Anadolu topraklarının verimliliği ve gastronomik zenginliği, tüm dünyayı kıskandıracak nitelikte bir hazine. Tarım cenneti olarak bilinen bu topraklarda yerel ürünler kullanmak ise yalnızca sağlığımızı değil, çevreyi, ekonomiyi ve sürdürülebilirliği de olumlu yönde etkiliyor. 

Anadolu coğrafyasının topraklarında yetişen yerel ürünleri ve ülkemizin farklı bölgelerinden coğrafi işaret alan ürünleri sofralarımıza konuk etmeyi çok seviyoruz. Türk mutfağı değerlerine sahip çıkmak için çalışmalarını sürdüren ve yerelleşme adına büyük adımlar atan Metro Türkiye, Anadolu’nun dört bir yanındaki yerel ürünleri toplayarak bizlerle buluşturuyor. 

Gastronomi trendleri sürekli olarak değişime ve dönüşüme uğruyor. Yerel ürünlerin kullanımıyla ülkelerin mutfak kültürünü ön plana çıkaran ve coğrafi işaretli ürünleri tanıtmaya dayanan tabaklar son yılların vazgeçilmezleri arasında.

Türk mutfağının zenginliklerini göstermek ve yerel üreticileri daha fazlasını yapmaları adına desteklemek çok değerli. Çiftçiler ve kooperatifler için çeşitli projeler yürüten Metro Türkiye, coğrafi işaret almış ürünlerin üretimine katkı vermekle kalmıyor, bu ürünleri raflarına getirerek büyük şehirlerde yaşayanların da yerel ürünlerle buluşmasına imkan veriyor. Bunun yanında Türkiye’nin ilk gastronomi platformu olan Gastronometro’da sektöre yönelik teorik ve uygulamalı eğitimler vererek yerel ve mevsimsel ürün kullanım bilincinin genç şefler nezdinde de çoğalmasını sağlıyor.

Şef Nilay Lale

Güzel bir haber! Sizler için Tuzz Bodrum’un kurucu şefi Nilay Lale’den Metro Türkiye’nin yerel ürünleriyle yaptığı bir tarif kaptık. Soğan reçelli dolgulu kara incir ve küflü peynir kreması tarifine geçmeden önce Nilay Lale’nin yorumunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

”Metro Türkiye’nin, bu coğrafyanın ışıldayan güneşinin altında dört mevsim yetişen yerel ve özel ürünlerin rengini parlatarak yeniden fark edilir kılmış olmasından müthiş gurur duyuyorum. Son zamanlarda tanımını en çok sindirmeye ihtiyaç duyduğumuz sürdürülebilirlik kavramının altını doldurmak için göstermiş oldukları çaba da ayrıca çok değerli. Ben de bir şef olarak kolay ulaşabildiğim bu ürünlerle hazırlamış olduğum reçetelerin keyfini tabaklarıma yansıtıyorum.”

Soğan Reçelli Dolgulu Kara İncir

Soğan Reçelli Dolgulu Kara İncir & Küflü Peynir Kreması (4 Kişilik)

Malzemeler:

Soğan reçeli dolgulu kara incir için:

 • 250 ml Metro Chef incir sirkesi
 • 150 g esmer şeker
 • 4 g tuz
 • 1 adet yıldız anason
 • 250 g küçük küpler halinde doğranmış kuru soğan
 • 1 çay kaşığı oda sıcaklığında tereyağı
 • 1/2 çay kaşığı kavrulmuş kimyon tohumu
 • 1/2 çay kaşığı kavrulmuş Metro Chef kişniş tohumu
 • 4 adet Metro Türkiye’den temin ettiğim kara incir
 • 100 ml kırmızı şarap

Peynir kreması için:

 • 100 g Metro Türkiye’den temin ettiğim Konya küflü peyniri
 • 100 ml süt
 • ½ adet yaprak jelatin
 • 75 ml çırpılmış Metro Chef krema

Yufka cipsi için:

 • ½ adet yufka ekmeği
 • 1 adet Metro Türkiye’den temin ettiğim kafessiz yumurtanın beyazı
 • 2 çorba kaşığı kavrulmuş susam
 • 1/3 çorba kaşığı çörek otu

Yapılışı:

 • İncir sirkesi, esmer şeker ve tuzu orta ateşte şekeri tamamen eriyene kadar karıştıralım. Kaynama noktasına getirdiğimiz bu karışıma, yıldız anason ve doğranmış soğanları ekleyelim. Ortalama 20 dakika boyunca soğanlar saydamlaşıp, sirkeli karışım şerbet kıvamı alana dek pişirelim ve ardından süzelim. Kalan sıvıya kırmızı şarap ekleyerek 3-4 dakika kaynattıktan sonra alt kısmından birer delik açılmış incirleri içine koyarak 5 dakika boyunca pişirelim. Pişirme yapacağımız kaserolün küçük olmasına dikkat edelim. Yumuşamış olan incirleri rahat doldurabilmek için bir tabağa alıp ılıdıktan sonra buzdolabında iyice soğutalım.
 • Süzdüğümüz soğanların içinden yıldız anasonu çıkartıp tereyağı ve kavrulmuş baharatları ekleyelim. İyice karıştırdıktan sonra bir sıkma torbasına alıp soğutulmuş olan incirlerin alt kısmından içine sıkarak dolduralım. Kaserolde kalan sıvıyı kısık ateşte pekmez kıvamı alana dek kaynattıktan sonra bu glaze ile incirlerin yüzeyini kaplayalım.
 • Kırıntı haline getirilmiş küflü peyniri ve sütü orta ateşte sürekli karıştırarak kıvam almasını sağlayalım. Kaynama noktasına gelir gelmez küçük ve derin bir kap içerisine aktaralım. El blenderinin bıçaklı ucunu içine daldıralım. Soğuk su içerisinde bekletilerek yumuşatılmış yaprak jelatini de ekleyerek pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştıralım. Oda sıcaklığına getirdiğimiz bu karışımı bir çırpma teli yardımıyla çırpılmış kremaya yedirelim. Sıkma torbasına alıp dolapta muhafaza edelim.
 • Yarıdan keserek böldüğümüz yufka ekmeğini yağlı kâğıt serili bir fırın tepsisine alalım. Yumurta beyazını bir fırça yardımıyla yüzeyine yaydıktan sonra üzerine susam ve çörek otu serpip bir kat daha yağlı kâğıt kapatalım. Üstüne ikinci bir tepsi koyup önceden ısıtılmış 160 derece fırında 15-18 dakika arası kızarana kadar pişirelim.
 • Peynir kremasını bir tabağa ortalama iki kaşık kadar sıktıktan sonra, üzerine inciri koyarak etrafını yufka cipsleri ile süsleyebilirsiniz.

Yerel Ürün, Yüksek Kalite.

Ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve yetişmiş olduğu bölgeyi temsil eden coğrafi işaret, yerelleşmenin ilk adımlarından biri olduğu için yalnızca ülkemizde değil, dünya çapında oldukça önemli bir yere sahip. Tüm Avrupa ülkelerinde coğrafi işaret almış ürün sayısı 3500 iken, ülkemizde işaret almayı başaran 1202 ürün bulunuyor. Üstelik hala aday olan 708 ürünümüz daha var. Bu da Türkiye topraklarındaki verimliliği korumamız gerektiğini gösteriyor.

Metro Türkiye, raflarında coğrafi işaret almış Finike portakalı, Zile pekmezi, Taşköprü sarımsağı, Bursa inciri gibi 200’ün üzerinde ürünü tüketiciyle buluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda bu ürünleri ihraç ederek dünya mutfağına tanıtıyor. Üstelik tescilli ürün sayısının 2023’e kadar %20 oranında artırılması hedefleniyor. Bu da, Türk mutfağının dünyanın en zengin mutfaklarından biri olduğunun göstergesi. Kendi markaları ile müşterilerine kalite ve lezzeti bir arada sunan Metro Türkiye, tek market anlayışını kökten değiştirecek çeşitliliğe sahip. Eşsiz bir gastronomi deneyimi yaşamak isteyenler için Metro Premium, geniş ürün yelpazesi, hız ve pratikliği ile kendi mutfağının şefi olmak isteyenler için Metro Chef, çay ve kahve saatlerine yenilik getiren Rioba, mutfakta profesyonellikten vazgeçmek istemeyenler için de Metro Professional markalarıyla her türlü ihtiyaca karşılık veriyor.

‘Peki, bu ürünler içinde neler var?’ derseniz, sizler için bazı önerilerimiz var. %100 izlenebilirlik ile sunulan taze etler ile romantik bir akşam yemeği hazırlayabilir, balık sezonunun açılmasıyla birlikte raflarda yerini alan farklı balık çeşitleriyle rakı-balık keyfi yapabilirsiniz. Kuzey Ege’deki zeytin ağaçlarından toplanan ve özenle hazırlanarak sofralarımıza gelen zeytinyağı ile salatalarınızı lezzetlendirebilir, bitki bazlı beslenmek için vegan makarna gibi vegan beslenmeye uygun olan ürünlerle harikalar yaratabilirsiniz.