Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olabilir mi? Bence, evet! Kimileri kahvaltıyı sevmez, kimileri geçiştirir, kimileri de benim gibi doya doya yer! Kahvaltı masasında yapılan sohbetler, uzun uzadıya içilen çaylar kahveler, lezzetli tatlar ile birleştiğinde mutlu olmayacak insan yoktur. Amsterdam’da da güne güzel başlamak için gidebileceğiniz çok güzel kahvaltı ve brunch mekanları var. Bunlardan birkaçına birlikte göz atalım istedim.

Amsterdan Kahvaltı Mekanları

Morgan & Mees

morgan-and-mees
Amsterdam’da Kahvaltı, Morgan & Mees | Fotoğraf: Petite Guide

Hem kahvaltı hem de akşam yemeği için tercih edilebilecek şık bir mekan. Burası aslında bir otel ve Amsterdam’ın West diye tabir edilen batı tarafında bulunuyor. Geldiğinizde özellikle hava güzelse kahvaltı sonrasında da bir kokteyl ile güneşin tadını çıkarın derim!

Dignita Hoftuin

dh-2
Dignita Hoftuin | Fotoğraf: Petite Guide

Dignita’nın Hoftuin, Vondelpark ve Westerpark olmak üzere üç ayrı yeri var fakat en keyiflisi ve benim de tercih edip önereceğim Hoftuin olanı. Girdiğinizde kocaman bir avlunun içerisinde harika bir bahçesi var. Kahvaltı dışında benim bir diğer tavsiyem de fotoğraftaki siyah fasulyeli sandviçi denemeniz. Buradan mutsuz ayrılan olmadı. 🙂

Oeuf Amsterdam

oeuf
Oeuf Amsterdam | Fotoğraf: Petite Guide

Amsterdam’ın en hareketli bölgelerinden biri olan Pijp’ta olan Oeuf’u aynı zamanda akşam yemeği için de tercih edebilirsiniz. Oeuf, Ferdinand Bolstraat üzerinde, Pijp’taki bence en keyifli sokaklardan birinde dolayısıyla sabah kahvaltı yaparken bu sokağın keyfini çıkarmak ayrı güzel oluyor.

Little Collins

little-collins
Little Collins | Fotoğraf: Petite Guide

Yine Pijp bölgesinin en güzel kahvaltı, brunch mekanlarından biri. Buranın menüsü aralıklı olarak değişiyor. Aslında ben bu şekilde olduğu zaman daha çok seviyorum çünkü mekanı sevsem de hep aynı tatları denemek bir süre sonra oraya gitmememe neden oluyor. Bu şekilde değişik tatlar deneyimlemek hoşuma gidiyor aynı zamanda mevsimsel sebzelere göre de menü değişiminin yapılması lezzet açısından farklılık yaratıyor.

Bakkerij Wolf

wolf
Bakkerij Wolf | Fotoğraf: Petite Guide

Jordaan bölgesinde ekşi mayalı ekmek kokusu eşliğinde kahvaltı yapabileceğiniz bir diğer güzel mekan. Morgan & Mees’te çalışan Paula Fles ve Stephan de Haas, pandemi döneminde ekşi mayalı ekmek pişirmekle meşguldü. Öyle güzel ekmekler yapıyorlardı ki, M&M’nin sahibi, ikili için ayrı bir fırın yeri aramaya başladı ve Jordaan’ın en sokaklarından birinde olan de 9 straatjes’deki mekanda Bakkerij Wolf’u açtılar. Wolf’un iki girişi var, birinden ekşi mayalı ekmeklerinizi hamur işlerinizi alıp gidebilirsiniz ya da yine take away şeklinde alabileceğiniz lezzetli sandviçleri de var. İlk olarak bu tarafını açmışlardı fakat burası popüler bir sokak olduğu için kiralar çok yüksek, dolayısıyla şu an yan taraftaki yeri de ekleyerek restoran olarak da hizmet vermeye başladılar. Ben kahvaltısı dışında, giderken tabii ki ekşi mayalı ekmeklerinden de alıyorum. Bakkerij Wolf’da aynı zamanda akşam yemekleri de oluyor. Burayı denemek için mutlaka listenize ekleyin derim.

Factory Girl

fg-4
Factory Girl | Fotoğraf: Petite Guide

Pijp Bölgesi’ndeki mekanlar için ayrı bir konu başlığı gerekiyor sanırım 🙂 Factory Girl de yine Pijp Bölgesi’nde bulunan mekanlardan birisi. Buranın aynı zamanda Berlin’de de bir şubesi var. Vegan ve vejeteryan ağırlıklı lezzetler tercih ediyorlar. İlk olarak Berlin’de açıldı daha sonra da Amsterdam’ın en işlek yerlerinden biri olan Pijp Bölgesi’nde diğer şubesini açtı. Factory Girl, Berlin’deki en iyi vegan ve vejeteryan restoranları arasında. Sahibi Sofia Sözen’in imza vegan tatlılarından birisi olan Coco Anjela’yı da mutlaka deneyin. Porsiyonları gerçekten çok büyük, dolayısıyla sipariş verirken buna dikkat ederek sipariş verebilirsiniz. 

Staring at Jacob

staring-at-jacob
Amsterdam’da Kahvaltı, Staring at Jacob | Fotoğraf: Petite Guide

West Bölgesi’ndeki keyifli kahvaltı mekanı olan Staring at Jacob ara sokakta ve kanal kenarında. Kanal kenarında dışarıda oturabilmek için rezervasyon gerekiyor çünkü keyifli olmasından dolayı hemen kapılıyor. 🙂 Hollanda’da çok spor yaptıklarından dolayı kahvaltıların çoğunda bol yumurtalar görürsünüz. Buranın menüsü vegan kahvaltı tercih etmek isteyenler için de zengin içerikli.

Kapak Fotoğrafı: Petite Guide

İlginizi çekebilir: Petite Guide’dan Amsterdam’ın Lokal Restoranları