Pandemi ile birlikte adım sayımda ciddi artışlar oldu, evet yasaklar kısıtlamalarla geçen bir süreç ama ben motivasyonumu kaybetmeden her gün yürüyüş yapmaya, en azından hareket etmeye devam ediyorum.

Yürüyüş | Fotoğraf: Petite Guide

Geçtiğimiz yıl ilkbahar aylarında pandemi ortaya çıkıp da evlere kapanınca uzun zamandır stüdyoda devam ettiğim pilatese ilk önce online derslerde devam etmiş,  sonra da kendi kendime yaptığım 1 saatlik bir aktivite haline getirmiştim. Ancak evden çalışmak, gün boyu oturmak, bununla birlikte oluşan sırt ve boyun ağrıları beni daha başka alternatifler aramaya yönlendirdi. Bir süre ‘Walk with Leslie’ bile yaptım ancak bir şekilde yeterli gelmiyordu. Ben de  öğle aralarında, akşam işim bitince parkta, sakin alanlarda ufak yürüyüşler yapmaya başladım. Mevcut spor kıyafetlerim ile yaptığım bu yürüyüşlerde her gün tempom ve adım sayım arttıkça daha çok yürümek istedim ancak ayakkabı ve kıyafetlerin yürüyüş yaparken ne denli önemli olduğunu fark edip, bunların teminine yöneldim. 

Öncelikle aldıklarım (hepsinin koşu / yürüyüş kategorisinden olmasına özellikle dikkat ettim): ayakkabı, %100 pamuklu uzun spor çorabı, yaz için teknik tişörtler, serin havalar için mont, kışa uygun olarak da rüzgar ve su geçirmeyen kapüşonlu mont. Birçok markada her bütçeye göre alternatifler mevcut ancak ürün içerikleri de vücudun hava alması açısından büyük önem taşıyor.

Yürüyüş | Fotoğraf: Petite Guide

Kıyafetlerimi de tamamlayınca öğle araları ve akşamları yaptığım yürüyüşler yerini her sabah en geç 06:30- 07:00 aralığında çıkıp  1 – 1,5 saat süren tempolu yürüyüşlere bıraktı. (Bu süreçte 9,000 – 10,000 adımı tamamlamış oluyorum.) Kilo vermek istiyorsanız, maalesef yürüyüş tek başına yardımcı olmuyor.  Ancak sağlıklı yaşam ve sağlıklı yaş almak  için Dünya Sağlık Örgütü ve Kalp Vakıfları tempolu yürüyüşü ve günlük 10,000 adımı öneriyorlar. Ben de bu kapsamda, yürüyüşe çıkmadan mutlaka büyük bir bardak su içiyorum ve  eve gelince protein ağırlıklı kahvaltı yapıyorum.   

Yürüyüş yaptıkça kendimde farkettiklerim:

  • Vücudumda daha az ödem olması
  • Az uyku ile günü daha enerjik tamamlamam
  • Daha çok hareket etme isteği
  • Bacaklarımda sıkılaşma 
  • Dik bir duruş
  • Vermem gereken bir karar olduğunda yürürken bunun hakkında daha düzgün düşünebilmem
Yürüyüş | Fotoğraf: Petite Guide

Şu an için günlük ortalamam 15,000 adımdayım; umarım daha da arttırabilirim. Kısıtlamaların olduğu günler nasıl adım atarız derseniz, gün boyu apartman içinde birkaç defa merdiven inip çıkmak, birkaç defa markete gidip gelmek, ev içinde birbirine en uzak odalar arasında gidip gelmek ve ev temizliği diye yaptıklarımı sıralayabilirim 🙂

Sabahları erken çıkmaya başlayınca yürüyenler, koşanlar, paten kayanlar, takım halinde bisiklete binenlerin olduğu ayrı bir dünya keşfettim. Şimdi yürüyüş yaparken bir yandan da bisiklete göz kırpıyorum 😉 Peki ya sizin motivasyonunuz nedir?

Kapak Fotoğrafı: Petite Guide

İlginizi çekebilir: Gizem Kalaç’tan Spordan Nefret Edenler için Spor