Amsterdam’a taşınmadan önce kahveden ziyade çay müptelasıydım. Çayın yeri benim için hâlâ ayrı olsa da kahve kokuları ayaklarımı güzel kahvecilere doğru sürüklemeye devam ediyor. Daha öne bahsettiğim üzere Amsterdam her ne kadar küçük bir şehir gibi gözükse de keşfedilmeyi bekleyen pek çok noktaya sahip. Bunlardan en güzeli de tabii ki birbirinden farklı kahvecileri. Bir önceki Amsterdam kahve durakları yazımdan sonra gittiğim ve beğendiğim yeni kahve mekanlarını sizinle paylaşmak istiyorum, hazırsanız başlayalım.

cd1
The Coffee District | Fotoğraf: Petite Guide

The Coffee District Konum

The Coffee District | Fotoğraf: Petite Guide

İlk kahve dükkanını Museumplein bölgesinde açan The Coffee District, Vondelpark’ın yakınındaki yeni mekanında çok daha fazla oturma alanına sahip. Kahvelerini Lot61’in çedirdekleriyle hazırlayan The Coffee District’te kahve ve tatlıların yanı sıra kahve demleme makineleri ve çeşitli ürünleri de satın alabiliyorsunuz. Son olarak mekanın sade ve Nordik havasını kahveleri kadar beğendiğimi belirtmek istiyorum.

YUSU Konum

yusu
YUSU | Fotoğraf: Petite Guide

Andreas Bonnstraat 2’de yer alan YUSU, kahve çekirdeklerini “Back to Black Coffee’den temin ediyor.  Bu arada Back to Black, 2005 yılından bu yana kendi kahvesini kavuran ve bunu mümkün olan en sürdürülebilir şekilde gerçekleştiren kahvecilerden biri. YUSU da aynı şekilde sürdürebilirliği odağına alan tatlı bir kafe.

Eighty-Two Amsterdam Konum

82
Eighty-Two Amsterdam | Fotoğraf: Petite Guide

Eighty-Two Amsterdam, Pijp bölgesinde Heineken Experience’ın hemen yakınında bulunuyor. Kahvenin dışında tatlıları da çok leziz. Eighty-Two Amsterdam’ın brunch için de güzel bir seçenek olabileceğini eklemek istiyorum.

Selma’s Konum

Selma’s | Fotoğraf: Petite Guide

Kafenin adı Selma’s olunca buranın sahibinin adı muhtemelen diye düşünebilirsiniz. Ancak kafenin sahiplerinden birinin adı Anna ve kendisi İsveç/Fin bir şef ve diğeri ise Hollandalı Jorrit. “Selma” ise Anna’nın büyükannesinin adıymış, hatta kendisinin Helsinki’de bir kafesi varmış. Anna büyükannesinin tariflerine bayıldığından dolayı buraya onun adını vermiş. Burada da yine kahveye ek olarak büyükanne Selma’nın İskandinav tariflerini tadabilirsiniz. Ayrıca kahve çekirdeklerini de Stoker Roasting Company’den edindiklerini ekleyelim.

SAINT-JEAN Amsterdam Konum

sj
SAINT-JEAN Amsterdam | Fotoğraf: Petite Guide

Jordaan Bölgesi’ndeki SAINT-JEAN Amsterdam’da yer alan ürünler tamamen ev yapımı ve bitkisel bazlı. SAINT-JEAN’de sadece kahve değil, atıştırmalıklar, kahve poşetleri, chai brew konsantresi, çay kutuları, çay ve kahve takımları, tasarım çatal bıçak takımı ve dergi de bulabiliyorsunuz.

Uncommon Amsterdam Konum

uncommon
Uncommon Amsterdam | Fotoğraf: Petite Guide

Uncommon Amsterdam’daki kahve çeşitleri mevsime göre değişiyor. Her sezon farklı kökenler, yenilikçi işleme yöntemleri veya yeni keşfedilen çeşitler oluyor. Buradan da kahve dışında kahve çekirdeklerinizi alabilirsiniz.

Cafecito Konum

Cafecito | Fotoğraf: Petite Guide

93 santigrat derecenin herhangi bir kahveyi demlemek için ideal su sıcaklığı olmasından yola çıkarak logolarını “°C” olarak belirleyen Cafecito’ya geçelim şimdi de. Minimalist bir kafe olan Cafecito’nun kahvelerini çok başarılı buluyorum. Deneyenler de öyle bulmuş olacak ki, burası yeni bir kahveci olmasına rağmen dördüncü şubesini açıyor. Her kahve çekirdeğinin farklı bir tadı olduğu için çeşitli ülkelerden kahve çekirdekleri ithal ediyorlar. 

Edible Treasures Konum

et-2
Edible Treasures | Fotoğraf: Petite Guide

Edible Treasures’ı kahvesinden ziyade dükkanı için tavsiye ediyorum aslında. Kafedeki özen ve emek çok güzel. Burada satın alabileceğiniz mutfak malzemelerinin bulunmasının yanı sıra mutfaklarında pişirdikleri tatlıları ve sıcak öğle yemeği seçeneği de çok başarılı. Sezonsal olarak meyve ve sebzelere göre pişirilen taze yemek ve tatlılar benzersiz. Oturma yeri az, bu mekanın tek eksi yanı olabilir. Burada aynı zamanda workshoplar da düzenleniyor ve katılmak isterseniz mail adresinizi bırakmanız yeterli. 

Brandmeester’s Amsterdam Konum

brandmeester
Brandmeester’s Amsterdam | Fotoğraf: Petite Guide

Kahvelerine özen gösteren bir başka kahveci daha. Brandmeester, 1994 yılında ‘yeni tarz’ kahve ve çay mottosuyla açılmış. Museumplein yakınlarında bulunan Brandmeester, kahve çekirdeklerini kendi kahve kavurma makinelerinde ‘talep üzerine kavurma’ prensibine göre hazırlıyor. Kazancından ziyade müşterilerine taze ve lezzetli kahve sunma politiklarının olması çok güzel.

Badeta Koffiebranders Konum

badeta
Badeta Koffiebranders | Fotoğraf: Petite Guide

Pijp bölgesinde ufak bir kahveci Badeta Koffiebranders. Mekanda hem kahve hem de kahvaltı-öğle yemeği menüsü bulunuyor. Mağazadan ayrıca kendi kahvenizi yapmak için taze kavrulmuş kahve çekirdekleri ve tüm kahve aksesuarlarını da satın alabiliyorsunuz.

Amsterdam’da kahveciler genel olarak saat 17:00 civarında kapandığı için ben de akşam saatlerinden ziyade kahvelerimi gün içerisinde içiyorum. Hollandalılar akşam saatlerinde içilen kahvenin uyku düzenlerini bozduğunu düşünüyor, bu nedenle evlerinde de akşam kahvesi içmeyi pek tercih etmiyorlar. Ben de kahve tüketimimi gün içerisinde maksimum iki bardak olacak şekilde sınırlandırdım. Peki siz günde ortalama kaç bardak kahve içiyorsunuz?

Kapak Fotoğrafı: Petite Guide

İlginizi çekebilir: Petite Guide’dan Amsterdam Kahve Durakları