Her sezon heyecanla beklediklerimdendir Yeni Metin Festivali. 15-24 Aralık tarihlerinde yeni oyun yazarlarının yazdığı oyunlar okunacak ve “gelecek” sorgulayacağımız bir kavram olacak. Bu yıl pandemi nedeniyle festivali ekran başında karşılayacak olsak da, tiyatro keyfimiz kaldığı yerden devam edecek.  

Tiyatro
Tiyatro | Fotoğraf: Classic FM

Bir yandan AST’ın taşınma durumu, diğer yandan kapanan tiyatrolar, salgına kurban verdiğimiz değerli tiyatro emekçileri derken ve içimiz her geçen gün acırken, bu yıl dokuzuncusu gerçekleşecek Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali yüreğimize su serpecek. Ertesi günü bile bilemediğimiz şu günlere en uygun tema “Gelecek” ile okuma tiyatroları evlerimize konuk olacak. Takdir edersiniz ki, pandemi sebebiyle 2020’ye damgasını vuran bu tema, mart ayından itibaren çevrimiçi olarak devam eden Yeni Metin Atölyelerinin tüm sınıflarında işlendi. Ortaya da yeni oyun yazarlarının, tiyatro severlerin beğenisine sunduğu oyunlar çıktı. Ve artık bu oyunlar, çevrimiçi izleyeceğimiz okuma tiyatrosu olarak, birbirinden değerli yönetmen ve oyuncularla buluşmaya hazır.  Bizler de zaten “gelecek”le buluşmaya hazırız, o zaman gelsin program, alkışlansın oyunlar:   

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali Programı

Oyun Okuması ve Söyleşi | Bir Yaz Gecesi Çöküşü

15 Aralık 2020, Saat: 20.00

Yer: yeniperform.com

Yazan: Halil Yağız Şanal

Yöneten: Mert Öner

Oyuncular: Esra Bezen Bilgin, Şakir Güler, Ayşe Lebriz, Şirin Kılavuz Sevinç, Ali Yoğurtçuoğlu, Aybar Taştekin

Askerlik, cinsellik, ve erk üzerinden günümüz erkeğinin distopik varoluşunu kadınların hikâyeleri üzerinden anlatan oyun, gerçekleşemeyen bir aşk hikâyesi ve kendi dürtüleriyle yüzleşmek zorunda kalan bir adamı anlatıyor.

Oyun Okuması ve Söyleşi | Beyaz Kanatlar

16 Aralık 2020, Saat: 20:00

Yer: zoom.us

Yazan: Burak Alıcı

Yöneten: Özgün Çoban

Oyuncular: Berfu Aydoğan, Ayşe Lebriz Berkem, Bahadır Buyruk, Sezgi Deniz, Reha Özcan

Babasının ölümünden sonra eve kapanan Bulut’un, hikâye anlatıcısı Rüya ile tanışması üzerine kurulu oyunda, bize hiç yabancı olmayan bir baba ve oğlu, her şeye rağmen anlatılmaya devam edecek ortak hikâyelerimizi, çevrimiçi aşklarımızı izleyeceğiz.

Oyun Okuması ve Söyleşi | Zeytin Ağacı

Yeni Metin Festivali
Yeni Metin Festivali | Fotoğraf: Galata Perform

18 Aralık, Saat: 20.00

Yer: yeniperform.com

Yazan: Emel Sezer

Yöneten: Sanem Öğe

Oyuncular: Beril Kayar

Seslendirme Oyuncuları: Sezin Bozacı, Yaman Ceri, Aylin Çalap, Deniz Erzaim, Burçak Karaboğa Güney, Sedat Kalkavan

Zeytin Ağacı, Milas’ın Kıyıkışlacık köyünde yaşayan 16 yaşındaki Nursen’in kadınlık, kadın kimliği, insanların kadına olan bakış açısı ile ilgili olan hikayesini sunuyor. Sadece Nursen’in değil, yakın zamanda hayatını kaybeden Pınar Gültekin’in de hikayesidir bize anlatılan.

Oyun Okuması ve Söyleşi | Kara Taş*

19 Aralık 2020, Saat: 18:00

Yer: yeniperform.com

Yazan: Alberto Conejero

Çeviren: Seniz Çoşkun Adıgüzel

Yöneten: Mark Levitas

Oyuncular: Onay Kaya, Erdem Kaynarca

Festivalin konuk yazarı Conejero, askeri hastanede gözetim altındaki yaralı bir adam ile gözetim altındaki genç bir askerin hikayesini sahneye taşıyor. Şafakta kurşuna dizilerek infaz edileceğini anlayan kahramanımızın, kendisini tutsak eden kişiye nasıl ağır bir sorumluluk yükleyeceğine şahit olacağız. (*Etkinlik ücretsizdir.)

