2020 yılı hepimiz için normalin değiştiği, yepyeni yaşam koşullarının ve alışkanlıkların ortaya çıktığı bir yıl oldu. Tahmin ediyoruz ki, bu yeni düzen ve yeni normal, anlatılacak yeni hikayelere ilham verdi, kurgu ve gerçeği birbirine yaklaştırdı, diğer yandan üretmek ve yıllardır anlatmak istediğiniz hikayeleri anlatmak için fazlasıyla zaman yarattı. Eğer siz de bu süreçte depoladığınız ilhamı sinemaya olan yeteceğinizle birleştirip bir projeye dönüştürdüyseniz, en yeni filmlerinizi dünyayla paylaşmanın zamanı geldi: 17. Akbank Kısa Film Festivali başvuruları başladı!

Akbank Kısa Film Festivali

Akbank Kısa Film Festivali

Akbank Sanat, 2004 yılından beri Akbank Kısa Film Festivali aracılığıyla kısa film yapımını özendirmek, gösterimini sağlamak ve ülke sinemasına çok önemli bir katkıda bulunuyor. 22 Mart – 1 Nisan 2021 tarihleri arasında on yedinci kez düzenlenecek Akbank Kısa Film Festivali de, yarışma bölümü için yepyeni hikayeler, sinema severlerle buluşturmak ve tanıştırmak için yeni sinemacılar arıyor.

Akbank Film Festivali

Kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma olmak üzere dört ana başlık altında düzenlenen Akbank Film Festivali yarışması, ulusal ve uluslararası olmak üzere iki kategoride yapılıyor. Yarışmalara süresi 30 dakikayı aşmayan ve 1 Ocak 2020’den itibaren hazırlanmış filmlerle başvurulabiliyor. Başvuru için 25 Aralık 2020 tarihine dek online başvuru formunu Akbank Sanat’ın web sayfasından doldurmanız, imzalı versiyonunu [email protected] adresine göndermeniz ve filmin İngilizce altyazılı, şifreli Vimeo veya YouTube özel izleme linkini paylaşmanız yeterli.

Peki başvurudan sonra ne oluyor? Ön seçici kurulun yapacağı ön elemeyi geçen tüm filmler, festival kapsamında oluşturulacak programda izleyiciyle buluşuyor ve 22 Mart’ta başlayacak 17. Akbank Film Festivali’nde jürinin ve izleyicinin karşısına çıkıyor; En İyi Film ödülünü alan filmin sahipleri Akbank Sanat tarafından ulusal kategoride 35,000 TL, uluslararası kategoride ise 5,000$ ile ödüllendiriliyor.

Akbank Kısa Film Kanalı

Ülkemizin en önemli film festivallerinden Akbank Kısa Film Festivali’nin başvuruların açılmış olması, sadece sinemacıları ilgilendirmiyor tabii ki. Bu haber, bizi her yıl Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce kısa filmle buluşturan, atölye çalışmaları, söyleşiler ve özel gösterimlerle zenginleşen festivalin yaklaştığını da müjdeliyor. Sinemacılar başvurularını yaparken, sinemaseverler mart ayını beklerken, Akbank Sanat YouTube kanalı üzerinden oluşturulan Akbank Kısa Film Kanalı’nın özel bir seçki sunmaya devam ettiğini de hatırlatalım. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında yer alan kısa filmlerin çevrimiçi olarak izlenmesine olanak sağlayan bu yenilik, birbirinden güzel, ödüllü yerli ve yabancı kısa filmlere ulaşmaya olanak sağlıyor.

Şu an Akbank Kısa Film Kanalı’nda 8 film, Türkçe altyazılı olarak izlenebiliyor: Daughter (yön. Daria Kashcheeva), Hinterlant (yön. Sinan Kesova), Inner Self (yön. Mohammad Hormozi), Orada (yön. Zeynep Köprülü), Sonsuz (yön. Murat Çetinkaya), Taş (yön. Alican Yücesoy), Toprak (yön. Onur Yağız) ve Tor (yön. Ragıp Türk).

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.