Havalar ısınıyor, güneş cimriliğini bir kenara bırakıyor ve yaz günlerine bir adım daha yaklaşıyoruz. Peki bu yaz neler yapsak? Nerelere gitsek de, içimizdeki güneşi uyandırsak? İşte, bu yaz İstanbul’un keyfini çıkarmak isteyenlere yönelik mekan ve aktivite önerilerim…

*Yazıda geçen White Mill Cihangir kapandı.*

Sokaklarda Hayat Var Diye Duyduk

sokak

Yazın yaklaşmasıyla beraber, mekanların masa ve sandalyeleri sokaklara taşmaya başladı. Her ne kadar iç mekanlara karşı ayrı bir ilgim olsa da; hep şunu söylerim ki; asıl hayat sokaklarda! Çünkü sokaklarda gezerken yaşadığınızın farkına varırsınız, güneş yüzünüze vurdukça içinizdeki o keşfetme arzusu dışarı çıkar. Bu yazın da böyle geçmesini umuyorum ve sokaklara çıkıp fotoğraf çekmenizi, duvar sanatına, sokak çalgıcılarına daha da bir dikkat kabartmanızı diliyorum. Karaköy’ün eski binaları arasında gezip, yorulunca asma yaprakları gölgesinde soluklanmanızı, acıkınca esnaf lokantasında doymanızı ve pastanelerinden taze simit alıp, sahilde çay eşliğinde keyif yapmanızı tavsiye ediyorum.

Bu kadarı da yetmez diyenlerdenseniz, Çukurcuma’nın yeni açılan mekanlarına, antika mağazalarına göz atın, Galatasaray Hamamı çevresinden başlayın ve hala ayakta kalan binalara farklı bir gözle bakın.

Bir hafta sonu, Galata’da banklarda oturun ve kule çevresinde gezinen turistlere bakın ve şunu içinizden geçirin: Biz bu kentte yaşadığımız için şanslıyız! Instagram’a ara verdiğinizde, Lomography Gallery Store‘a uğrayıp, filmlerinizi kapın ve üst üste fotoğraflar çekin. “Lomo”nun kural tanımaz ruhunu Galata’da yaşayın!

Yeniköy’ün mimarisine hayran kalmak için bir hafta sonu yolunuzu oraya da düşürün. Sokaklarında bugüne kadar  kimlerin yaşadığını hayal edin, sahiline indiğinizde, yüzünüze çarpan esintiyle birlikte yaza mutlu bir giriş yapın.

Bebek’in dar sokaklarında kaybolun, mahalle bakkalından kaşarlı tost ve goralı alın, parkında çimlere uzanın, kahvesinde oturup martılara hayretle bakın.

Sokaklar bitmez bu şehirde, siz kendinizi sınırlamayın yeter. Keşfetmek için daha nice sokak, nice bina, nice mekan var…

Bahçede Huzur: White Mill – Cihangir

white mill

Cihangir’e her ay yeni bir mekan açılsa da, kitlesi ve müdavimleriyle Beyoğlu’ndan ayrı bir yere sahip olsa da; değişmeyen bazı şeyler var. White Mill ilk günden beri aynı mesela… Bahçesinde keyifli müzikler eşliğinde oturup buz gibi içeceklerinizi yudumlarken, Cihangir’i sırf bu kafeye ev sahipliği yaptığı için bile sevebilirsiniz.

Adres: Pürtelaş Hasan Efendi Mah. Cihangir

Dondurmasız Bir Yaz Olmaz: Girandola – Arnavutköy 

girandola

Yaz demişken ve havalar ısınmaya başlamışken, belki de en başta hatırlamamız gereken bir şey var: Dondurma! Bu sene havalar çok geç ısındı, hatta kış bitmek bilmedi, sırf bu sebepten dondurma ile bu kışın acısını çıkarmaya niyetliyim. Nerede mi? Tabi ki Girandola’da! Taze tatlar arayanlar ve İtalyan “gelato”sundan vazgeçemeyenler için tavsiyem Girandola, özellikle de muzlusu şahane. Hatta gelmişken, Arnavutköy’ün arka sokaklarını gezmek, mahallesini, kahvesini, esnaflarını selamlamak ve bir balıkçıda oturup saatlerce sohbet etmek yerinde olur.

Adres: Arnavutköy Mah. Arnavutköy

Şarap Eşliğinde Fransızca Melodiler: Chapelle – Tepebaşı

chapelle

Chapelle’in avlusunu ilk gördüğümde; bir an için Paris’e doğru astral bir seyahate çıktığımı sandım.  Aslında gayet kendimdeymişim, burası sadece fazla “Parisien” bir yermiş. Rixos Pera içinde yer alan bu mekanın avlusu tam olarak yaz geceleri için tasarlanmış.