Oyun Okuması ve Söyleşi | İçindekiler

19 Aralık 2020, Saat: 21.00

Yer: yeniperform.com

Yazan: Itır Karabulut

Yöneten: Serkan Salihoğlu

Oyuncular: Ezgi Bakışkan, Orçun Soytürk, Can Şıkyıldız

Bir Arzu ve bir Metin. Dışarıdan gelenler, içlerinden geçenler… Tekrar zannettiklerimiz, zamanla fark ettiklerimiz, arzularımız, kararlarımız ve seçtiklerimiz üzerine git gelli bir oyun. 

Oyun Okuması ve Söyleşi | Gece Vardiyası*

Yeni Metin Festivali | Fotoğraf: Galata Perform

20 Aralık 2020, Saat: 18:30

Yer: yeniperform.com

Yazan: Marco Demian Vitanza

Çeviren: Ferdi Çetin

Yöneten: Ayşe Draz

Oyuncular: Kayhan Açıkgöz, Kerem Arslanoğlu, Hakan Emre Ünal

Gece Vardiyası, üç kısa oyundan oluşan Londinium isimli oyunun bir parçası. Bu üç oyun, her birinin merkezinde yer alan felaketlerle birbirine bağlanıyor. Kayıp, yas ve hüznün izlerini taşıyan Londinium, İngiliz şair T.S. Eliot’ın Çorak Ülke isimli şiirine bir saygı duruşu niteliğinde. (*Etkinlik Ücretsizdir.)

Oyun Okuması ve Söyleşi | Miras

22 Aralık 2020, Saat: 20.00

Yer: yeniperform.com

Yazan: Barış Can Ceyhan

Yöneten: Pelin Tatlıcı

Oyuncular: Ali Bahadır Bahar, Barış Can Ceyhan, Akant Çetin, Oğuz Öztekin, Doğuş Can Uzun, Tuğçe Şahin, Emre Yetim

Ailelerinden miras kalan evin yemek salonunda, geçmişin, bugünün ve geleceğin birbiriyle hesaplaştığı bu akşamda, farklı nesillerden üç erkek bir araya gelir; dede, baba ve torun. Bakalım bu üç adam, geçmişten miras kalan yazgısını değiştirmek için birbirlerini ikna edecek mi?

Oyun Okuması ve Söyleşi | Büyülü Kuş

23 Aralık 2020, Saat: 20.00

Yer: yeniperform.com

Yazan: Buse Meray

Yöneten: Gülce Uğurlu

Yönetmen Yardımcısı: Bade Gizem Deniz

Oyuncular: Ayda Akkaya

Büyülü Kuş, doğayla özdeşleşmiş bir kadının, bir ailenin üç kuşaktan erkekleriyle yaşadığı mücadeleyi anlatıyor. Aslında, büyüsünü yitiren, sömürülen ve yıkımın eşiğine getirilen bir köye, bir dünyaya ve bir çağa yakılan ağıt, bir kuşun düşsel yolculuğunu anlatan hüzünlü bir masal…

Oyun Okuması ve Söyleşi | Dolap

24 Aralık 2020, Saat: 2020

Yer: yeniperform.com

Yazan: Orçun Ertaman

Yöneten: Kayhan Berkin

Oyuncular: Ece Dizdar, Pınar Göktaş, Mehmet Yılmaz

Yeni bir gelecek, geçmişi unutarak mümkün olabilir mi? Ya da zamanın döngüsü içinde bize buna izin verebilir mi? Gelecek henüz gelmemiş olandır. Geldiği an geçmişe hapsolmaya mahkumdur. Bu döngü içinde kendi hayatlarına yeni bir başlangıç yapmak isteyen üç insan var karşımızda, ancak geçmiş sırlarından, mekanlarından kurtulup yeni geleceklerini mi yaşayacak yoksa yeni bir döngü mü başlatacaklar?

Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali
Yeni Metin Festivali | Fotoğraf: Ferdi Çetin-Yeşim Özsoy

Genel sanat yönetmenliğini Yeşim Özsoy, dramaturji ve atölye direktörülüğünü Ferdi Çetin‘in üstlendiği Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali’nde her gün yeni bir oyunla başka dünyalara dahil olmak ise çok kolay. Takvimlerimizi işaretleyecek, saatlerimizi ayarlayacak ve 15 Aralık Salı günü açılacak olan yeniperform.com adlı sitelerinden istediğimiz oyunlara (bence hepsine :)) bilet alacağız. Söyleşilerin, oyun okumalarının hemen ardından yazar ve yönetmenle canlı olarak çevrimiçi yapılacağını da hatırlatmış olalım. O zaman, sözü uzatmayalım, festivalde görüşmek üzere diyelim. Şimdiden iyi seyirler! Festivalle ilgili tüm detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/yeniperform

İlginizi çekebilir: Yaprak Civan’dan Podacto