Tarihi ve doğal güzellikleriyle hiçbir alternatifi olmayan İstanbul, Kapadokya ve Türkiye’nin daha birçok noktası, son yıllarda Hollywood’un ve diğer film endüstrilerinin de dikkatini çekiyor. Nasıl çekmesin ki… Türkiye’de çekilen filmler arasına büyük blockbusterlar, Oscar ödüllü yapımlar var. Son yıllarda set ekibinin yolu Türkiye’den geçmiş filmlerin bazılarını bu listede topladım:

Mercek Altında: Son Yıllarda Türkiye'de Çekilen Filmler
Mercek Altında: Son Yıllarda Türkiye’de Çekilen Filmler

Türkiye’de Çekilen Filmler

Sniper: Ghost Shooter | 2016, Don Michael Paul

Sinemada doğrudan video formatında yayınlanan yeni bir film olan Sniper: Ghost Shooter / Hayalet Tetikçi, Gürcistan’daki bir petrol boru hattını Arap teröristlerden korumakla görevlendirilmiş iki tetikçiye odaklanıyor. Tetikçiler karşı tarafın görevlendirdiği başka bir tetikçi tarafından etkisiz hale getirilince ortaya çıkan soru işaretleri ve casusluk şüphesi, filmin heyecanını arttırıyor. Kumandanların talimat verdiği sahneler ve bazı çatışma sahneleri, Sniper: Ghost Shooter‘ı Türkiye’de çekilen filmler arasına ekliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.4/10

Inferno | 2016, Ron Howard

Dan Brown’un dünyaca ünlü romanından sinemaya uyarlanan The Da Vinci Code ve ardından çekilen Angels & Demons, yazarın sempatik ve bilge karakteri Robert Langdon’ı Tom Hanks’in bedeni ile özdeşleştirmemize neden olmuştu. Dini ve tarihi sembolleri çözerek türlü cinayetleri çözmeye çalışan sembolbilimci Langdon’ın yolu önce Paris’e, ardından Roma’ya düşüyordu bu filmlerde (ve romanlarda). Ron Howard filmleri arasına eklenen bir diğer Langdon macerası ise Inferno. Romandaki ve filmdeki olayların geçtiği tarihi kentlerin arasında Floransa ve Venedik’in yanı sıra İstanbul da var ve özellikle Yerebatan Sarnıcı’na geniş yer veriliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

The Water Diviner | 2014, Russell Crowe

Avustralyalı ünlü bir oyuncunun, yönetmenlik koltuğunda oturduğu ilk filmin ülkesinin tarihi için önemli bir yeri olan Gelibolu savaşlarıyla ilgili olması ve filminin Türkiye’de çekilen filmler arasında yer alması şaşırılacak bir şey değil. Russell Crowe filmleri arasında hem yönettiği hem de başrolünü üstlendiği için özel bir yeri olan The Water Diviner, savaş yılları sona erdikten sonra üç kayıp oğlunu aramak için Anadolu’ya gelen bir babanın hikayesini anlatıyor. Filmde başrolü de üstlenen Russell Crowe‘a Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ve Jai Courtney gibi oyuncular eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

The Two Faces of January | 2014, Hossein Amini

Gerilim ve heyecan dolu romanlarıyla takdir toplamış, The Talented Mr. Ripley‘i de daha önce sinemaya uyarlanan yazar Patricia Highsmith‘in The Two Faces of January romanı, ABDli bir çifte ve bu çiftin Yunanistan ziyareti sırasında onlara rehberlik yapan Rydal’a odaklanıyor. Rydal’ın başı, sıradan bir turist çift sandığı bu yabancıların peşinden sürüklendiği için derde giriyor ve tehlikeler örgüsü, Yunanistan’dan Türkiye’ye uzanıyor. Drive filminin senaristi olarak tanıdığımız Hossein Amini‘nin senaryolaştırıp yönettiği filmde Viggo Mortensen, Kirsten Dunst ve Oscar Isaac başrolleri paylaşırken, kadroda Yiğit Özşener gibi Türkiye’den oyuncular da yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Argo | 2012, Ben Affleck