16. Yüzyıl’dan bugünlere gelen, Saint Helena Kilisesi’nin arka bahçesine kurulmuş olan Chapelle’e uğrarsanız, kendinizi ruhen Paris’te, fiziki olarak da kırmızı şaraplar içerken bulacaksınız. Pera’nın yenilenen ve değişen yüzüne en yakışır mekanlardan biri olan Chapelle’e gitmek için yaz gecelerine gün saymaya başlayın derim!

Adres: Kamer Hatun Mh., Meşrutiyet Cd No:44

En Güzel Yaz Kahvaltısı: Yer Kafe – Moda

yer kafe

Moda Kadıköy’ün en nezih, en dingin semtlerinden biri. Hafta sonları öğleden sonra biraz dolmaya, kalabalıklaşmaya başlasa da, turistlerin yeni gözdesi haline gelse de, bu semtin herkes için farklı bir yeri vardır. Eğer sabaha dinç, mutlu ve huzurlu başlamak isterseniz, Moda sahilinde yürüyüş yapın, denizden gelen esintiyi içinize çekin ve sonrasında Yer Kafe’nin o güzel kahvaltısıyla kendinizi şımartın. Hatta bu saydıklarım da yetmezse, hemen yakınındaki Dondurmacı Ali Usta’dan bir de dondurma alın.

Adres: Ferit Tek Sokak 25A, Moda

Sakinlik, Keyif ve Huzur: Bahçede Sinek Kafe – Büyükada

bahçede sinek kafe

Büyükada hafta sonları daima kalabalıktır, hafta içi gitmek ise çoğumuz için biraz zordur. Bu duruma en anlamlı çözüm olarak Bahçede Sinek Kafe’yi öneriyorum. Kalabalık ve gürültüden uzak, Büyükada’nın en güzel bölgesi Maden’de kurulmuş olan bu kafenin hemen arkasında ise; minimal mimarisiyle dikkat çeken bir bina göreceksiniz. Burası; kafenin sahibi Nilay ve Nilgün kardeşlere ait. Keyifli müzikler eşliğinde kafa dinleyeceğiniz, yaz günlerinin tadını dergi ve kitap okuyarak çıkaracağınız bir yer burası. İster kahvaltıya gidin, ister şarap eşliğinde atıştırmalıklarından seçin, sonuç olarak bu mekanı severseniz, bir daha gitmek için gün sayacaksınız diyebilirim.

Belirtmekte fayda var: Yaz akşamları 19:30′dan sonra rezervasyon gerekiyor.

Adres: Maden Mahallesi, Yılmaztürk Cad. No. 110 Büyükada

Piknik İçin Ufak Kaçamaklar: Kilyos, Belgrad, Ağva

piccolo mondo ağva

Piknik yapmak en sevdiğim aktivitelerden biridir. Piknik sepetinizi alın, içine seçtiğiniz ufak atıştırmalıkları dizin, fotoğraf makinenizi unutmayın, ha bir de kareli kırmızı örtünüzü; işte piknik için her şey hazır!

Kilyos piknik için tercih ettiğim yerlerin başında geliyor. Golden Beach Club’ın çevresindeki sakin koylarda ya da ben piknikle uğraşamam diyenler için; plajlarında güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Belgrad Ormanı, piknik- yürüyüş-doğa keşfi üçlemesinin kalbi. Hayatımda ilk kez bu ormana, ilkokul gezi turuyla gelmiş, ağaçların arasında Yonca Evcimik dansı yapıp, kendimizce klip çekmiştik. Yıllar geçmesine rağmen, hala çok güzel olan bu ormanın çevresinde, oksijene öyle bir doyacaksınız ki; İstanbul merkezine geri gelip, egzoz bulutuyla karşılaştığınızda bile şikayet edemeyeceksiniz.

Ağva ise hem kamp, hem piknik yapmak, hem de Göksu nehri kenarında dingin bir hafta sonu geçirmek isteyenler için ideal bir yer. Kampla, piknikle uğraşamam, ben konfor ararım diyenler için de; Piccolo Mondo Oteli’nde güzel bir hafta sonu kaçamağı öneriyorum.

