92. Akademi Ödülleri, 9 Şubat Pazar gecesi sahiplerini bulacak. Peki sezonun gidişatına göre ödülle buluşacak isimler ve filmler hangileri? Bu yazıda, 24 kategorideki Oscar tahminleri ve kişisel favorilerimi bulacaksınız.

Sonbahar aylarında başlayan ödül sezonu heyecanı, 9 Şubat Pazar gecesi 92. Akademi Ödülleri‘nin sahiplerini bulmasıyla yerini kısa bir sakinliğe bırakacak. 13 Ocak’ta açıklanan Oscar adayları arasında 11 adaylıkla Joker öne çıksa da bu, Oscar adayı filmler arasında şansı en çok olanın o olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle bazı kategorilerde tahmin yapmak oldukça güç, 9 filmin yarıştığı En İyi Film kategorisi de bunların başında geliyor. Törene sayılı gün kala, 10 Şubat sabahına nasıl uyanacağımız konusunda yorumlarımı ve tahminlerimi paylaşmak istedim.

Oscar Tahminleri

Geçen sene ne olmuştu?

Rami Malek, Olivia Colman, Regina King ve Mahershala Ali

Geçtiğimiz yıl son dakikaya kadar Green Book ve Roma filmi arasındaki yarış Green Book‘un En İyi Film dahil 3, Roma‘nın En İyi Yönetmen dahil 3 dalda Oscar’a uzanmasıyla sonuçlanmıştı. Oyuncu kategorilerinde ise sezon boyunca tüm büyük ödülleri kazanan üç isim, Rami Malek (Bohemian Rhapsody), Regina King (If Beale Street Could Talk) ve Mahershala Ali‘nin (Green Book) tahmin edilebilir galibiyetlerinin yanında sürpriz bir şekilde Glenn Close (The Wife) değil, Olivia Colman‘ın (The Favourite) ödüle uzanmıştı. 91. Akademi Ödülleri yazımdan, geçtiğimiz seneki törenle ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Peki bu sene ne olacak? İşte, sezonun göstergelerini de hesaba katarak yaptığım 24 daldaki Oscar tahminleri ve kişisel favorilerim:

2019 Oscar Tahminleri

En İyi Kısa Film / En İyi Kısa Belgesel / En İyi Kısa Animasyon

Hair Love

Son iki yıldır aday kısa filmlerin de tamamını izleme fırsatım olduğu için bu kategorilerde de tahmin yapmış ve önceki yıllarda hiçbir fikrimin olmamasına alıştığım bu kategoride doğru tahminler yapmanın sevincini yaşamıştım. Bu yıl yine, üç kategorideki on beş adayın tamamını izedim. Bu yılki Kısa Film adayları genellikle aile ilişkileri üzerine; ikisi mizahi yönden, üçü dramatik yönden güçlü filmler. Favorim, bana bir Easy bölümü izliyormuşum hissi veren, yüreğimi ısıtırken bir yandan kahkahalar attıran The Neighbors’ Window olsa da tahminimi Saria‘dan yana kullanacağım. Geçtiğimiz yıllarda Guatemala’da yaşanmış gerçek bir olaydan esinlenilerek çekilen bu film, iki kız kardeşin de aralardına olduğu, yetimhanedeki bir grup genç kadının başına gelen felaketi konu alıyor. Alternatif olarak kadın dayanışması üzerine iyi bir gerilim olan Belçika yapımı A Sister Oscar’a uzanabilir. Kısa Belgesel kategorisinde ise geçtiğimiz yılın kazananı, muhafazakar ve tutucu bir toplumda kadınların eğitim ve iş gücüne katılmasını sağlayan bir örneği konu alan, olduça pozitif belgesel Period. End of Sentence. ile benzer sularda yüzen Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) hem favorim hem de kazanacağını tahmin ettiğim yapım. Belgesel, Afganistan’ın başkenti Kabil’de, Taliban rejimi, bombalar ve kızlarını okula göndermeyen ailelere rağmen kız çocuklarına eğitim vermeye çabalayan, eğitimin yanında kaykay öğrenme fırsatı da sunan Skateistan’ın hikayesini anlatıyor. Fakat ABD’deki silahlı şiddet savaş açmış rap kökenli bir politikacının hikayesini anlatan St. Louis Superman de ABD gündemine dair bir MTV belgeseli olarak sürpriz yapabilir. Son olarak, bu yıl ağırlıklı olarak stop-motion tekniğiyle çekilmiş Kısa Animasyon adayları… Favorim ve muhtemelen ödüle uzanacak en güçlü aday, kızının saçlarını yapmayı öğrenen bir babanın duygusal hikayesi Hair Love; popüler bir vizyon filminin (Jumanji: The Next Level) başında gösterilmiş olması ve bu nedenle genel izleyiciye de ulaşmış olması filmin en büyük avantajlarından. Pixar’ın desteğiyle çekilen ve bir sokak kedisiyle bir pitbull’un dostluğunu konu alan Kitbull da oldukça güçlü.