Listeye eklediğim, İstanbul ve Kapadokya başta olmak üzere, eşi benzeri bulunmayan mekanlarda çekimlerini yapan ve yaratmak istedikleri atmosfer ya da senaryoları gereği başka bir şehrin/bölgenin düşünülemez olduğu filmlerin aksine Argo, İran sokakları ve çarşılarında gerçekleştiremediği çekimleri İstanbul’a taşımıştı ve Türkiye’de çekilen filmler arasına dahil olmuştu. En İyi Film dahil 3 dalda Oscar ödüllü Ben Affleck filmi, 1979’da ABD’nin Tahran Büyükelçiliği’nde esir alınan çalışanlarını kurtarmak için planlanan ve bin bir zorlukla gerçekleştirilen, nefes kesen, “film gibi” operasyonu konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Argo incelemesi

Skyfall | 2012, Sam Mendes

Son yıllarda İstanbul’daki çekimleri en çok ses getiren Hollywood projesi, kuşkusuz son yılların en başarılı Bond filmi Skyfall. Daniel Craig’in üçüncü kez James Bond’u canlandırdığı filmin unutulmaz açılış sahnesinde James Bond’un Kapalıçarşı’nın çatısında motosikletli bir kovalamacada izliyoruz. Filmin çekimleri yalnızca Kapalıçarşı ve Eminönü sahneleri ile İstanbul’da değil; yine açılıştaki tren sahnesi ile Adana’da ve James Bond’un inzivaya çekildiği Fethiye’de de gerçekleşmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan “Skyfall” incelemesi ve Bülent Tunga Yılmaz’dan “En Kötü 10 James Bond Filmi

Taken 2 | 2012, Olivier Megaton

2012′de Liam Neeson’ın İstanbul gece hayatında yaşadıkları nedeniyle magazin dünyasını oldukça meşgul eden, İstanbul’de çekilmiş bir başka film, Taken‘ın devam filmi. 2008′de, Paris’te kaçırılan kızını kurtarmak için mücadele eden emekli CIA ajanı Bryan Mills, ikinci filmde bu mücadele sırasında öldürdüğü birinin oğlu tarafından, karısıyla beraber İstanbul’da kaçırılıyor. Kapalıçarşı ve Hollywood filmleri dendiği anda akla gelen çatıdaki kovalamaca Taken 2‘de de eksik kalmıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

Tinker Tailor Soldier Spy | 2011, Tomas Alfredson

Soğuk Savaş sırasında İngiliz istihbaratının içerisindeki karmaşık bir köstebek oyununu konu alan John le Carré romanından uyarlanan Tinker Tailor Soldier Spy, birçok ünlü erkek oyuncuyu bir araya getiriyor: Gary Oldman, Benedict Cumberbatch, Colin Firth, Tom Hardy, John Hurt, Tobey Jones ve Mark Strong… Bu ağır ve gerilimli casus filmi, Låt den rätte komma in | Let the Right One In ile ünlenen İsveçli yönetmen Tomas Alfredson’un ilk İngilizce filmi. Filmin İstanbul’a uzanan sahnelerinde Tom Hardy’i Karaköy ve Haydarpaşa Limanı gibi mekanlarda izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

İlginizi çekebilir: Bülent Tunga Yılmaz’dan “John Hurt’ün Ardından: Bir Kuşağın Sonuna Doğru

Ghost Rider: Spirit of Vengeance | 2011, Mark Neveldine & Brian Taylor

2011′de Türkiye’nin başka bir bölgesi, Kapadokya, ünlü yıldız Nicolas Cage’i konuk etmişti. İlki 2007′de çekilen Ghost Rider‘ın devamı Ghost Rider: Spirit of Vengeance’ın çekimlerine set olan Kapadokya, tüm ekibi büyülemiş, film ise beklediği olumlu eleştirileri alamamıştı. Şeytanla yaptığı anlaşma sonucu Ghost Rider olarak bilinen tehlikeli motorcuya dönüşen Johnny Blaze, bu filmde kaderinden sıyrılmak için tehlikeli bir görevde Şeytan ile yeniden karşı karşıya geliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 4.3/10

The International | 2009, Tom Tykwer

Bir Interpol ajanının uluslararası bir suç örgütünün peşinden dünyanın dört bir köşesine sürüklendiği film, adeta dünyanın mimari harikalarına yapılan bir güzelleme. New York’tan Berlin’e, İstanbul’dan Milano’ya birçok kentin mimari başyapıtlarında yapılan çekimleriyle gündem yaratan filme İstanbul, Sultanahmet Camii ve Kapalıçarşı sahneleriyle yer alıyor. Clive Owen ve Naomi Watts’ın başrollerini paylaştığı filmin oyuncuları arasında Haluk Bilginer de var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

