Koca bir yıl nasıl geçti, yeni yıldan neler dilemeli diye düşünürken 2018’i bitirmek üzereyiz. Yeni yıl hep bir adım ötesi demek. Bu yıl yaptıklarının üzerine bir şey daha yapmak için önce hayaller kurmak, sonra hedefler belirlemek, sonra da o hedefleri hayata geçirmek için somut adımlar atmak demek. Bu yıl başlarken yine kendimize birçok söz verdik. Benim kendime verdiğim en büyük söz ise “Bu yıl kurduğum hayalleri ertelemeyeceğim” cümlesini kendime hep hatırlatmak olacak.

boiseweekly.com

Yeni yıl bir yandan da kocaman bir umut demek. Etrafı saran renkler, ışıklar aslında hep yeni yıla ve umuda duyulan heyecandan gelen enerjiyle oluşuyor bence. Enerji büyüyor, büyüyor ve kocaman bir yeni yıl telaşına dönüşüyor.

Yeni yıl telaşı masum bir telaş, bende uyandırdığı his ise sıcaklık. Her sene bu sıcaklığı daha yakından yaşamak adına alışkanlıklarıma da bu telaşı bulaştırıyorum, yaşam alanıma da bu telaşla dokunuyorum. Büyük ya da küçük fark etmez; bazen bir obje baktıkça yeni yılı çağrıştırıyor bana, bazen bir ışık ya da bir ağaç. Önemli olan ne olduğu değil, ne hissettirdiği aslında. İşte ben de tam bu nedenle evde yeni yılı beklerken yılın son haftasından daha çok keyif almak, sevdiklerimle bir şeyler yapmak, kendime vakit ayırmak ve eğlenmek adına bir liste hazırladım. Herkese şimdiden muhteşem bir yıl dilerim!

Yeni Yıl Hazırlıkları

Evde Alternatif Süslemeler

Yeni yıl marketleri, sokaklar, caddeler, alışveriş merkezleri, her yer ama her yer yılın bu zamanı rengarenk. Birbirinden güzel objeler yılın en soğuk ama bir o kadar da iç ısıtan bu günlerinde yerini almış durumda. Bazılarını düşünmeden alıyoruz, bazılarında ise aklımız kalıyor. Ancak çoğu zaman masanın başına oturup evde kendi araç -gereçlerimize bir göz atıp, ben ne yapabilirim demiyoruz. Bu sefer biraz böyle düşünmek; hatta yaparken ailemizi, arkadaşlarımızı dahil etmek ve birlikte bir şeyler yapmak için alternatifler arayabiliriz. Pinterest tam da bu günlerde iyi ki var. İnanılmaz bir fikir bankası! Üstelik biraz araştırınca pratik yöntemlerle hayata geçireceğiniz formüller dahi var. Benim de evde heyecanla denediğim DIY önerileri burada! 🙂

Alternatif Çam Ağaçları

Eski zamanlarda 21 Aralık’tan sonra Güneş’in Dünya’yı ısıtmak için döndüğüne inanılırmış ve bu yüzden 21 Aralık sonrasındaki 12 gün boyunca kutlamalar yapılırmış. Yılbaşı ağacı aynı inancı taşıyan bu toplulukta hayatı temsil ediyormuş ve ağaçların süslenmesi, etrafının hediyelerle süslenmesi gelenek haline gelmiş.

Şimdi de değişen bir şey yok bence. Kocaman, ışıl ışıl bir çam ağacını kim sevmez ki? Peki üzerinde renkli süsler asılmış, altında hediyeler bulunan bir ağaç kimi heyecanlandırmaz? Bu sene yeni yılda radikal bir şeyler yapmak istiyorsanız yeni yılı çağırdığınız bu günlerde de alışılmışın dışına çıkın derim. Ağacın olmazsa olmazı aslında ışıkları ve siz ışıkları nereye koyarsanız orası sizin ağacınız. Böyle bakın bir de. Mesala aşağıdaki öneriler size ilham olabilir!