Tahminlerim: Saria / Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) / Hair Love
Alternatiflerim: Sister / St. Louis Suprman / Kitbull
Favorilerim: The Neighbors’ Window / Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) / Hair Love

En İyi Belgesel Film

American Factory

En İyi Belgesel Film kategorisi, bu yılki en iyi belgeseller arasındaki, sezonun favorilerinden, neredeyse tüm ödülleri silip süpürmüş Apollo 11 adaylar arasına giremeyince tahmin etmesi çok zor bir kategori haline geldi. Çinli bir yatırımcının ABD’deki bir fabrikayı satın alması sonucu Çin ve ABD çalışma geleneklerinin karşı karşıya gelmesini anlatan Netflix belgeseli American Factory‘nin adaylar arasındaki en ulaşılabilir (dolayısıyla daha çok izlenen) aday olduğunu düşündüğümden tahminimi bu yönde kullanacağım. Fakat özellikle BAFTA galibiyeti sonrası Suriye iç savaşının ortasında kalmış bir annenin yaşadıklarını konu alan For Sama ve hem bu kategoride hem de En İyi Uluslararası Film kategorisinde aday olan ilk film ünvanını kazanan Kuzey Makedonya yapımı, doğa-insan ilişkisi üzerine çok çarpıcı bir belgesel olan Honeyland‘i de hafife alamıyorum.

Tahminim: American Factory
Alternatifim: For Sama
Favorim: Honeyland
Aday Olsun İsterdim: Apollo 11

En İyi Animasyon

Klaus

En İyi Animasyon, bu yıl tahmin etmesi en zor kategorilerden biri.. Pixar animasyonları arasında belki de en sevilen serinin son filmi Toy Story 4, uzun süre favori konumundayken, belli başlı ödüllerin neredeyse hiçbirini kazanamaması akıllarda soru işaretleri yarattı. Altın Küre Laica stüdyolarının stop-motion filmi Missing Link‘in olurken İngiliz Akademisi’nin BAFTA Film Ödülleri ve animasyon dünyasının büyük ödülü Annie Ödülleri’nde Netflix animasyonu Klaus galip geldi. 2001’den bu yana verilen En İyi Animasyon Oscar’ının sadece bir kez bir devam filmine gitmiş olması (fakat bu devam filminin de Toy Story 3 olması) da kafaları iyice karıştırıyor. Gönül isterdi ki favorim olan Fransız animasyonu J’ai perdu mon corps / I Lost My Body ödüle uzansın, ya da en azından ilk iki filminin hakkı yenen How to Train Your Dragon serisi final bölümüyle ödüllendirilsin… Fakat tahminimi özellikle Noel döneminde popülaritesi artan, IMDb 250 listesine hızlı bir giriş yapan Netflix animasyonu Klaus‘tan yana kullanacağım.

Tahminim: Klaus
Alternatifim: Toy Story 4
Favorim: I Lost My Body
Aday Olsun İsterdim: Abominable

En İyi Uluslararası Film

Gisaengchung / Parasite

Fazla söze gerek yok; bu kategorinin kazananı, Altın Palmiyeli yönetmen Bong Joon-ho ve ekibi ABD sınırlarına giriş yaptığı anda kesinleşti. Güney Kore sinemasının dahi yönetmenlerinden Bong’un filmi Gisaengchung / Parasite Cannes Film Festivali‘ndeki Altın Palmiye başarısının ardından imkansız sayılabilecek bir şeyi başardı ve ABD’de yabancı dilde, yani hassas ve narin Amerikalılar’ın gözlerini yoracak altyazılara sahip bir filmi haftalarca vizyonda tutmayı, salonları doldurmayı başardı. Park ve Kim ailelerinin akılalmaz dinamikleri üzerinden bir sınıf hikayesi anlatan, neredeyse her sahnesinde ayrı bir janra atlayan Parazit filmi, sadece Güney Kore’ye ilk En İyi Uluslararası Film (geçen yıla kadar adı En İyi Yabancı Dilde Film olan kategori) adaylığını getirmekle kalmadı, En İyi Film Oscar ödülü için bile en iddialı iki filmden birine dönüştü. En azından burada, kazanan belli.

