Pandeminin gölgesinde, sahnelere hasretimiz içimizde 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kutlamaya hazırlanıyoruz. Tiyatrolar, bu özel gün için oyunlarının planlarını yaptılarsa, onlar sahnede bizler de ekran başında geri sayıma başlayabiliriz artık.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü
27 Mart Dünya Tiyatro Günü | Fotoğraf: Unsplash/@roblaughter

27 Mart Dünya Tiyatro Günü, hepimiz için çok özel bir gün. Ancak geçen yıl olduğu gibi bu yıl da oldukça buruk geçecek. Hatta bu yıl biraz daha zor olacak çünkü çok sevdiğimiz birçok tiyatro grubu ve salonları ya kapandı ya da ayakta kalma çabasına devam ediyor. Bu çabayı da en çok Dünya Tiyatro Günü’nde göstermeye kararlılar. Hepsi de bu günü daha anlamlı kılmak adına beğenerek izlediğimiz oyunlarını yeniden sahnelemeye, yeni oyunlarını bizlerin beğenisine sunmaya ve en yeni dijital platformlarını alkışlarımıza açmaya hazır. Hal böyle olunca da, bize de hemen bu çabaya destek olmak ve oyunlardan oyun beğenmek düşüyor.  

Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelenecek oyunları incelemeden önce bu günün tarihçesine kısaca bakalım. Uluslararası Tiyatro Enstitüsü (ITI), UNESCO tarafından 1948 yılında kuruldu. Dönemin ITI başkanı Arvi Kivimaa tarafından önce Helsinki, sonra da Viyana’da yapılan 9. ITI Konferansı’nda ortaya atılan ‘tiyatro günü’ fikri, İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle hayata geçirildi. Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) da açılış günü olan 27 Mart günü, ITI’nin şu an sayısı 100’ü bulan dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Bu tarihten beri, sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, Dünya Tiyatro Günü’nün hedefleri arasında yer alıyor.

Dünya Tiyatro Günü Rehberi

Koma Sahnesi

teessür-ev
Teessür-ev | Fotoğraf: Koma Sahnesi

İlk olarak 8 Mart’ta seyirciyle buluşan Koma yapımları teessür-ev ve teatral unsurlar içeren performatif bir epileptik yerleştirme, Rosmersholm-Gidiyorsan, Ben de Gelirim, bu kez Dünya Tiyatro Gününde sürprizler eşliğinde bizlerle olacak. Daha önce izleyenlerin yorumları, merakımızı biraz daha artırıyor. O zaman, yapmamız gereken belli; Koma Sahnesi’nin Youtube kanalına abone olmak ve 27 Mart’ta bu iki yorumu izlemek!

Kadıköy Boa Sahne

youtube play youtube play

Bir hayatta kalma projesi olarak yola çıkan Boa Kısalar, bu güne özel olarak ilk beş oyununu izlemeyenler ve yeniden izlemek isteyenlere açıyor. Nergis Öztürk ve Cemal Toktaş’ın oynadığı, Umut’a helal olsun dediğimiz  #heşteg ve Gökhan Gürün’ün hayran bırakan performansıyla Neme Lazım, benim gibi sizin de favorileriniz olmaya aday.  Vakit kaybetmeyelim, farklı kategorilerdeki biletlere web sayfalarından ulaşalım. 

Moda Sahnesi

Yeni Bir Şarkı
Yeni Bir Şarkı | Fotoğraf: Moda Sahnesi

Sahneden Naklen serisiyle bu dönemde kalbimizi fetheden Moda Sahnesi, ilk günden beri ilgi odağı haline gelen, kendi yapımları Yeni Bir Şarkı ile Dünya Tiyatro Gününü kutlamaya hazırlanıyor. Melis Birkan ve Caner Cindoruk, uzun bir evlilikten sonra ayrılan bir çifti canlandırıyor. Dört yıl sonra bakalım yaşadıklarını nasıl gözden geçirecekler? 

Duru Tiyatro

Dijital tiyatro platformu kervanına artık Duru Tiyatro da katılıyor. Kendi çevrimiçi tiyatrosu Dijital Tiyatro, yayın hayatına 27 Mart’ta,  Emre Kınay ve Esra Kızıldoğan’ın canlı olarak sahneleyeceği Yüzleşme oyunuyla başlıyor. Yeni sahneleme yöntemlerinin kullanabileceği bu platform, dijital sahneleri de bir araya getiriyor. Detaylar ve mart-nisan programı (özellikle de Nihayet Bitti oyunu) için web sitelerini ziyaret etmeniz yeterli. Küçük bir not: Yüzleşme’nin gelirlerinin bir kısmı UCİM, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’ne bağışlanacak.     

Altkat Sanat

Altkat Sanat-Sevdadır
Altkat Sanat-Sevdadır | Fotoğraf: Altkat Sanat

Altkat Sanat’ı, 27 Mart’ı dijital olarak değil, sahnede oyuncular ve karşısında izleyicilerle kutlayacak tek tiyatro grubu olarak not ediyoruz. Saat 18:00’de sınırlı kapasite ve gerekli tedbirlerle sahnelenecek Sevdadır oyununun biletleri Biletix’te satışa çoktan çıktı. Hatta isterseniz, hiç tanımadığınız bir tiyatro dostuna bilet hediye edebilir, whatsapp hatlarından onlarla iletişime geçerek onun da oyunu izlemesini sağlayabilirsiniz.

Yeni Perform

Beyaz Kanatlar
Beyaz Kanatlar | Afiş: Yeni Perform

İlk olarak Yeni Metin Festivali 9: Gelecek’te okuma tiyatrosu olarak izlediğimiz Beyaz Kanatlar’ı 27 Mart’ta zoom üzerinden canlı gösterimle izleyeceğiz. Bize hiç yabancı olmayan bir baba ile oğlunu, her şeye rağmen anlatılmaya devam edecek ortak hikâyelerimizi, çevrimiçi aşkları ve masalları resmeden Beyaz Kanatlar, festivali kaçıranlar için farklı bir teknolojik deneyim sunacak.  

Kadıköy Emek Tiyatrosu

youtube play youtube play

Dijital bir ilke imza attıkları ve özellikle biz kadınları şenliğe davet ettikleri Bellek Festival, beş kısa oyunuyla bizi tekrar ekran başına davet ediyor. Kadınların yazdığı, yönettiği ve oynadığı, başkasının bedeninde kendini var etmeyi anlatan oyunlar, ülkenin bu sıcak gündeminde daha da anlam kazanıyor. Yine bir araya gelmek için biletler ve detaylar, web sayfalarında bizi bekliyor.  

Tiyatrolar TV

Hepimizin ailecek severek izlediği tiyatro kanalımız Tiyatrolar TV’de aslında her gün, 27 Mart havasında gerçekleşiyor. Gösterime açtıkları oyunların her biri, tiyatronun ne kadar özel bir sanat dalı olduğunun altını çiziyor. Yeni yayına aldıkları ve Altıdan Sonra Tiyatro’nun tamburun tınısındaki aşk hikayesi Nihayet Makamı ise böyle bir oyunla bu günün kutlamasına çok yakışacak.  

DasDas Online

Rivayet Radyosu
Rivayet Radyosu – Mert Fırat | Fotoğraf: DasDas Online

Aslında DasDas Online’nın bu gün için sahneleyeceği bir oyunu bulunmuyor. Ancak 26 Mart’ta sahneleyeceği Westend-Batının Sonu oyunuyla kutlamalara bir gün önce başladı diye kabul edebiliriz. Hazır DasDas’tan bahsetmişken, 3 Nisan’ı da not edin derim. Rivayet Radyosu’nda, Mert Fırat, Korhan Futacı ve orkestrasıyla Sabahattin Ali’nin en sevdiğim iki öyküsü Değirmen ve Sırça Köşk ile bizi alıp götürecek. Yine yeniden seyretmek için gün saymaya başladım şahsen! 

Gördüğünüz gibi oldukça yoğun bir gün bizi bekliyor. Biliyoruz, bu kutlama sahnedeki gibi olmayacak, hatta selam verdiklerinde alkışımızı duyamayacaklar. Ancak, önümüzdeki yıl 27 Mart’ı hep beraber aynı salonda, sahnede, birbirimize sarılarak kutlamak ve bu kez de gerçekten alkışlarımızla salonları çınlatmak, en büyük umudumuz. O zamana kadar, ekran başında tiyatroyla iyileşmeye devam edecek, “iyi ki tiyatro var” diyeceğiz.  27 Mart Dünya Tiyatro Günümüz kutlu olsun!

Kapak Fotoğrafı: houstoniamag.com

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den Dijital Tiyatro Platformları