Diğer önerilere buradan ulaşabilirsiniz: Pinterest 1Pinterest 2, Pinterest 3

Filmler

Yeni yıl demek biraz da romantik komediden çocukluk klasiklerimize, aile sıcaklığını hissettiklerimizden umut dolu olanlara kadar birçok filmin listelenmesi demek. Yeni yıla hala koca bir hafta var. İşte tam da şimdi henüz izlemediyseniz mutlaka izlemeniz gereken, eğer izlediyseniz de tekrar hatırlamanızı önereceğim birkaç film!

Tabi ki ilk aklımıza gelen: Evde Tek Başına! O bizim cesaretine hayran kaldığımız çocukluk arkadaşımız, Kevin. Serinin yılbaşında geçen filmi “Evde Tek Başına 2”de bu sefer ailesi onu evde unutmuyor da, o yanlış uçağa binip New York’ta başını belaya sokuyor!

Sıradaki: GrinchKasabada Noel heyecanı yaşanırken uzaktan bu telaşı izleyen Grinch’in tek amacı Noel keyfini bozmak. Ancak kapısını çalan küçük bir kızla birlikte Grinch değişmeye başlıyor. 2000’li yıllarda vizyona giren film, Kasım ayı itibariyle yeni uyarlamasıyla yeniden beyaz perdede. 

Birbirini hiç tanımayan kişilerin Noel tatilinde evlerini değiştirmeleri ve devamında gelişen olaylarla romantik komedi sevenler için iyi bir alternatif: The Holiday. Hayatlarında tamamen farklılık yaratmak isteyen karakterler, kısa bir süre içinde istediklerine ulaşabilir mi sorusunun yanıtını izleyince bulabilirsiniz 🙂 Üstelik başrollerinde de Cameron Diaz ve Jude Law gibi isimler var.

Hepimizin hafızasında yer etmiş ve bazılarımızı Santa Claus’un kaçırılmasıyla çok üzmüş efsane film: The Nightmare Before Christmas. Kabus dolu bir kasaba içindeki renkli karakterler ve bu kasabadan etkilenen Jack! Jack bir gün Santa’yı kaçırır ve onun yerine çocuklara kendince hediye dağıtmaya başlar. Sadece konusuyla değil, animasyonlarıyla da ilgi çeken bu filmin her zaman her yaştan izleyicisi olmaya devam edecek.

Yılın son günlerinde sıcak bir filmle gülmek istiyorsanız Elf sizin için ideal bir tercih! Gerçek ailesini bulmak için Kuzey Kutbu’ndan New York’a gelen ancak burada eksik olan Noel heyecanını görünce çok şaşıran Elf’in maceralarıyla zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Müzik Listesi

Müziksiz olmaz! Yeni yılı karşılarken çocukken hep şarkılar söylerdik. Peki şimdi neyimiz eksik?

Yolda yürürken, çalışırken, dinlenirken, seyahat ederken ya da hafta sonu evde vakit geçirirken yeni yıl şarkıları mırıldanmak isteyenlerdenseniz Spotify’da yer alan listeler müziğin sesini daha çok açmamıza neden olacak. Listelerde Christmas Peaceful Piano’dan, Pop’a, Hit’lere derken aradığınız şeyi bulmanız çok kolay. Yeni yıl akşamı fonda çalacak listeler de sizin için burada hazır durumda. Bu arada koca bir yıla geri dönüp bakalım derseniz Spotify yine bizim için 2018’de en çok dinlediklerimizi de derlemiş.

Yeni Yıl Dilekleri

Yeni yıl, yeni hedefler, yeni hayaller… Vazgeçmek istedikleriniz, daha sıkı bağlandıklarınız derken aslında fark etmeden yeni yıl, yeni bir sen demek! Peki öyleyse yılın son günlerinde kendinize, hayallerinize daha çok vakit ayırmak gerekmez mi? Her zaman ne dilediğiniz önemli ancak yeni yıl dileklerinin sihri bir başkaBu yüzden kendinize ve hayallerinize dair bir liste yaparak işe başlayabilir ve bu sene yeni yılı farklı karşılayabilirsiniz. Bu listeyi eğlenceli bir hale getirmek için mobil uygulamalardan da faydalabilirsiniz. Squirrellers bunlardan biri.

Uygulamayı indirmek için tıklayın.

İlginizi çekebilir: Gökhan Erdem’den En İyi Yılbaşı Filmleri