Tahminim: Gisaengchung / Parasite (Güney Kore)
Alternatifim: Mümkünatı yok.
Favorim: Gisaengchung / Parasite (Güney Kore)
Aday Olsun İsterdim: Atlantique / Atlantics (Senegal)

En İyi Ses Kurgusu / En İyi Ses Miksajı

1917

Bu iki kategorinin farkını anlamak, en azından benim için öyle olmuştu, bir hayli çaba gerektiriyor. Ben bu yıl ses kategorilerinin her ikisinin de galibinin 1917 olacağını düşünüyorum. Bunun ilk nedeni filmin En İyi Film başta olmak üzere birçok kategorideki iddiasından dolayı geniş kitlelerce izleneceğine, izlenmese bile “savaş filmi = iyi ses tasarımı” önyargısından dolayı ezbere oylar toplayacağına emin olmam. İkinci nedeni ise burada genelde teknik anlamda gösterişli, görsel ve ses tasarımıyla akılda kalan işlerin tercih ediliyor ve iki kategoriyi birden garantiliyor olması (bkz. Dunkirk, Mad Max: Fury Road, Gravity, Hugo, Inception...). I. Dünya Savaşı’nın bir gününde geçen gerçek zamanlı ve iki uzun planmış gibi çekilen 1917tam da bu tanıma uyuyor. Alternatif ise bir diğer En İyi Film adayı, Ford v Ferrari. Le Mans pistlerinde geçen ve gerçekten de yılın en başarılı ses tasarımlarından birine sahip olan filmin, iki kategorinin birinde sürpriz yapması olası; ama hangisi, bilemiyorum.

Tahminlerim: 1917 / 1917
Alternatiflerim: Ford v Ferrari / Ford v Ferrari
Favorilerim: 1917 / 1917
Aday Olsunlar İsterdim: Rocketman / Apollo 11

En İyi Görsel Efektler

1917

Görsel efekt kategorisindeki tahminimi genellikle aralarındaki En İyi Film adayını seçerek yapıyorum. Son birkaç yıldır bu, aday olan filmlerin En İyi Film adaylığı bulunmaması nedeniyle mümkün olmasa da, bu yıl En İyi Görsel Efektler adayları arasında iki En İyi Film adayı bulunuyor: 1917 ve The Irishman. Aslında favori ve sezon boyunca en çok ödüllendirilen efektler Avengers: Endgamee ait. Tuhaf ama gerçek, MARVEL Sinema Evreni içindeki yirmi küsur filmden hiçbiri henüz En İyi Görsel Efektler Oscar ödülüne uzanamadı ve bu film MCU için devir kapatıcı bir öneme ve konuma sahip olduğundan çok mantıklı bir seçim gibi duruyor. “Görkemli bir veda” anlatısı yani… Fakat bu sene başta Scorsese’nin MARVEL filmleri hakkındaki görüşleriyle alevlenen tartışmalardan da gördük ki, popüler filmlerin halen ciddiye alınmak konusunda sıkıntısı var. Akademi üyeleri arasında böyle düşünenlerin sayısının hiç de azımsanamayacak kadar olduğunu var sayıyorum ve karşısında 1917 gibi En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerine koşan bir yapım varken MARVEL’ın yine geceden ödülsüz ayrılacağını düşünüyorum. (The Irishman‘in Netflix tarafından çuvalla para dökülen gençleştirme efektlerinden pek bahsetmedim fark ederseniz, o ihtimaller yok olalı çok oluyor.)

Tahminim: 1917
Alternatifim: Avengers: Endgame
Favorim: The Lion King
Aday Olsun İsterdim: Alita: Battle Angel

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

Joker

Son yıllarda En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı kategorisi için En İyi Film adaylarının ya da En İyi Kadın / Erkek Oyuncu dalında ödüle uzanabilecek kadar iddialı ya da inanılmaz fiziksel dönüşüm geçirmiş bir ismin yer aldığı filmin en doğru tahmin olduğunu söylemek mümkün. Bu yılsa tahmin etmek çok güç; çünkü hem ilk kez aday sayısı 5’e çıkarıldı hem de bu koşullardan birini ya da ikisini birden karşılayan filmlerle dolu kategori… Sezonda bu katgoride en çok ödüllendirilen, Charlize Theron’un fiziksel dönüşümüyle dikkat çeken, Theron’un yanı sıra Margot Robbie’ye de adaylık getiren Bombshell ama o da En İyi Film adayları arasında bulunmuyor. Joaquin Phoenix’in Oscar ödülü kesinken ve Joker 11 dalda aday gösterilmişken, azımsanamayacak bir şansı olduğunu söylemek mümkün kısacası. Ben de bu yüzden ilk büyük riskimi alarak, kesinlikle hak etmediğini düşündüğüm Joker‘e ezbere bir Oscar verileceğini tahmin ediyorum. En İyi Film’in muhtemel kazananı 1917 ve Renée Zellweger’ın Judy Garland’a dönüştüğü Judy‘nin ise şansları olsa da, çok daha düşük.

Tahminim: Joker
Alternatifim: Bombshell
Favorim: Bombshell
Aday Olsun İsterdim: Rocketman

En İyi Kostüm Tasarımı

Little Women

En İyi Kostüm Tasarımı, genelde tahmin etmesi kolay kategorilerden. Hele ki geçtiğimiz yıl Black Panther ile kazanarak bu kategoride ödüllendirilen ilk siyahi olan Ruth E. Carter imzalı Dolemite Is My Name kostümleri ve Rocketman‘in rengarenk tasarımlarının yokluğunda… Dönem kostümlerine aşık olan Akademi’nin tercihinin Little Women olacağını düşünüyorum. Bu seçim Greta Gerwig’in En İyi Yönetmen adayları arasında yer almamasına bir tepki ve En İyi Uyarlama Senaryo ödülünü Jojo Rabbit’e layık görenler için bir telafi etkisi de söz konusu olacaktır. Favorim ve alternatif tahminim Jojo Rabbit‘in alışılmışın dışında renkli ve detaylı II. Dünya Savaşı dönem kostümleri olsa da, bence bu Akademi için fazla progresif bir seçim olacaktır.

Tahminim: Little Women
Alternatifim: Jojo Rabbit
Favorim: Jojo Rabbit
Aday Olsun İsterdim: Rocketman ve Dolemite Is My Name

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

Once Upon a Time… in Hollywood

Bu kategorideki favorilerim, En İyi Film için kıyasıya mücadele eden iki film aslında: Parasite ve 1917. Fakat sezonun başından beri tüm prodüksiyon tasarımı ödüllerinin gittiği ve ödülü gayet hak eden Once Upon a Time… in Hollywood. 1960’ların Hollywood’unu kusursuz yansıtan setleriyle Tarantino’nun bu kişisel fantezisi, gecedeki ikinci ödülünü bu kategoride alacak.

Tahminim: Once Upon a Time… in Hollywood
Alternatifim: 1917
Favorim: Parasite
Aday Olsun İsterdim: Knives Out

En İyi Orijinal Müzik / En İyi Orijinal Şarkı

youtube play youtube play

15 adaylığı ve 0 (yazıyla sıfır) ödülü bulunan, 90’lar sonrasının John Williams’ı diyebileceğimiz Thomas Newman’ın sonunda Oscar’a uzanacağı yıl olduğuna inandığımız sezon nasıl oldu da buralara geldi anlamakta zorlanıyorum. Fakat şikayetçi olduğumu da söyleyemem, son yılların en yetenekli bestecilerinden, üstelik İzlandalı, üstelik bir kadın ödüllendirilecek bu yıl. Hem de televizyonda yılın en başarılı film müziğine, Chernobyl‘in dehşetini ve radyasyon parçacıklarını hissettiren müziklerine imza atan kişi: Hildur Gudnadottir. 11 dalda aday gösterilen Joker‘in gecedeki zaferlerinden bir diğeri… Yine de ödül açıklanırken, gözünüz bir yandan Thomas Newman’ın yer aldığı karede olsun!

youtube play youtube play

Şarkılara gelince… Film izlenmese dahi her yerde duyulan, akıllarda kalan bir şarkıyla Oscar’a ulaşmak mümkün olduğu için, bu kategoride dengeler biraz daha farklı. Fakat bilin bakalım bu yıl ne yok? Her yerde duyulan, akıllarda kalan bir şarkı… Bu sene ne gariptir ki Beyoncé bile aday gösterilemedi, bir Skyfall, bir Let It Go, bir City of Stars, bir Shallow çıkmadı. Dolayısıyla en mantıklısı şarkıya değil, isme ve ortalıkta görünenlere oynamak. Bence Altın Küre’de olduğu gibi zafer Elton John ve Bernie Taupin‘in olacak. Böylesi yaşayan bir efsanenin kendi hayatını konu alan film için bestelediği şarkı, üstelik film hak ettiği hiçbir adaylığı alamamışken kolayca zafere ulaşabilirmiş gibi geliyor. Diğer yandan aday listesinde, daha önce 10 kez eli boş dönmüş bir isim de var: Dianne Warren. Oscar adayı 11. şarkısını fazla ses getirmemiş Breakthrough filmi için yapan Warren, muhtemelen bir kez daha eli boş dönecek.

Tahminim: Hildur Gudnadottir (Joker) / “(I’m Gonna) Love Me Again” (Rocketman)
Alternatifim: Thomas Newman (1917) / “I’m Standing with You” (Breakthrough)
Favorim: Thomas Newman (1917) / “(I’m Gonna) Love Me Again” (Rocketman)
Aday Olsun İsterdim: Michael Abels (Us) / “Glasgow” (Wild Rose)

En İyi Görüntü Yönetimi

Tartışmasız, yaşayan ve çalışan en iyi görüntü yönetmeni olan Roger Deakins, başta Coen Kardeşler filmlerinde olmak üzere birçok kusursuz işe imza attıktan sonra 14. adaylığını sonunda Oscar’a çevirmeyi başarmıştı. Denis Villeneuve’ün Blade Runner 2049‘undaki öne çıkan farklı renk paletleriyken, Roger Deakins‘in bu sene, hemen bir sonraki adaylığıyla ikinci Oscar’ına uzanacağı film daha farklı bir yönüyle ortaya çıkıyor. Farklı zamanlarda çekilmiş sahneleri iki uzun planmış gibi gösteren, sürekliliği sağlayan, filme takip hissi ve heyecan katan görüntüler 1917‘nin en büyük başarılarından biri. Gecenin en kesin ödüllerinden biri…

Tahminim: Roger Deakins (1917)
Alternatifim: Yok.
Favorim: Roger Deakins (1917)
Aday Olsun İsterdim: Claire Mathon (Portrait of a Lady on Fire)

En İyi Kurgu

Gisaengchung / Parasite

Kimsenin hiçbir şey bilmediği kategoriye geldi sıra. En İyi Film kategorisinde yer alan iddialı yapımlardan 1917 ve Once Upon a Time… in Hollywood aday bile gösterilmedi. Bu durumda diğer En İyi Film favorisi Parasite‘ın kolayca ödüle uzanacağı düşünülebilir. En İyi Kurgu, son yıllarda ana kategorilerden bağımsız hareket edebilen (Hacksaw Ridge, Whiplash…) hatta En İyi Film adaylığı bulunmayan filmlerin dahi ödüllendirilebildiği (The Girl with the Dragon Tattoo) sürprizli bir kategori. Bu yüzden teknik anlamda öne çıkan Ford v Ferrari‘nin ya da Martin Scorsese ile işbirliklerini daha önce 3 kez Oscar’a dönüştürmüş efsanevi kurgucu Thelma Schoonmaker ile The Irishman‘in, başka ödül almayacak olsalar bile şansları var.

Tahminim: Parasite
Alternatifim: Ford v Ferrari
Favorim: Parasite
Aday Olsun İsterdim: Uncut Gems

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Brad Pitt, Once Upon a Time… in Hollywood

Tıpkı 2017’de olduğu gibi bu yıl da sezon boyunca tüm belli başlı oyunculuk ödüllerini aynı dört isim aldı. Ve tıpkı 2017’de olduğu gibi, aynı dört isim Oscar’a uzanacak. Filmle aram hiç iyi olmasa da, Once Upon a Time… in Hollywood‘daki rolüyle (daha önce yapımcı kimliğiyle bir Oscar ödülü olan) Brad Pitt‘in ilk oyunculuk Oscar’ını hak ettiğini düşünüyorum ve bunun gömleğini çıkardığı sahneyle hiçbir ilgisi yok.

Tahminim: Brad Pitt (Once Upon a Time… in Hollywood)
Alternatifim: Joe Pesci (The Irishman)
Favorim: Brad Pitt (Once Upon a Time… in Hollywood)
Aday Olsun İsterdim: Song Kang-ho (Parasite)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Laura Dern, Marriage Story

Tıpkı Brad Pitt gibi, Laura Dern de muhteşem oyunculuk kariyerini ilk Oscar’ıyla mühürleyecek isimlerden. Dern’ün Marriage Story‘deki performansının çok iyi olduğunu fakat aynı çok iyi performansı zaten Big Little Lies‘da gördüğümüzü düşünenlerdenim. Jennifer Lopez (Hustlers) haksızlığa uğramayıp adaylar arasında yer alsaydı farklı ihtimalleri konuşuyor olurduk ama bu tabloda Laura Dern‘ün Oscar’ı hayırlı olsun.

Tahminim: Laura Dern (Marriage Story)
Alternatifim: Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)
Favorim: Florence Pugh (Little Women)
Aday Olsun İsterdim: Jennifer Lopez (Hustlers)

En İyi Erkek Oyuncu

Joaquin Phoenix, Joker

Joaquin Phoenix, bu Pazar gecesi oyunculuk kariyerinin ilk Oscar’ını alacak üçüncü isim. Phoenix, hem fiziksel hem de psikolojik bir dönüşümler canlandırdığı Joker karakterinin hakkını, en az öncülleri Jack Nicholson ve Heath Ledger kadar iyi verdi ve sezonu akılda kalıcı, etkili ödül konuşmalarıyla süsledi. Favorim Adam Driver olsa da, Phoenix’in Oscar’ına bir itirazım ya da bazı adaylıkları dışında Joker filminin Oscar başarısıyla ilgili bir sıkıntım yok.

Tahminim: Joaquin Phoenix (Joker)
Alternatifim: Adam Driver (Marriage Story)
Favorim: Adam Driver (Marriage Story)
Aday Olsun İsterdim: Taron Egerton (Rocketman)

En İyi Kadın Oyuncu

Renée Zellweger, Judy

Kağıt üzerinde, sezon boyunca ödül alan aynı dört isimden, bunu Oscar ile sonuçlandıramayacak tek isim Renée Zellweger (Judy). İlk nedeni filmin diğer üç oyuncunun filmi gibi bol adaylığı bulunan bir En İyi Film adayı olmaması, ikincisi Renée Zellweger’ın halihazırda bir Oscar’ı bulunması, üçüncüsü ise filmin Zellweger’ın performansı dışında hiçbir takdir edilecek yanı olmaması (dahası, sıkıcı bir film olması). Ama bunun gerçekleşeceğine inanmıyorum, çünkü Judy Garland gibi sevilen bir efsaneyi canlandırmak da, 16 yıl sonra Oscar yarışına geri dönmek de yeterince etkili. Açıkçası Zellweger’ın karşısında sezon içinde yeterince ödüllendirilmiş, yeterince kampanya yapmış bir isim de yok. Sürpriz yapan isim olursa, aynı anda iki oyunculuk kategorisinde yer almayı başaran Scarlett Johansson olacaktır.

Tahminim: Renée Zellweger (Judy)
Alternatifim: Scarlett Johansson (Marriage Story)
Favorim: Scarlett Johansson (Marriage Story)
Aday Olsun İsterdim: Lupita Nyong’o (Us)

En İyi Uyarlama Senaryo

Jojo Rabbit

Senaryo dallarında mantıklı bir tahmin yapmak öncelikle için En İyi Film dalındaki adaylara bakmak gerekiyor. Çünkü En İyi Film adayı olmayan bir filmin senaryosunun Oscar kazandığını görmek için orijinal senaryoda 2004, uyarlama senaryoda 1998 yılına kadar geri gitmek gerekiyor. Bu yıl En İyi Uyarlama Senaryo kategorisindeki beş adayın dördü bu koşulu sağladığı için işimiz pek kolay değil. Gönlüm burada Little Women‘ın ve Greta Gerwig‘in galip gelmesini istese de, filmin En İyi Yönetmen kategorisindeki yokluğu ve genel olarak sevmeyeninin bolluğu şansını düşürüyor. Oysaki Gerwig’in senaryosu, kaynağını gerçekten ruhunu koruyarak günümüze uyarlayan ve “küçük kadınlara” günümüz gündemine dair mesajlar vererek yaklaşan bir senaryo olarak kusursuz. Ödülün muhtemel sahibi olan Jojo Rabbit ile Taika Waititi, II. Dünya Savaşı’na oldukça sıcak ve mizahi bir öykü üzerinden yaklaştığı uyarlamasıyla ödüle uzandığında beni üzmeyecek.

Tahminim: Jojo Rabbit
Alternatifim: Little Women
Favorim: Little Women
Aday Olsun İsterdim: I Lost My Body

En İyi Orijinal Senaryo

Gisaengchung / Parasite

En İyi Orijinal Senaryo kategorisinde de adaylardan dördü En İyi Fim adayı. Bunlardan En İyi Film için en iddialı iki filmden 1917 pek de senaryosuyla ön plana çıkan bir film olmadığından, Bong Joon-ho ve Parasite‘ın kolayca zaferi tadabileceğini düşünüyorum. Karşısındaki güçlü rakipse, daha önce iki kez En İyi Orijinal Senaryo kategorisinde Oscarla buluşmuş olan Quentin Tarantino ve Once Upon a Time… in Hollywood. Ödül sezonunun son dönemeçlerinde Tarantino’yu birkaç kez yenmeyi başaran Bong, umarım son karşılaşmada da kazanan taraf olur.

Tahminim: Parasite
Alternatifim: Once Upon a Time… in Hollywood
Favorim: Marriage Story
Aday Olsun İsterdim: The Farewell

En İyi Yönetmen

1917

92. Akademi Ödülleri’nin büyük kategorilerine dair emin olduğum tek şey, bu yılın split yıllardan, yani En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerinin ayrı adreslere gittiği yıllardan biri olduğu. Bu ayrımın Parasite ve 1917 arasında olacağını ve Sam Mendes‘in 20 yıl sonra ikinci En İyi Yönetmen Oscar ödülü ile buluşacağını düşünüyorum. Genellikle split yıllarda olan şey, daha geniş kitlelerce sevilen filmlerin En İyi Film, teknik başarılarıyla öne çıkan filmlerinse En İyi Yönetmen ödülüne uzanması oluyor çünkü. Tersi de olabilir, hatta Bong Joon-ho ve Sam Mendes çekişmesinden bir Quentin Tarantino sürprizi de çıkabilir.

Tahminim: Sam Mendes (1917)
Alternatifim: Bong Joon-ho (Parasite)
Favorim: Bong Joon-ho (Parasite)
Aday Olsun İsterdim: Greta Gerwig (Little Women)

En İyi Film

Gisaengchung / Parasite

Geçtiğimiz yıl kötünün iyisine razı olduğumuz ve Bohemian Rhapsody kazanacak diye korkarken Green Book‘a şükrettiğimiz korkunç bir En İyi Film yarışından sonra, bu yıl en azından bana ilaç gibi geldi. En İyi Film adayları arasındaki iki favorim En İyi Film Oscar’ı için yarışıyor. Önceliklendirilmiş oylama sisteminde, yani herkesin 10 filmi beğeni sırasına soktuğu ve neyin en çok birincilik oyu aldığından çok, hangi filmin daha çok üst sıralarda yer aldığının önemli olduğu sisteme geçildiğinden beri En İyi Film seçilecek filmi tahmin etmek çok zor. İki güçlü adaya baktığımda, Parasite‘in seveninin daha az olabilseceğini ama sevmeyeninin de çok daha az olduğu izlenimine kapılıyorum. Bu da beni her şeye rağmen Parasite‘in tarih yazacağına, En İyi Film seçilen ilk İngilizce olmayan film olacağına ikna ediyor. Her şeye rağmen, çünkü altyazı okumaktan hazzetmeyen beceriksizler, bir Güney Kore filminin Oscar almasını istemeyen ırkçılar, filmin yerinin En İyi Uluslararası Film kategorisi olduğunu düşünen xenofobikler ve Oscar’ı gerçek bir Hollywood filminin hak ettiğini düşünen milliyetçiler susmak bilmiyor. Yılın en iyi filmi Parasite, umarım hak ettiği ödüle kavuşur.

Tahminim: Parasite
Alternatifim: 1917
Favorim: Parasite
Aday Olsun İsterdim: The Farewell

oscar tahminleri
92. Akademi Ödülleri

Özetle, tahminlerime göre 1917 5, Parasite 4, Joker 3 ve Once Upon a Time… in Hollywood 2 Oscar ile ödüllendirilecek.