Piccolo Mondo Oteli Adres: Kurfalı Köyü Göksu Nehri Kıyısı Ağva 

Bisiklete Binmek İçin…

bisiklet

Yağmur çamur derdi olmadan keyfine varacağımız bir diğer aktivite de; bisiklete binmek. Bu şehirde bisiklet kullanmak öyle pek kolay olmasa da; Caddebostan sahilinde yer alan ve Moda sahilinden başlayıp Kalamış’a kadar devam eden bisiklet yolları sayesinde, bu yaz bisiklete gönül rahatlığıyla binebiliriz.

Eğer İstanbul’da binebileceğiniz bir bisikletiniz yoksa ve nerelerden kiralanır diye merak ediyorsanız, her iki yakadan da kiralayabileceğiniz iki adres:

Bike and Outdoor: Beşiktaş’ta yer alan bu mağaza, sadece spor malzemeleri satmakla kalmıyor ve saatlik-günlük-aylık bisiklet kiralama seçenekleri de sunuyor.

Adres: Barbaros Bulvarı No: 63 Beşiktaş o212 259 74 76

Delta Bisiklet: Birden fazla şubesi olan Delta Bisiklet, bisiklet kiralamak için güvenilir bir diğer mağaza. Eğer Kızıltoprak’daki mağazasına uğramak sizin için zorsa, yazları Caddebostan sahili çevresinde kurulan stantlarından da saatlik bisiklet kiralayabilirsiniz. Yine de önceden emin olmak için arayıp, stant var mı diye sormakta fayda var.

Adres: Bağdat Caddesi No:9/A Kızıltoprak Kadıköy Tel No: 0216 450 66 30

Sakin ve Ufak Bir Meyhane Arayanlara: Küçük Meyhane

küçük meyhane

İstanbul’un çok geniş yelpazeli bir meyhane kültürü var. Yıllardır müdavimlerini ağırlayan Nevizade meyhanelerinden tutun, tasarımı ve yeni mezeleriyle hizmet veren hipster meyhanelerine, mahalle kültürünü yaşatan eski Rum meyhanelerine kadar… Çoğu zaman fazla müzikten, gürültüden ve kalabalıktan şikayet eder, rakı keyfimizi rahat yaşayamadığımızı söyleriz. Bu gibi durumlarda gidilecek bir yer var: Küçük Meyhane! Eğer fasıl müziği, kalabalık ve gürültü aramıyorsanız, amacınız yakın arkadaşlarınızla doyasıya sohbet etmek ve rakı keyfi yapmaksa, bir de gecenin ilerleyen saatlerinde eğlenceye devam edecekseniz burası konum ve içerik olarak gayet iyi bir seçenek olabilir. Sade dekoru, mütevazi  tavrı ve duvardaki resimleriyle tatlı bir mekan. Çok geniş bir meze çeşidi olmamasına rağmen gayet doyarak masadan kalkabilirsiniz. Gecenin devamında, iki adım ötesinde yer alan Tektekçi, We, Indigo, Pixie Underground gibi mekanlar rakı sonrası eğlence duraklarınız olabilir.

Adres: Tomtom Mah. Tosbağa Sok. No:14/A Beyoğlu

Yaz Geceleri Sokaklardayız: Kadife Sokak

arkaoda

Biliyoruz ki, gece hayatı denilince kitleler belirli yerler üzerinde yoğunlaşıyor: Beyoğlu ve Asmalımescit çevresi, Tom Tom Kaptan Sokak, Pera, Cihangir, Galata, Nişantaşı, Ortaköy-Bebek ve tabii ki Kadıköy Kadife Sokak. Özellikle son yıllarda, Erasmus öğrencilerinin de keşfi olan ve gün geçtikçe kalabalıklaşan bu sokak, Taksim’deki barlara kıyasla ucuz sayılan barları, kafeleri ve yeme içme mekanlarıyla Kadıköy’ün büyük bir kesimini geceleri içine çekiyor. En güzel yanı da, barların bir birine çok yakın olması ve hava almak için barın dışına çıktığınızda bile, bir müzik grubu eşliğinde eğlenebilmeniz. Arkaoda başta olmak üzere, Karga, Hera, Trip ve Dunia gibi gözde barlar var. Her an barların birinde, Kadıköy ruhunu çizimlerine yansıtan Sadi Gürhan veya Sedat Girgin ile karşılaşabilir, Bant Mag ekibini DJ kabininde görebilirsiniz. Kadıköy gençliği eğlenirken, siz seyirci kalmayın ve muhakkak bir gece de Kadife Sokak’ta eğlenin!

Arkaoda Adres: Kadife Sok No:18 D:1, Caferağa Kadıköy

GALERİ

4 fotoğraf