Uncut Gems’e haksızlık edildi mi gerçekten? Filmi henüz izleme fırsatı bulamadığım için herhangi bir yorumda bulunmuyorum şimdilik (belki ben izleyene kadar Emre Eminoğlu yazısını yazıp paylaşır bile!) ama Adam Sandler’ın hak ettiği takdiri asla göremediğini hep düşünmüşümdür. Kabul ediyorum, bazı Adam Sandler filmleri ve karakterleri izlerken insanı bıktırabiliyor ama yine de bu başarılı performansları, takdir hak eden filmleri olduğu gerçeğini görmezden gelmek anlamına gelmemeli.

Akıllardaki Adam Sandler imajını yeniden şekillendireceğine inandığım bu mini listeyi hazırlarken Adam Sandler’ın çok bilinen, başta Anger Management, filmlerini bir kenara bıraktım ve arkadaş çevreme sorduğumda adını duymadıkları, duymuş olmalarına rağmen hiç izlemedikleri filmleri ele aldım. Hazırsanız başlayalım!

Adam Sandler, Uncut Gems
Adam Sandler, Uncut Gems | Fotoğraf: thedailybeast

Adam Sandler Filmleri

The Longest Yard (2005)

youtube play youtube play

The Longest Yard filmi bu listenin belki de en bilineni diyebilirim. Filmin konusu, eski bir Amerikan futbolu oyuncusu olan Paul Crewe’nin, hapishanede mahkumlar ve gardiyanlar arasındaki maçta kendini bulması. Filmin oyuncu kadrosunda aynı isimli 1974 yapımda (henüz izlemedim) başrolde bulunan Burt Reynolds da yer alıyor. Herkes tarafından dışlanan birinin, özellikle de bir sporcunun kendine bir yer bulmaya çalıştığı bu hikayede Adam Sandler’ın gerçekten de profesyonel bir sporcu hissini verebiliyor olması ve mücadelesi benim için burada belirleyici faktör oldu diyebilirim. Hapishane ortamına özgü, bana kalırsa filmin havasını bozan, espriler var elbette ama yan karakterlerde de sorunlar yok değil. Ancak iyi çizilmiş Paul Crewe karakterini, Burt Reynolds’ın yönlendirme ve tavsiyelerini de göz ardı etmemek gerekli; hikayeyi, kusursuz bir şekilde aktarıyor izleyiciye.

IMDb Puanı: 6.4 / 10

Funny People (2009)

youtube play youtube play

Öncelikle Funny People kesinlike bir “Adam Sandler filmi” değil. Kariyerinin henüz başında, beklediği başarıyı yakalayamamış Ira’nın, Seth Rogen, ünlü komedyen George Simmons, Adam Sandler, ile yolları, George’un bir yıldan az vakti olduğunu öğrenmesinden sonra kesişiyor. Aslında George, sinemada ve dünyada birçok örneği bulunan “yalnız ünlü“lerden biri; ne bir arkadaşı ne de bir ailesi var ve üstelik yapmış olduğu hataları düzeltmek için de artık çok geç. Ira ile ilişkisiyse tam olarak bir çıkar ilişkisin dayanıyor. Ira kariyerinde bir çıkış yakalamak için George’u araç olarak görüyor, George ise yaşamının son döneminde iyi kötü bir arkadaşa ihtiyaç duyuyor. Filmi izlerken kimi zaman Ira ve George’un ilişkisi Intouchables’ı (2011) hatırlatıyor. Sandler’ın performansında beni etkileyen şeyler; filmde bir karakterden çok bir tipleme olarak yer alması, kendisine tanımlanan sınırların dışına çıkmadan performansını sürdürebilmesi ve aklından asla çıkmayan ölüm gerçeğini filmin hemen her saniyesinde beden dilinden bakışlarına, ses tonundan kelime vurgularına kadar gösterebiliyor oluşu diyebilirim.

IMDb Puanı: 6.3 / 10

Sandy Wexler (2017)

youtube play youtube play

Bana kalırsa Sandy Wexler karakteri bizim pek de yabancı olmadığımız bir karakter. Minibüste, otobüste, vapurda, uçakta hatta bir lokantada otururken bile yanınıza gelip durduk yere hikayeler uyduran insanlar var ya, Sandy Wexler onlardan biri aslında; taksiciler de buna dahil tabii. Ben bu insanları birer illüzyonist gibi görüyorum, karşısındakini yanıltarak onu etkilemeye çalışan ve bu durumdan keyif alan… Ana akım bir komedi filmi olmasından kaynaklı olarak hem hikayenin hem de karakterin derinliğini kaybettiği, işlenebilecek detaylardan uzaklaştığı kısımlar var elbette ama Adam Sandler film genelinde, özellikle de başlarında “illüzyonist” tiplemeyi başarıyla yansıtıyor bana göre.

IMDb Puanı: 5.1 / 10

The Week Of (2018)

youtube play youtube play

The Week Of, Uncut Gems’i merak etmemin en büyük sebebi diyebilirim. Film, temelinde sınıfsal ve kültürel farklılıklar üzerine kurulu. Bir tarafta başarılı ve kentli doktor Kirby Cortice, Chris Rock, diğer tarafta ise zar zor geçinen Lustig ailesinin direği Kenny Lustig, Adam Sandler, bulunuyor. Açık konuşmak gerekirse Chris Rock’ın karakteri aşırı yüzeysel ve filmin en zayıf halkası diyebilirim. Öte yandan Kenny Lustig karakteri, her yönüyle kusursuz… Dışarıdan bakıldığında Kenny iyi bir aile babası ama aslında pek de öyle değil; oldukça muhafazakar ve içinde bulunduğu durumun da kesinlikle farkında olmayan bir karakter. Aslında her şeyin farkında ama itiraf edecek cesarete sahip değil demek daha doğru olur. Mutlu bir sonu olmasa, Kirby ve ailesine bu kadar yer verilmese nasıl bir film çıkardı kim bilir… Bence kesinlikle görülmesi gereken bir Adam Sandler performansı.

IMDb Puanı: 5.1 / 10

Kapak fotoğrafı: ew.com

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri