93. Akademi Ödülleri, 25 Nisan Pazar gecesi sahiplerini bulacak. Peki hiç de geleneksel bir şekilde başlamayan ve oldukça tuhaf geçen bu sezonun gidişatına göre ödülle buluşacak isimler ve filmler hangileri? Bu yazıda, 23 kategorideki Oscar tahminleri ve kişisel favorilerimi bulacaksınız.

The Trial of the Chicago 7 (2020, Aaron Sorkin)

Pandemi nedeniyle oldukça tuhaf bir ödül sezonunu geride bıraktık. Geleneksel olarak sonbahar aylarında, önemli yarışçılarla bir bir tanışmaya başladığımızda alevlenen ödül sezonu heyecanı, geçtiğimiz yaz ve sonbahar aylarında yerini endişeye bıraktı. Sağlıktan psikolojiye, sosyal yaşamdan ekonomiye bin bir alandaki endişelere ek olarak, 93. Akademi Ödülleri’nin ve ödül sezonundaki onlarca durağın nasıl bir takvime oturacağı, ne şartlarda gerçekleşeceği ve yarışın parçası olan filmlere nasıl erişilebileceği merak konusu oldu. Festivaller iptal edildi, ertelendi. Ödül törenleri, ödül konuşmaları çevrim içi platformlara taşındı. Dijital platformlar kârlarını ve kataloglarındaki film sayısını katbekat arttırdı. Ödül sezonu, 1930’lardan beri ilk kez bu kadar uzun bir zaman aralığını ve birden fazla yıla ait yapımları da kapsadı. Her birimizin artık çok uzadığını hissettiği sezon, 25 Nisan Pazar gecesi, 93. Akademi Ödülleri‘nin sahiplerini bulmasıyla yerini kısa süreli bir sakinliğe bırakacak. 15 Mart’ta açıklanan Oscar adayları arasında 10 adaylıkla Mank öne çıksa da bu, Oscar adayı filmler arasında şansı en çok olanın o olduğu anlamına gelmiyor. Bazı kategorilerde tahmin yapmak oldukça güç ve özellikle En İyi Kadın Oyuncu kategorisindeki yarış, uzun yıllardır olmadığı kadar belirsiz. Törene sayılı gün kala, 26 Nisan sabahına nasıl uyanacağımız konusunda yorumlarımı ve tahminlerimi paylaşmak istedim.

Oscar Tahminleri

Geçen sene ne olmuştu?

Joaquin Phoenix, Renée Zellweger ve Brad Pitt

Tek bir cümle yetiyor aslında bu soruyu yanıtlamak için: Geçtiğimiz yıl, tarih yazılmıştı. Parasite filmi, İngilizce dışında bir dilde olup En İyi Film Oscar ödülünü kazanan ilk film olmuş, Bong Joon-ho aynı zamanda En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo ve En İyi Uluslararası Film Oscar ödüllerinin sahibi olmuştu. Parasite‘ı, En İyi Film yarışını son dakikaya kadar onunla burun buruna götüren, Sam Mendes imzalı, I. Dünya Savaşı’nda geçen 1917 filmi, 3 ödülle izlemişti. Oyuncu ödülleri de sezonun belli başlı tüm ödüllerini kazanan aynı dörtlünün olmuştu: Renée Zellweger (Judy), Joaquin Phoenix (Joker), Laura Dern (Marriage Story) ve Brad Pitt (Once Upon a Time… in Hollywood). 92. Akademi Ödülleri yazımdan, geçtiğimiz seneki törenle ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Peki bu sene ne olacak? İşte, sezonun göstergelerini de hesaba katarak yaptığım 24 (ses miksajı ve ses kurgusu kategorileri, bu yıldan itibaren En İyi Ses adı altında birleştirildi) 23 daldaki Oscar tahminleri ve kişisel favorilerim:

2020 Oscar Tahminleri

En İyi Kısa Film / En İyi Kısa Belgesel / En İyi Kısa Animasyon

if anything happens i love you (2020, Michael Govier & Will McCormack)

Son üç yıldır aday kısa filmlerin de tamamını izleme fırsatım olduğu için bu kategorilerde de tahmin yapmış ve önceki yıllarda hiçbir fikrimin olmamasına alıştığım bu kategoride doğru tahminler yapabilmenin sevincini yaşamıştım. Bu yıl yine, üç kategorideki on beş adayın tamamını izedim fakat maalesef birçoğunun kazanmasını geçtim, nasıl aday bile olabildiğini anlamış değilim – bana göre çok, çok zayıf bir yıl. Kısa Film cephesinde White Eyewhite guilt‘ kavramını bir bisiklette somutlaştırmasıyla, The Present tribünlere, göz yaşlarına ve hassas yüreklere oynayan duygu sömürüsüyle, Groundhog Day ilhamlı Two Distant Strangers #BlackLivesMatter gündemini kullanışıyla, Letter Room ünlü bir oyuncuyu (Oscar Isaac) başrole yerleştirmesiyle, Feeling Through ise sinema tarihinin ilk görme-ve-işitme engelli oyuncusuna yer verişiyle avantajlı. Son düzlükte yarışın #BlackLivesMatter ve ilk görme-ve-işitme engelli oyuncu arasında geçeceğini düşünüyorum. Takip ettiğim süre boyunca beş adaydan dördünün ‘dünya korkunç bir yer ve hepimiz öleceğiz’ dediği Kısa Belgesellerde bu yıl ufak bir güncelleme olmuş ve beş adaydan dördü ‘dünya korkunç bir yer ve hepimiz öldürüleceğiz’ diyor. Burada ise yarışın A Love Song for Latasha ile Do Not Split arasında olduğunu düşünüyorum. İlki siyahlara yönelik şiddetin cezasız kalışına odaklanan ve 1990’lardan gerçek bir hikayeyi yıllar sonra yeniden ziyaret edip bunu oldukça büyüleyici bir belgesel sinema dili ve biçimiyle aktarıyor. İkincisi ise Hong Kong sokaklarında 2019 sonbaharında başlayan protestoları konu alıyor ve polis şiddetinin acımasızlığını anlatıyor – üstelik tüm bunlar yaşanırken beklenmedik bir şekilde çıkagelen pandemi olayların seyrini değiştiriyor. Son olarak, Kısa Animasyon kategorisinde favori konumundaki if anything happens I love you, benim de favorim. Hem duygu sömürüsü yapmadan gözyaşlarına boğan hem de kör göze parmak olmadan politik mesaj veren bu Netflix orijinalinin Pixar’ın oldukça çocuksu animasyonu Burrow‘a yenileceğini düşünmüyorum.

Tahminlerim: Two Distant Strangers / A Love Song for Latasha / if anything happens I love you
Alternatiflerim: Feeling Through / Do Not Split / Burrow
Favorilerim: Feeling Through / A Love Song for Latasha / if anything happens I love you

En İyi Belgesel Film

My Octopus Teacher (2020, Pippa Ehrlich & James Reed)

Son yıllarda ödül sezonu boyunca, özellikle de eleştirmenler ve belgesel sinema otoriteleri tarafından en çok ödüllendirilen yapımlar, Oscar adayları açıklandığında şok yaratan bir şekilde dışarıda kalıyor. Bu sezon ödüller, iki belgesel arasında hemen hemen eşit olarak dağılmıştı: Dick Johnson Is Dead dışarıda kaldı, Time ise adaylar arasında yer almayı başardı. Yine de, bu Time‘ın ödüle uzanmasına yetmeyecek. Çünkü My Octopus Teacher‘ın aldığı sürpriz adaylığın, meslek birlikleri ödüllerini dağıtmaya başladığında hiç de sürpriz olmadığını, filmin endüstrinin favorisi olduğunu gördük. Sezon boyunca ivme kaybetmeyen, aksine kazanan, duygusal ve ilginç bir hikayesi olan, doğaya duyarlı, teknik anlamda zorlukların üstesinden gelen bir yapım olarak, bir belgesel sinemacının günlük dalışları sırasında karşılaştığı bir ahtapotla bir yıl boyunca her gün biraz daha gelişen ilişkisini konu alan bu yapımın şansı çok ama çok yüksek.

Tahminim: My Octopus Teacher
Alternatifim: Time
Favorim: Collective
Aday Olsun İsterdim: Dick Johnson Is Dead

En İyi Animasyon

Soul (2020, Pete Docter)

Oscar ödüllü Pixar animasyonları arasına, bu yıl bir yenisi eklenecek: Soul. Oyuncakları, hayvanları, insanları, otomobilleri, hatta duyguları konuşturduktan sonra bu kez ruhları konuşturan yeni Pixar animasyonunun merkezinde, ruhunu arayan New Yorklu bir caz piyanisti var. Sezonun tüm ödüllerini toplayan, animasyon dünyasının en önemli ödülleri Annie Ödülleri’nde hemen hemen tüm kategorilerde ödüle uzanan Soul‘un tek rakibi ise, yılın en iyi bağımsız animasyonu (ve Annie Ödülleri’nde Soul’un kazanmadığı tüm ödülleri kazanan), İrlanda mitolojisini kaynak alan Wolfwalkers.

Tahminim: Soul
Alternatifim: Wolfwalkers
Favorim: Wolfwalkers
Aday Olsun İsterdim: 

En İyi Uluslararası Film

Druk / Another Round (2020, Thomas Vinterberg)

Sezon boyunca kazandığı ödülleri, Amerikalılar için de tanıdık bir yüz olan Mads Mikkelsen‘in muazzam performansı ve filmin eğlenceli konusu yetmiyormuş gibi, Thomas Vinterberg‘in En İyi Yönetmen kategorisindeki adaylığıyla Druk / Another Round, bu kategorideki galibiyetini garantiledi diyebiliriz. Yine de En İyi Uluslararası Film’in bu yılki birçok kategoriye göre sürprize oldukça açık olduğunu düşünüyorum. Adaylar açıklandığında yaşadığımız şok ve Fransa (Two of Us), Guatemala (La Llorona), Meksika (I’m No Longer Here) gibi favorilerin dışarıda bırakılmış olması, bu kategoride her şeyin olabileceğini gösteriyor. Hong Kong (Better Days) ve Tunus’un (The Man Who Sold His Skin) adaylığı bile mucizeyken bir sürpriz daha yapacağını sanmam. En İyi Belgesel adayları arasında da yer alan Romanya’nın (Collective) ise sürpriz yapacağı bir yer varsa, o burası değil. Fakat son bir ayda çok daha fazla izleyiciye ulaşan ve herkesi sarsmayı, etkilemeyi başaran Bosna-Hersek filmi Quo vadis, Aida?, özellikle BAFTA Ödülleri’nde elde ettiği yönetmenlik adaylığıyla ciddiye alınması gereken bir yarışçı olduğunu kanıtlıyor.

Tahminim: Druk / Another Round (Danimarka)
Alternatifim: Quo vadis, Aida? (Bosna-Hersek)
Favorim: Druk / Another Round (Danimarka)
Aday Olsun İsterdim: Deux / Two of Us (Fransa)

En İyi Ses

Sound of Metal (2019, Darius Marder)

Ses Miksajı ve Ses Kurgusu… Bu iki kategorinin farkını anlamak, en azından benim için öyle olmuştu, bir hayli çaba gerektiriyordu. Farklı beceriler gerektirmesine ve farklı isimleri ödüllendirmesine rağmen yarattığı karmaşa ve iki ödülün son 10 yılın 6’sında aynı filme gitmesi, Akademi’yi bu yıldan itibaren iki kategoriyi birleştirme kararı almaya itti. Ben, bu yeni dönemin ilk ödülünün kategorinin adını başlığında taşıyan bir filme gideceğini düşünüyorum: Sound of Metal. Filmin tamamen işitme duyusunu yitirme deneyimi üzerine olması ve bir metal davulcusununun ansızın gelen engeliyle yüzleşmesinde seslerin ve seslerin nasıl değiştiğinin önemi, En İyi Film adayları arasında da yer alan filmi en azından mantıken rakipsiz yapıyor. Eğer Nomadland ya da The Trial of the Chicago 7, hatta Tenet adaylar arasında yer alsaydı tahminim ve sonuç farklı olabilirdi. Kimin hak ettiği düşünülerek bir alternatif söylemek gerekirse Tom Hanks’li deniz savaşı filmi Greyhound demek gerekiyor, fakat filmin yeterince izlendiğini sanmıyor, ses tasarımı dışında tek bir iyi yanı olduğunu da düşünmüyorum. Bu yüzden alternatifim, halihazırda iki ödülü cepte olan Soul olacak.

Tahminim: Sound of Metal
Alternatifim: Soul
Favorim: Sound of Metal
Aday Olsun İsterdim: Ma Rainey’s Black Bottom

En İyi Görsel Efektler

Tenet (2020, Christopher Nolan)

Görsel efekt kategorisindeki tahminimi genellikle aralarındaki En İyi Film adayını seçerek yapıyorum. Önceki birkaç yıldır aday olan filmlerin En İyi Film adaylığı bulunmaması nedeniyle bu pek mümkün olmasa da, sistemim geçtiğimiz yıl 1917‘in zafere ulaşmasıyla bir kez daha işledi. Bu yıl, adaylar arasında yine herhangi bir En İyi Film adayı bulunmuyor. Üstelik bir başka önemli gösterge olan En İyi Ses adaylarıyla çakışmalara bakmak da anlamsız – olağandışı bir şekilde adayların hiçbiri çakışmıyor. (Bu durumun bir benzeri için ta 1992’ye gitmek gerekiyor.) Pandemi döneminde olası risklere rağmen sinema salonlarının açılması, daha doğrusu filminin gösterilmesi için ısrar eden ve filmini Akademi’nin kapalı dijital platformu dahil hiçbir dijital platforma vermemekte inat eden Christopher Nolan’ın kariyeri boyunca çektiği en kötü film Tenet‘in bu kategorideki iddiasını tartışmak anlamsız. Çünkü her şeye rağmen, yılın en gösterişli efektleri Tenet‘te. Fakat filmi izleyebilen, filme erişebilenlerin sayısı o kadar az ki, galibiyetin anca ezbere basılacak oylarla gelmesi mümkün. Yeni Akademi ezbere oy basmaya ne kadar yatkın, çok kestiremiyor, yine de tahminimde Tenet diyorum. Görsel efektler alanındaki meslek birliği VES’in ödülü The Midnight Sky‘a vermesi ve bu Netflix orijinalinin Tenet‘e kıyasla katbekat erişilebilir oluşu ise dev bir tehdit olarak orada duruyor.

Tahminim: Tenet
Alternatifim: The Midnight Sky
Favorim: Tenet
Aday Olsun İsterdim: Possessor

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

Ma Rainey’s Black Bottom (2020, George C. Wolfe)

Son yıllarda En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı kategorisi için En İyi Film adaylarının ya da En İyi Kadın / Erkek Oyuncu dalında ödüle uzanabilecek kadar iddialı ya da inanılmaz fiziksel dönüşüm geçirmiş bir ismin yer aldığı filmin en doğru tahmin olduğunu söylemek mümkün. Bu yıl en doğru tahmine giden yol, ikinci koşuldan geçiyor. Zaten sezondaki tüm makyaj ödüllerini toplayan Ma Rainey’s Black Bottom‘ın sadece bir değil, iki başrol oyuncusunun birden Oscar’a uzanması ihtimaller dahilinde. Eğer Hillbilly Elegy yılın en kötü filmlerinden biri olmasaydı, Glenn Close’un sonunda uzanacağı ödülüne ek olarak filmin hanesine bu ödülün de ekleneceğini söyleyebilirdim.

Tahminim: Ma Rainey’s Black Bottom
Alternatifim: Hillbilly Elegy
Favorim: Ma Rainey’s Black Bottom
Aday Olsun İsterdim: Promising Young Woman

En İyi Kostüm Tasarımı

Ma Rainey’s Black Bottom (2020, George C. Wolfe)

Sezon boyunca vazgeçmediğim tahminimden, geçtiğimiz haftalarda kazanamadığı ödüllerin, bilhassa kostüm tasarımcıları birliğindeki yenilgisinin ardından son düzlükte vazgeçtim: Artık bu ödülü Jane Austen uyarlaması komedi Emma.‘nın değil, Ma Rainey’s Black Bottom‘ın kazanacağını düşünüyorum. Buradaki zaferi makyaj tarafındaki kadar garanti olmasa da, filmin kostümleri dönem kostümü olma, gösterişli olma ve tanınmış bir kostüm tasarımcısının (daha önce The English Patient ile kazanmış Ann Roth) imzasını taşıma gibi birçok koşulu sağlıyor.

Tahminim: Ma Rainey’s Black Bottom
Alternatifim: Emma.
Favorim: Emma.
Aday Olsun İsterdim: Promising Young Woman

En İyi Prodüksiyon Tasarımı

Mank (2020, David Fincher)

Kazananı aylar önceden belli nadir kategorilerden biri… Sezonda bu kategorideki tüm ödülleri silip süpüren Mank‘in prodüksiyon tasarımı Oscar ödülüne ulaşmasında ne En İyi Film yarışında çok gerilere düşmüş olmasının ne kurgu ve senaryo adaylıklarını kaçırmış olmasını ne de (kimse kızmasın ama) yılın en sıkıcı filmi olmasının bir etkisi olacak. Hollywood’un altın çağındaki stüdyoları baştan inşa eden setleriyle Mank, bu kategorinin galibi. Bir sürpriz olma ihtimali çok düşük, fakat kostüm ve makyaj kategorisinin muhtemel galibi Ma Rainey’s Black Bottom‘ın ve hatta bu yılki çoğu sürprizin ardındaki filmin, en güçlü yanlarından biri adeta nefes alıp veren prodüksiyon tasarımı olan The Father‘ın adını anmadan geçemeyeceğim.

Tahminim: Mank
Alternatifim: Ma Rainey’s Black Bottom
Favorim: Mank
Aday Olsun İsterdim: I’m Thinking of Ending Things

En İyi Özgün Müzik / En İyi Özgün Şarkı

youtube play youtube play

Daha önce The Social Network‘ün müzikleriyle Oscar’a uzanmış, Nine Inch Nails ile tanınmış ikili Trent Reznor ve Atticus Ross, ikinci Oscar’larını caz müzisyeni Jon Batiste ile paylaşacaklar. 15 kez aday gösterilip henüz Oscar’ı bulunmayan Thomas Newman (Little Things) ve Akademi’nin son on yılda iki kez ödüllendirdiği favorilerinden Alexandre Desplat‘nın (The Midnight Sky) yokluğunda üçlünün galibiyeti için hiçbir engel yok. Reznor ve Ross‘un Mank‘in müzikleriyle de aday olduğunu da hatırlatayım. Fakat bir sürpriz olacaksa, bunu tek ödülle yetinecek fakat çok sevildiğini bildiğimiz filmlerden Minari‘nin müzikleriyle Fransız besteci Emile Mosseri‘nin yapabileceğini düşünüyorum.

youtube play youtube play

Şarkılara gelince… En İyi Kadın Oyuncu kategorisiyle beraber bu yılın en zorlayıcı kategorisi bu. Uzun süre, 12 kez aday gösterilmiş fakat henüz kazanamamış efsanevi şarkı yazarı Diane Warren‘ın, The Life Ahead filmi için bestelediği, İtalyan yıldız Laura Pausini‘nin seslendirdiği Io sì (Seen) ile sonunda ödülüne kavuşacağını düşündüm. Fakat kafamı karıştıran iki önemli rakip hep oradaydı: One Night in Miami‘nin En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde de aday olan oyuncusu Leslie Odom Jr.‘ın imzasını taşıyan şarkı “Speak Now” ve filmi izleyen herkesin âşık olduğu, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga‘dan “Husavik“. The Life Ahead‘in elinde Altın Küre, One Night in Miami‘nin elinde ise Critics’ Choice ödülü var. Umarım yanılırım ve bu Diane Warren‘ın yılıdır. Fakat tahminimi hem son haftalarda her yerde kendini hatırlatan hem de arkasına Hamilton gazını alan Leslie Odom Jr.‘dan yana kullanacağım.

Tahminim: Jon Batiste, Trent Reznor & Atticus Ross (Soul) / “Speak Now” (One Night in Miami)
Alternatifim: Emile Mosseri (Minari) / “Io sì (Seen)” (The Life Ahead)
Favorim: Emile Mosseri (Minari) / “Io sì (Seen)” (The Life Ahead)
Aday Olsun İsterdim: Ludwig Göransson (Tenet) / “Ultraluminary” (Over the Moon)

En İyi Görüntü Yönetimi

Nomadland (2020, Chloé Zhao)

Sezonun favorisi Nomadland, yönetmenlikteki ve oyunculuktaki başarısının yanında bir özelliğiyle daha dikkat çekiyor, bir yanıyla daha büyülüyor: Doğru bildiniz, görüntüleriyle. Nomadland‘in görüntü yönetmeni Joshua James Richards, sektörde görece yeni, ödül sezonuna oldukça yabancı bir isim olmasına rağmen sezonun hemen hemen tüm ödüllerini topladı. Tahminimde oldukça emin olduğum kategorilerden biri bu; tahminimden tek bir an şüphe duymama neden olan tökezleyiş ise görüntü yönetmenleri meslek birliğinin (ASC) ödüllerinde, geçtiğimiz hafta sonu yaşandı. Richards’ın en büyük rakibi olduğunu bildiğimiz Erik Messerschmidt, Mank‘teki siyah-beyaz görüntüleriyle ödüle uzanan isim oldu. Bu beni yine de endişelendirmiyor, zira son yirmi yılın sadece onunda Akademi’yle aynı kararı veren ASC’nin farklı düşündüğü yılların yarısı siyah-beyaz filmlerin lehine olmuş. Üstelik Messerschmidt, tıpkı Richards gibi sektörde yeni, Akademi’yle hiçbir geçmişi bulunmayan bir isim. Özetle, Nomadland‘in adını sahneye taşıyacak ilk kategori bu olacak.

Tahminim: Joshua James Richards (Nomadland)
Alternatifim: Erik Messerschmidt (Mank)
Favorim: Joshua James Richards (Nomadland)
Aday Olsun İsterdim: Hoyte van Hoytema (Tenet)

En İyi Kurgu

Sound of Metal (2019, Darius Marder)

Tahminimde yanılacağıma neredeyse emin olduğum bir kategoriye geldi sıra. İster totem yapmak deyin, ister wishful thinking deyin, isterseniz risk almak deyin. Yıllar önce Whiplash‘in yaptığı gibi, Sound of Metal‘ın iki teknik ödüle birden uzanacağına inanmak istiyorum. Depresif konusuna rağmen temposu bir an bile düşmeyen, herkesin izlediğine emin olduğumuz bir En İyi Film adayından söz ediyoruz. Diğer yanda ise En İyi Film ödülünü kazanma ihtimali olan bir film duruyor: The Trial of the Chicago 7. Aslında Akademi’nin son yıllarda yaptığı seçimler, daha gösterişli, kurgunun ne olduğunu bilmeyenin dahi kurgudan etkilendiğini anlayabileceği işler oluyor. Bu yüzden de ibre The Trial of the Chicago 7‘ı gösteriyor. Kurgucuların meslek birliği ACE’de The Trial of the Chicago 7‘ın, BAFTA’da Sound of Metal‘ın galibiyeti, Critics’ Choice’ta ise beraberlik söz konusu. Bu nedenle de risk almakta sakınca görmüyorum. Tıpkı prodüksiyon tasarımında olduğu gibi, filmin en güçlü olduğu yanlarından biri kurgusu olduğu için, The Father‘ın adını burada da anmadan geçemiyorum.

Tahminim: Sound of Metal
Alternatifim: The Trial of the Chicago 7
Favorim: The Father
Aday Olsun İsterdim: Palm Springs

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah

Sezona bu kategorinin yarısını One Night in Miami, diğer yarısını The Trial of the Chicago 7 erkekleriyle doldurarak başladığımızda, hiçbirimizin 2021’e ertelenen Judas and the Black Messiah‘nın elde edeceği başarılardan haberi yoktu. Eleştirmenlerin favorisi Paul Raci‘nin (Sound of Metal) ve tahminlerin zirvesindeki Leslie Odom Jr.‘ın (One Night in Miami), pabucu Daniel Kaluuya‘nın performansını izlediğimiz anda dama atıldı. Gecenin en kesin oyunculuk ödülünün bu olduğunu söyleyebilirim.

Tahminim: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)
Alternatifim: Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
Favorim: Paul Raci (Sound of Metal)
Aday Olsun İsterdim: Bo Burnham (Promising Young Woman)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Youn Yuh-jung, Minari

Birkaç hafta öncesine kadar oldukça belirsiz bu kategori, Youn Yuh-jung‘un birbiri ardına kazandığı ödüller ve oldukça sempatik ödül konuşmalarıyla bir netlik kazandı. Youn, geçtiğimiz yıl tarih yazan Parasite‘ın tek bir oyunculuk adaylığı alamayışının intikamını almaya, Minari‘ye gecedeki tek ödülünü kazandırmaya ve yine ödül konuşmasıyla yüzümüzü güldürmeye geliyor. En güçlü adaylardan Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm ile sezonun en büyük çıkışını yapmış olsa da önce rakipsiz olduğunu düşündüğümüz Altın Küre’de ödülü Rosamund Pike’a kaptırdı, ardından Oyuncular Birliği (SAG) ve BAFTA’nın ödüllerinde Youn Yuh-jung‘a kaybetti. Bu yüzden Youn Yuh-jung‘un Bakalova‘dan çok sekizinci kez Oscar’ı kaçırmak üzere olan Glenn Close‘dan korkması gerektiğini düşünüyorum – aynı performansla Razzie’ye aday gösterilecek kadar kötü bir filmde yer almasına rağmen.

Tahminim: Youn Yuh-jung (Minari)
Alternatifim: Glenn Close (Hillbilly Elegy)
Favorim: Youn Yuh-jung (Minari)
Aday Olsun İsterdim: Ellen Burstyn (Pieces of a Woman)

En İyi Erkek Oyuncu

Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom

2020’deki zamansız ölümünün ardından iki filmde birden izlediğimiz (diğeri beklenmedik düşüklükte bir Oscar performansı gösteren Spike Lee filmi Da 5 Bloods) Chadwick Boseman‘in erken sonlanan yaşamı ve yarım kalan kariyeri, En İyi Erkek Oyuncu ödülüyle onurlandırılacak. Sezon boyunca kazandığı tüm ödüllerin ardından olduğu gibi, eşi Simone Ledward Boseman‘ın konuşmasıyla gözlerinizin yaşlarla dolmasına şimdiden hazırlıklı olun. Diğer yandan (ben pek ihtimal vermesem de) BAFTA sürprizi gösterdi ki, Boseman sanıldığı kadar rakipsiz değil: The Father‘daki olağanüstü performansıyla 83 yaşındaki Anthony Hopkins, ikinci Oscar ödülü ve oyunculuk Oscar’ı kazanmış en yaşlı oyuncu ünvanı için pusuda bekliyor.

Tahminim: Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
Alternatifim: Anthony Hopkins (The Father)
Favorim: Riz Ahmed (Sound of Metal)
Aday Olsun İsterdim: Mads Mikkelsen (Another Round)

En İyi Kadın Oyuncu

Frances McDormand, Nomadland

93. Akademi Ödülleri’nin düşündüğüm anda kaşıntı bastıran, tahmini imkansız kategorisi: En İyi Kadın Oyuncu. İşler öyle bir hâl aldı ki, adayların hepsi kazanabilir ve herhangi birinin kazanması için yeterince sağlam gerekçeler sunulabilir. Kesinlikle emin olmadığım tahminimle başlayalım: En İyi Film ödülünün muhtemelen kazananı Nomadland‘i tek başına sırtlayan Frances McDormand, yılın ve kariyerinin en iyi performanslarından birini veriyor, üstelik sektörde çok seviliyor, hanesinde BAFTA var. (Diğer yandan, iki yıl arayla üçüncü Oscar’ını kazanabilir mi?) Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom‘da bence yılın en iyi performansını veriyor ve hanesinde SAG Ödülü var. (Diğer yandan En İyi Film adayı olmayan bir film iki başrol oyunculuk ödülünü birden kazanması mümkün mü? Bir diğer yandan üç yıl arayla ikinci Oscar’ını kazanabilir mi?) Carey Mulligan, yılın en sevilen filmlerinden birinde çok iyi bir performans sergileyen, ilk Oscar ödülünü kazanmak için yanıp tutuşan bir yıldız, hanesinde Critics’ Choice Ödülü var. Andra Day tren enkazından hallice The United States vs. Billie Holiday‘i muazzam bir performansla sırtında taşıyor ve Billie Holiday’e dönüşüyor; hanesinde Altın Küre var. Vanessa Kirby ise sezonun ilk duraklarından Venedik’te ödüllendirilmiş, The Crown sonrası sinemadaki çıkışı heyecanla beklenen bir isim. Ne olacaksa olsun artık, ben düşünmekten çok sıkıldım.

Tahminim: Frances McDormand (Nomadland)
Alternatifim: Carey Mul- Viola Dav- Andra D- Vanes- Vio- Car- Viola Davis
Favorim: Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
Aday Olsun İsterdim: Sidney Flanigan (Never Rarely Sometimes Always)

En İyi Uyarlama Senaryo

The Father (2020, Florian Zeller)

Senaryo dallarında mantıklı bir tahmin yapmak için öncelikle En İyi Film dalındaki adaylara bakmak gerekiyor. Çünkü En İyi Film adayı olmayan bir filmin senaryosunun Oscar kazandığını görmek için özgün senaryoda 2004, uyarlama senaryoda 1998 yılına kadar geri gitmek gerekiyor. Bu yıl En İyi Uyarlama Senaryo kategorisindeki beş adayın yalnızca ikisi bu koşulu sağlıyor. Bir yanda En İyi Film seçilme olasılığı yüksek Nomadland var. Bu kategoride kaybeden son En İyi Film kazananı, 2004’te Million Dollar Baby olmuş – fakat tahminimi buna göre yapmayacağım. Nomadland‘in gücünü senaryosundan değil, yönetmenlik ve oyunculuktan aldığına inanıyorum ve bu da beni adaylar arasındaki diğer En İyi Film adayına yönlendiriyor: Tiyatro sahnesinden yetkin bir şekilde beyaz perdeye taşınan The Father‘ın bunca adaylık almışken eli boş döneceğine inanmıyorum ve zafere en yakın olduğu kategori burasıymış gibi geliyor.

Tahminim: The Father
Alternatifim: Nomadland
Favorim: The Father
Aday Olsun İsterdim: First Cow

En İyi Özgün Senaryo

Promising Young Woman (2020, Emerald Fennell)

En İyi Özgün Senaryo kategorisinde işimiz pek kolay değil, çünkü adayların tümü aynı zamanda En İyi Film adayları arasında. Judas and the Black Messiah ve Sound of Metal‘ın adaylıklarının dahi garanti olduğunu düşünmemişken, güçlü rakipler olduklarını düşünmüyorum, Minari de her ne kadar sevilmiş olsa da Youn Yuh-jung dışında bir isme ödül kazandırması pek mümkün gözükmüyor. Kısacası yarış, Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7) ve Emerald Fennell (Promising Young Woman) arasında. Benim için Promising Young Woman, birkaç nedenle bir adım öne çıkıyor: Öncelikle, Altın Küre dışındaki tüm belli başlı senaryo ödüllerini Promising Young Woman kazandı. Aaron Sorkin‘in En İyi Yönetmen kategorisindeki yokluğu elini zayıflatıyor, üstelik halihazırda bir Oscar’ı var. Son olarak bu ödülle, tarihte ilk kez iki kadının birden yarıştığı En İyi Yönetmen kategorisindeki iki kadın aday da geceden ödülle ayrılmış olacak. Yine de En İyi Film yarışında The Trial of the Chicago 7‘ın Nomadland karşısındaki en büyük tehdit olduğunu düşünüyorum – bu yüzden burada yanılıyorsam muhtemelen En İyi Film ve En İyi Kurgu kategorilerinde de yanılmış olacağım.

Tahminim: Promising Young Woman
Alternatifim: The Trial of the Chicago 7
Favorim: Sound of Metal
Aday Olsun İsterdim: Never Rarely Sometimes Always

En İyi Yönetmen

Chloé Zhao, Nomadland

Gecenin ikinci büyük ödülü, tahmin etmesi en kolay kategorilerden. Ödül sezonu tarihinin tek bir filmle en çok ödül kazanan ismi haline gelen, dört kategoride birden Oscar adaylığı elde ederek bunu başaran ilk kadın olan Chloé Zhao, Akademi Ödülleri tarihinde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan ikinci kadın olacak.

Tahminim: Chloé Zhao (Nomadland)
Alternatifim: Mümkün değil.
Favorim: Chloé Zhao (Nomadland)
Aday Olsun İsterdim: Darius Marder (Sound of Metal)

En İyi Film

Nomadland (2020, Chloé Zhao)

Parasite‘ın tarih yazdığı 92. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film ödülü açıklandığındaki sevincimi, açıklanana kadar yaşadığım heyecanı hâlâ unutamıyorum. Hatta o gece, pandemi öncesinde yaşadığım son büyük mutluluklardan olduğu için, bu sezon boyunca bende bir hayli özel bir yeri oldu. O zaferin ve o mutluluğun verdiği güvenle, yine iyinin, yine hak edenin kazanacağına inandırdım kendimi. Nomadland diyorum. İyimser olmadığım senaryoda ise tam bir Oscar yemi olan, tam bir tribüne oynama filmi olan, tam bir white guilt‘ten beslenen The Trial of the Chicago 7 alıyor ödülü.

Tahminim: Nomadland
Alternatifim: The Trial of the Chicago 7
Favorim: Nomadland
Aday Olsun İsterdim: First Cow

93. Akademi Ödülleri

Özetle, tahminlerime göre Nomadland 4, Ma Rainey’s Black Bottom 3, Sound of Metal ve Soul 2’şer Oscar ile ödüllendirilecek.