zip4

Yeldeğirmeni’nin belki de en çok sevdiğim yanı canım ne isterse onu en iyi şekilde sunan bir mekan bulmamdır. Pizza istediğimde ise adresim artık Zip Pizza! Bir yılı aşkın süredir yaptığı pizzaların ünü semtin sınırlarını çoktan aşmış. Bir kez tadına bakan bir daha geliyor hatta aynı gün içinde bile!

z1

Radarıma uzun süredir takılan Zip Pizza’yla tanışmak üzere kapıdan içeri giriyorum. Tam o sırada mekanın sahibi Hakan Tüner  fırından yeni çıkan mexican pizzayı vitrine yerleştiriyor. Önce beni bu pizzaya davet ediyor ama ben en ünlü pizzası vejeteryan ile açılışı yapıyorum. Bir dilim yetmeyeceğinden hemen ikinci dilim olarak dört peynirli pizzayı söylüyorum. İştahla pizzalarımı beklerken mekanı inceliyorum. Burası bugüne kadar gördüğüm en sade, en şirin pizzacılardan biri. Üstünde kırmızı pötükareli örtülerle dört ahşap masa ve çevresine dizilmiş sandalyeler küçük mekanı dolduruyor. Duvarlardaki renkli resimler de açlığımı daha da artırıyor. Zip Pizza’nın en güzel bölümü ise mutfağın açık olması. Hamur yoğrulurken, malzemeler yerleştirilirken izleyebiliyorsunuz. Dikkatli olmanız gereken tek bir şey var: pizza fırında pişerken kokusunda kendinizi kaybedebilirsiniz.

zip3

İşin en keyifli kısmına pizzaları tatmaya geliyor. Önce vejeteryan sonra da dört peynirli pizzaya 10 değil 11 puan veriyorum. Sonra da keyfim daha da uzun sürsün diye mexican pizzadan yiyorum. Vejeteryandaki sebzelerin, üç peynirlideki parmesanın ve mexican’daki acının tadına doyamıyorum. Tüm bu pizzaların üç ortak özelliği var: 1.malzeme bol 2. hamuru incecik ve çıtır 3. lezzet muhteşem. Pizza tutkunu biri olarak benim kalbimi fethetti, sizinkini de edecek. Başka seçenekler de mevcut, mantarlı, sucuklu, karışık, etli… O gün hangi çeşit çıkmışsa onu yiyebilirsiniz. Bir dahaki sefere köz patlıcanlı pizzasına denk gelmeyi ve doya doya yemeyi diliyorum. Ayrıca focaccia pizza yemek isterseniz önceden sipariş vermeniz yeterli.

zip5

Kendime düşündüğümden de harika bir pizza ziyafeti çektiğime göre artık mekanın sahibiyle tanışıp hikayesini dinleyebilirim. Zip Pizza’yı, mühendis ve tiyatro oyuncusu Hakan Tüner bir yıl önce kurmuş. Viyana’da yaşarken pizza yapmaya başlamış ve İstanbul’a geldiğinde bu işi yapmaya devam etmiş. Amacı sevdiği bir işi yapmak ve herkese de zevkle pişirdiği pizzalarından yedirmek. Semte ilk taşındığındığında esnafın meraklı bakışlarına maruz kalmış. Yeldeğirmeni esnafı en az 30 yıldır dükkanında oturan ve belli bir yaşın üstünde insanlar. Birçoğu hayatlarında ya pizzanın sadece adını duymuş ya da ne duymuş ne de tadını biliyor. Kendisi yavaş yavaş onları pizzayla tanıştırmış, hepsine sevdirmiş ve hatta bağımlısı bile yapmış. Pizzanın bu kadar güzel olmasının sırrı nedir diye soruyorum, hamurunda Edremit zeytinyağının kullanılması, hamurunun elde ultra ince açılması ve pişince çıtır çıtır olması cevabını alıyorum. Gerçekten malzemeler bir yana, ben sadece çıtır hamuru yiyerek pizza zevkini yaşayabilirim. Hakan Tüner, işletmeyi Zip Pizza’yla öğrenmeye başlamış. Uzun vadede büyümek ve yeni şubeler açmak istiyor. Bunu da hakkını vererek yapmak gerek o nedenle yavaş yavaş ama emin adımlarla ilerliyor. Son olarak da neden bu ismi koyduğunu açıklıyor: Nasıl bilgisayarda zipli dosyada çeşitli dosyaları sıkıştırabiliyorsak burada da çeşitli pizzaları ve bunların içine de birçok lezzeti sıkıştırıyoruz.

zip2

Zip Pizza’yı en çok fiyatından dolayı seveceksiniz. Dilim pizzalar sadece 3,5 lira. Tüm bir pizza alırsanız 12 TL ödüyorsunuz. Ayrıca tatlı olarak sufle sunuyorlar. İçecek olarak da meşrubat, çay ve kahve seçenekleri var. Pizzalarından tatmak için illa Yeldeğirmeni’ne gelmenize gerek yok. İsterseniz Moda-Çiçekçi-Acıbadem üçgeninde, bulunduğunuz yere sipariş verebilirsiniz.

Zip Pizza, tam teşekküllü pizza ziyafeti çekmeniz için sizi haftanın her günü 11:30-23:00 arasında bekliyor.  İlk fırsatta Yeldeğirmeni’ne gelin, fiyatı küçük, lezzeti büyük bu pizzaları soğutmadan yiyin.Şimdiden afiyet olsun!

Zip Pizza Adres: Karakolhane Cad. No: 45 Yeldeğirmeni, Kadıköy / İstanbul – 0216 330 77 79