Noel’e doğru Almanya sokakları ışıklanır, devasa çam ağaçları kurulur, şehir merkezlerini pazarlar -veya Almanların deyişi ile “Weihnactsmarkt”lar- şenlendirir. Bu pazarların en görkemlileri, Almanya’nın Vestfalya eyaletinde kurulur. Hepsinin ortak yanları olmasına rağmen, konseptleri birbirinden farklıdır. Vestfalya eyaletindeki Weihnactsmarkt rehberi huzurlarınızda…

dortmunder_weihnachtsmarkt_mushaboom8 (9)

Almanlar genel olarak her konuda sadelikten yana olsalar da, bu sadeliklerini, her sene iki kere bozarlar: Oktoberfest ve Noel yaklaşırken kurulan ve sokakları şenlendiren Noel Pazarları veya onların deyişi ile “Weihnactsmarkt”lar ile.

Şehir ve kasaba merkezlerinde kurulan bu pazarların olduğu dönem, belki de bu ülkeyi gezmek için en güzel zaman. Çocukların aklını başından alan ışıklar, süslemeler, her yerden yükselen tarçın ve vanilya kokuları, oyuncaklar, aksesuarlar; yetişkinleri de çocuklaştırıp ve şenlendiriyor.

Bu pazarların olmazsa olmazları var: Bizde sıcak şarap olarak anılan ama Almanların çok daha lezzetlilerini yaptıkları Glühwein içerek ısınılıyor. Her pazarın farklı konseptte tasarladığı Glühwein kupaları, depozitosu ödenerek çantaya atılıp, sokaklarda çantadan gelen şıngır şıngır seslerle geziliyor. Acıkınca minicik ekmeğin arasına konulan ‘Bratwurst‘ bol hardal eşliğinde;  tatlı isteyince tarçınlı zencefilli ‘Lebkuchen‘lar yeniyor.

Hepsinin sizi kutlama ruh haline sokacağı garantili olmakla birlikte, diğer yandan da her Weichnactsmarkt’ın birbirinden farklı tarafları da var. Bu pazarların en iyilerinin kurulduğu Vestfalya eyaletindeki pazarların hangisinin size göre olduğunu merak ediyorsanız başlayalım.

dortmunder_weihnachtsmarkt_mushaboom8 (11)

Dortmunder Weihnactsmarkt:

Özellikle küçük çocuğunuz varsa, istikametiniz burası olsun. Bir kere çok kalabalık değil, pekala pusetle ve ezilme tehlikesi yaşamadan tadını çıkartabilirsiniz. Etkinliklerin çoğu küçük çocuklar düşünülerek tasarlanmış. Çocuğunuzu, atlıkarınca yerine, uzun tüylü ve sevimli minik ponylere bindirebilir; meydanda her biri başka masalı temsil eden maketlerin karşısında onu mest edebilirsiniz.

dortmunder_weihnachtsmarkt_mushaboom8 (15)

Elbette ki Glühwein mevcut, ayrıca kilisenin altındaki kırmızı arabada leziz Currywurstlar da sizi bekliyor.

dortmunder_weihnachtsmarkt_mushaboom8 (10)

Kocaman adamların da Borussia Dortmund mağazasında saatlerce oyalanabileceğinden hiçbirimizin şüphesi yoktur herhalde. Bu sene her zamankinden uzun bir süre Dortmunder Weihnactsmarkt ziyaretçilerini ağırlıyor olacak; 30 Aralık’a kadar açık.

IMG_5265

Lüner Weihnachtsmarkt:

23 Aralık tarihine kadar açık kalacak olan bu pazar, nispeten yaş ortalaması daha yüksek bir kitleye hitap ediyor.

IMG_5214

Diğer yandan en sert, en çok romlu Glühwein ile en güzel bahçe süslemeleri de bu pazarda.

IMG_5201

Bochumer Weihnachtsmarkt:

Çiçekler çocuklar umurumda değil, gencim, güzelim, eğlenmek istiyorum, derseniz istikametiniz Bochum’da kurulan olsun. En genç nüfus burada. Glühwein karavanlarının yerini, kocaman barlar alıyor.

IMG_5312

Üstü tamemen ışıklarla kaplı meydanda sohbet ederek takılmak veya canlı müzik sahnesinin önünde harika bir konser alanındaymış gibi dans etmek mümkün.

IMG_5368

Ayrıca Almanca bilmeseniz bile Türk nüfusu azımsanamayacak kadar çok, hatta bazı kurabiyelerin üzerindeki yazılar bile Türkçe.

IMG_5295

Die Kölner Weihnactsmärkte:

IMG_5589

Çok kısa zamanda, çok hızlı bir şekilde kutlama ruh haline bürünmek istiyorsanız istikametiniz Köln olsun. En gösterişli, en düzenli, en büyüleyici ortamı Köln sunuyor. Üstelik bir değil, iki değil, tam üç tane pazar kurulmuş. Her birinde tasarım ve süslemeler harika. Ama özellikle meşhur katedralin altında kurulanın atmosferinden etkilenmemek mümkün değil.

Ayrıca burada beyaz şaraptan yapılan Weisser Glögg de tadabilirsiniz. Tek kötü yanı çok ama çok kalabalık olması.

IMG_5563

Düsseldorfer Weihnachtsmarkt:

IMG_5644

Düsseldorf, zengin şehir olmanın farkını pazarıyla da gösteriyor. Küçük atlıkarıncaların yerini, kocaman bir dönme dolap almış ve Glühwein en farklı tasarımlı fincanla servis ediliyor.

IMG_5642

Kara kara yılbaşında ne yapacağınızı düşünüyorsanız ve teklif edilen hiçbir planı cazip bulmuyorsanız, aralığın sonunu beklemeyin, atlayın Vestfalya’daki pazarları gezin. Her gün yeniden harika ve coşkulu bir şekilde yeni yıla giriyormuş gibi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

1506652_10154957125400165_5992229319849132319_n

Yeni yıl için heyecanlanarak kalın!