Wrocław, Polonya’nın büyüleyici şehirlerinden biri. Şehrin birçok noktasına saklanmış cüceleri, Orta Çağ ambiyansı, modern dokusu ve köprüleriyle ziyaret eden herkesi etkileyeceğine eminim. Polonya’nın birçok şehri gibi adı gizli kalmış ama içinde birçok güzellik barındıran bir şehir Wrocław. Bu yazıda da bu etkileyici şehrin güzelliklerini birlikte keşfedeceğimizi umuyorum.

Şehre İlk Bakış 

Şehri keşfetmeye en popüler noktalardan biri olan Old Town‘dan başlayabilirsiniz. Buradaki turist bilgilendirme noktalarından alabileceğiniz çok keyifli bir etkinlik var. Şehrin simgeleri haline gelmiş cüceleri, satın aldığınız haritayla aramaya başlıyorsunuz. Böylece hem şehri keşfetmiş ve birçok önemli yapıyı görmüş oluyorsunuz hem de her cücenin neyi simgelediğini öğrenebiliyorsunuz. Eğer Wrocław’a ilk gelişinizse ve ilk kez gittiğiniz şehri yürüyerek keşfetmeyi seviyorsanız mutlaka bu haritayı satın almalı ve şehrin gizemli cücelerinin peşine düşmelisiniz. Böylece sayıları 300’ü aşan meşhur Wrocław cücelerinin 60’ıyla tanışabilirsiniz.

img_5084-3
Old Town | Fotoğraf: Büşra M. Öztürk

Peki nedir bu meşhur cücelerin hikayesi diyecek olursanız bu küçük heykelciklerin hikayesi 1980’li yılların sonlarına dayanıyormuş. Bir grup sanatçı ve aktivist, hükümete karşı sessiz bir protesto şekli olarak şehrin dört bir yanına küçük cüce heykelleri yerleştirmeye başlamış. Bu heykeller, genellikle komik ve alaycı bir şekilde tasarlanarak insanları gülümsetmeyi amaçlıyormuş. Ayrıca, cüceler yerleştirildikleri yerlere kısa bir notla birlikte bırakılıyor ve bu notlar genellikle politik hiciv veya güncel olaylarla ilgili mesajlar içeriyormuş.

img_5360
“Rogalik” İsimli Cüce Heykeli | Fotoğraf: Ulaş Öztürk

Zamanla, bu cüce heykelleri şehirde popüler hale gelmiş ve daha fazla insanın dikkatini çekmiş. 2000’li yılların başında sanatçı Tomasz Moczek, cücelerle ilgili bir sanat projesi başlatmış ve bu proje şehirde daha fazla cüce heykelinin yapılmasına öncülük etmiş. Böylece günümüzde eğlenceli cüce haritası ile hala turistlerin ilgisini çeken bir etkinlik olmaya devam ediyor. 🙂

img_4912
Hansel and Gretel Houses | Fotoğraf: Büşra M. Öztürk

Old Town’da görmeniz gereken yapılar:

  • Eski Belediye Binası (Wrocław Town Hall)
  • Avrupa’nın en eski restoranlarından biri olan “Piwnica Świdnicka”
  • Hansel and Gretel Houses (Kamieniczki “Jaś i Małgosia”)
  • St. Elizabeth’s Church

Katedral Adası (Ostrów Tumski)

Wrocław’ın en eski ve en önemli bölgelerinden biri olan bu ada, Polonya’nın en eski katedrallerinden (Cathedral of St. John the Baptist) birine sahip. Eğer burayı ziyaret edecekseniz sonrasında kulesine de çıkarak harika Wrocław manzarasını görmenizi kesinlikle öneririm.

img_5193
Cathedral of St. John the Baptist | Fotoğraf: Ulaş Öztürk

Katedral Adası, büyüleyici atmosferi ile sokaklarında keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yer. Wrocław gezinizde mutlaka listenize eklemelisiniz. Ayrıca Katedral adasına bağlanan Tumski Köprüsü’nden geçerek harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

img_5179-2
Most Tumski | Fotoğraf: Büşra M. Öztürk

Wrocław Üniversitesi Müzesi 

Wrocław Üniversitesi, Polonya’nın en köklü ve saygın üniversitelerinden biri ayrıca büyüleyici atmosferi ile çok güzel bir müze. Yolunuz Wrocław’a düşerse bu müze görmeniz gereken yerler listesinde olmalı. Mimarisiyle girdiğiniz andan itibaren sizi etkiliyor. Kendinizi tarihte bir yolculuğa çıkmış gibi hissediyorsunuz. Müzenin her bölümü görülmeye değer. Özellikle Matematik Kulesi’ndeki panoramik manzara çok etkileyici. Şimdilerde turistlerin ilgi odağı olan bu kule, 18. yüzyılda inşa edilmiş bir gözlemevi. 

img_5320
Wrocław Üniversitesi Müzesi | Fotoğraf: Ulaş Öztürk

Wrocław’da Ne Yenir? 

Eğer Polonya’ya ilk kez geliyorsanız kesinlikle yöresel lezzetleri de tatmalısınız. Bence listenizin en başında pierogi olmalı. Ayrıca zapiekanka, pączek gibi sokak lezzetlerini de denemelisiniz. Wrocław’da her damak zevkine hitap edebilecek dünya mutfağından birçok kafe ve restoran mevcut. Benim listemde olan birkaç yeri de sizinle paylaşmak isterim:

  • Charlotte (Tatlı bir Fransız kafesi, kahvaltı için tercih edilebilir.)
  • Whiskey in the Jar (Akşam yemeği için tercih edilebilir.)
  • Hard Rock Cafe (Akşam ya da öğle yemeği için tercih edilebilir.)
  • Piwnica Świdnicka (Avrupa’nın en eski restoranlarından biri.)

Bonus: Christmas Market

img_4234
Wrocław Christmas Market | Fotoğraf: Büşra M. Öztürk

Christmas zamanı yolunuz Wrocław’a düşerse bu güzel şehrin Christmas Market’ini görmeden geçmeyin derim. Kendinizi masal diyarında hissedeceğiniz şehrin en keyifli zamanlarından biri bence. Eğer 2022 yılındaki Wrocław Christmas Market’inde küçük bir tur yapmak isterseniz hazırladığım “reels”ı buraya tıklayarak izleyebilirsiniz. Her köşesi yeni keşiflerle dolu olan Polonya’nın bu etkileyici şehrine umarım dileyen herkesin bir gün yolu düşer!

Kapak Fotoğrafı: Büşra M. Öztürk

İlginizi çekebilir: Deniz Paduraru’dan Boleslawiec