The Rebound | 2009, Bart Freundlich

The Rebound, yolunun İstanbul’dan geçiyor olması sizi şaşırtacak filmlerden. Catherine Zeta-Jones ve Justin Bartha‘nın başrollerini paylaştığı bu romantik komedi, eşinin kendisini aldattığını öğrendikten sonra hayatına bekar bir anne olarak devam eden New Yorklu Sandy’nin yeniden aşka yelken açmasını konu alıyor. Filmin sonlarına doğru kendimizi İstanbul’un en güzel semtlerinden Ortaköy’de bir çay sohbetinde buluyoruz – hatta bu sohbete katılanlardan biri de Saadet Işıl Aksoy oluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

Hitman | 2007, Xavier Gens

Bilgisayar oyunundan sinemaya uyarlanan Hitman, Agent 47 olarak bilinen bir tetikçinin Interpol ve Rus ordusu arasında kaldığı bir hikaye ile İstanbul’a uğruyor. Gizemli bir Rus kadın (Olga Kurylenko) nedeniyle işine verdiği dikkat azalan tetikçi rolünde Timothy Olyphant var. Bazı sahneleri Türkiye’ye uzanan film, ağırlıklı olarak Bulgaristan’da çekilmişti.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

The Fall | 2006, Tarsem Singh

2006 yapımı olan, fakat 2008′de gösterim şansı yakalayan bu estetik harikası film, Tarsem Singh’in 4 yılda ve 28 ülkede gerçekleştirdiği çekimlerden meydana geliyor. Yönetmenin birkaç saniyelik bir görüntü için bile tam olarak istediği mekana yolculuk yapması ve bu sahneyi tam olarak hayalindeki mekanda çekmiş olması filmin en büyük özelliği. Hindistan’dan Endonezya’ya, Arjantin’den Çek Cumhuriyeti’ne uzanan görüntüleriyle büyüleyen film; 1920′lerin Los Angeles’ında sakatlanan bir dublörün hastanede arkadaşlık kurduğu küçük bir kıza anlattığı masaldan oluşuyor. Filmin birkaç saniyelik bir bölümünde İstanbul’dan Aya Sofya’yı görüyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

The Net 2.0 | 2006, Charles Winkler

1995 yapımı, Sandra Bullock’un rol aldığı The Net‘in başarısını (!) tekrarlamak isteyen ekip, yalnızca video formatında yayınlanan ikinci filmin çekimlerini İstanbul’da gerçekleştirmiş. Yeni işi nedeniyle İstanbul’a yerleşen genç bir bilgisayar sistemleri analistinin bulaştığı belayı konu alan filmde başrolleri Nikki Deloach ve Demet Akbağ paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 4.7/10

L’empire des loups / Empire of the Wolves | 2005, Chris Nahon

Polisiye romanları ülkemizde de daima çok satanlar listelerine giren Fransız yazar Jean-Christophe Grangé’nin aynı adlı romanından uyarlanan L’empire des loups / Kurtlar İmparatorluğu, sürpriz bir şekilde Türkiye’ye, Kapadokya’ya uzanıyor. Kapadokya’yı ve Türkiye’yi mistik ve egzotik yanıyla yansıtan sahnelerde ünlü oyuncu Jean Reno, dedektif Paul Nerteaux rolünde ve kendini Türk mafyasıyla mücadele ederken buluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.9/10

Te Wu Mi Cheng / The Accidental Spy | 2001, Teddy Chan

Türkiye’de çekilen filmler bu filmler arasındaki tek komedi, Jackie Chan’in başrolde olduğu bir Hong Kong filmi… Sıradan bir satış elemanı olan Bei, içgüdülerine güvenerek iki şüpheli adamın peşine takıldığında kendini önce Kore’de sonra da Türkiye’de buluyor. Absürdlüklerle dolu bu filmi, en azından Jackie Chan’in hamamda keselenirkenki ya da Kapalıçarşı’nın çatısında bir peştemalle koşarkenki hallerini görmek için izlemelisiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.9/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri