Venedik Film Festivali, Cannes ve Berlin film festivalleriyle birlikte dünyanın üç büyük film festivalinden biri… Aynı zamanda dünyanın en eski film festivali olma özelliği taşıyan Venedik Film Festivali, bu yıl 77. kez düzenlendi ve festivalin büyük ödülü Altın Aslan, Chloé Zhao’nun Nomadland filmine layık görüldü. Bu yazıda, Venedik Film Festivali ve Altın Aslan ödülü hakkında bilgilerin yanı sıra, 2020 Venedik Film Festivali’nde ödül kazananların listesini ve geçtiğimiz yıllarda Altın Aslan kazanmış filmlerden önerilerimizi bulacaksınız.

Altın Aslan ve Venedik Film Festivali

Altın Aslan ve Venedik Film Festivali
Altın Aslan ve Venedik Film Festivali

1932’den beri düzenlenen Venedik Film Festivali, dünyanın ilk film festivali olma özelliği taşıyor. Önceleri Mussolini İtalya’sında faşist söyleme sahip filmlerin gösteriminin yapıldığı bir festival olarak nam salmışken, yıllar geçtikçe ve politik atmosfer değiştikçe gitgide önem kazanmaya başlayan bu festival, bugün Cannes ve Berlin festivalleriyle birlikte dünyanın en büyük üç film festivalinden biri olarak anılıyor. Her yıl Eylül ayında La Biennale organizasyonuyla gerçekleşen festival, ana yarışma bölümünde dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerinin galalarına ev sahipliği yapıyor. Venedik Film Festivali, son yıllarda özellikle (rakiplerinden Cannes Film Festivali‘nin aksine) Netflix filmlerine önemli yer ayırmış ve hatta onları ödüllendirmiş olmasıyla da, ödül sezonunun sonraki aşamalarında Oscar’a giden yolda adı sıkça duyulan filmlerin görücüye çıktığı bir festival olarak da çokça konuşulmaya devam ediyor.

altın aslan 2019
Altın Aslan / Leone d’oro | 2019’da ödülü Joker filmiyle Todd Philipps kazanmıştı.

Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde, büyük ödül Leone d’oro / Altın Aslan‘ın yanı sıra Jüri Büyük ÖdülüJüri Özel Ödülü, yönetmen, senaryo, erkek oyuncu, kadın oyuncu ödülleri ve her yıl genç bir oyuncu performansına verilen Marcello Mastroianni Ödülü de dağıtılıyor.

Bugüne kadar iki Altın Aslan kazanmış 4 yönetmen var: Fransa’dan André Cayatte (1950 ve 1960), Fransa’dan Louis Malle (1980 ve 1987), Çin’den Zhang Yimou (1992 ve 1999) ile Tayvan’dan Ang Lee (2005 ve 2007). Altın Aslan ödüllü filmler ve yönetmenler arasında Türkiye’den ise henüz herhangi bir film bulunmuyor. Sinemamızın her geçen gün elde ettiği uluslararası başarılar artarken, bunun en kısa zamanda değişeceğine eminiz.

77. Venedik Film Festivali Ödülleri (2020)

Pandemi nedeniyle başta Cannes Film Festivali olmak üzere birçok film festivalinin ertelendiği ya da iptal olduğu, birçok film prodüksiyonunun sekteye uğradığı, ödül sezonunun belli başlı tüm tarihlerinin birkaç ay ötelendiği bu tuhaf yılda Venedik Film Festivali her şeye rağmen 2 – 12 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti.

Festivalin ana yarışma bölümünde ödül kazananlar şöyle:

Leone d’oro / Altın Aslan: Nomadland (Yön. Chloé Zhao)

Nomadland | 2020, Chloé Zhao

İki Oscar ödüllü oyuncu Frances McDormand‘ın başrolünde yer aldığı Nomadland, ekonomik krizin ardından her şeyini kaybeden orta yaşlı bir kadının modern bir göçebe olarak sürdürmeye karar vermesini ve ABD’nin batısındaki yolculuğunu konu alıyor. Bu yıl ödül sezonu için de iddialı gözüken filmin yönetmeni Songs My Brothers Taught Me ve The Rider ile tanınan bağımsız sinemanın yükselen yönetmeni Chloé Zhao.

  • Jüri Büyük Ödülü: Nuevo Orden / New Order (Yön. Michel Franco)
  • Jüri Özel Ödülü: Dorogie Tovarischi! / Dear Comrades (Yön. Andrei Konchalovsky)
  • En İyi Yönetmen: Kiyoshi Kurosawa (Spy No Tsuma / Wife of a Spy)
  • En İyi Kadın Oyuncu: Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)
  • En İyi Erkek Oyuncu: Pierfranceso Favino (Padrenostro)
  • En İyi Senaryo: The Disciple (Yön. Chaitanya Tamhane)
  • Marcello Mastroianni Ödülü: Rouhollah Zamani (Khorshid / Sun Children)
  • Queer Lion: The World to Come (Yön. Mona Fastvold)

Altın Aslan Ödüllü Filmler

Son olarak, geçtiğimiz yıllarda başarısı Venedik Film Festivali’nde tescillenmiş, Altın Aslan ödüllü filmler arasından birkaç öneride bulunalım:

Joker | Todd Phillips, 2019

The Hangover serisi ile tanınan yönetmen Todd Phillips‘in Joker‘i, DC çizgi roman ve sinema evreninin bu en tanınmış kötü adamının geçmişine, melankolik, dramatik ve karanlık bir bakış atıyor. Dışlanmış ve psikolojik olarak çökmüş bir adamın nasıl Joker‘e dönüştüğünü anlatan filmde, Joaquin Phoenix‘in Oscar ödüllü Joker performansını överken, Heath Ledger’ı da anmamak olanaksız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

Roma | Alfonso Cuarón, 2018

Alfonso Cuarón‘un daha sonradan En İyi Yönetmen dahil üç Oscar ödülüne layık görülen Roma filmi yönetmen için oldukça kişisel bir hikayeyi anlatırken, Meksika’nın tarihine ışık tutan, görsel anlamda kusursuz bir başyapıta dönüşüyor. Mexico City’nin filmle aynı adı taşıyan mahallesinde orta gelirli bir aile ve hizmetçilerinin hikayesine, şehrin sokaklarında yaşananlar fon oluşturuyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

The Shape of Water | Guillermo del Toro, 2017

Guillermo del Toro‘nun daha sonradan En İyi Film dahil dört Oscar ödülüne uzandığı The Shape of Water, 1960’larda işitme engelli bir temizlik görevlisinin çalıştığı araştırma merkezinde tanıştığı bir yaratıkla olan çizgidışı ilişkisini ve onu kurtarmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor. Sally Hawkins‘in performansıyla dikkat çeken filmde, ona Richard Jenkins, Octavia Spencer ve Michael Shannon gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Desde allá / From Afar | Lorenzo Vigas, 2015

Altın Aslan kazanan ilk Latin Amerika filmi olan bu Venezüela filmi, başkent Caracas’ın sokaklarında birlikte olacağı genç erkekler arayışındaki 50 yaşındaki Armando ve 17 yaşındaki çete lideri Elder’in tehlikeli ilişkisini konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

En duva satt på en gren och funderade på tillvaron / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence | Roy Andersson, 2014

Tuhaf insan manzaralarını Nordik mizahıyla birleştirmekte usta olan Roy Andersson‘un “Yaşayanlar Üçlemesi“nin son halkası olan bu upuzun isimli filmde yönetmenin absürt kamerası iki gezgin sanatçıyı izleyerek bizi birçok karakterle tanıştırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Sacro GRA | Gianfranco Rosi, 2013

Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan kazanan ilk belgesel yapım olan Sacro GRA, Roma’nın etrafından bir halka çizen 70 km’lik otoyoldan gelip geçen insanları ve otoyolun çevresi ve Roma’nın insanları için anlamını inceliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

Pieta | Kim Ki-duk, 2012

Güney Kore sinemasının en ünlü yönetmenlerinden Kim Ki-duk‘un Pieta filmi, adını Michelangelo gibi birçok sanatçının heykel ve tablolarında kullandığı, İncil’den bir sahneden alıyor. Film, annesi olduğu iddiasıyla çıkagelen bir kadın nedeniyle hayatını ve yaptığı işini gözden geçirmek zorunda kalan bir tefecinin hikâyesini anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Somewhere | Sofia Coppola, 2010

Kendisi de Hollywood’da büyümüş yönetmen Sofia Coppola‘nın filmi, kariyerinde duraklama aşamasına geçmiş, Los Angeles’in ünlü oteli Chateau Marmont’ta konaklayan bir aktörün 11 yaşındaki kızının sürpriz ziyaretiyle geçirdiği değişimi anlatıyor. Bizi yetenekli genç oyuncu Elle Fanning ile tanıştıran filmin başrolünde Stephen Dorff var.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10