Uzun zamandır görüşmediğimiz bir arkadaşımla kahvaltı için pazar günü sözleşmeyi, birinin aramasıyla aşağı inip mahallemizdeki kahvecide buluşmayı, cuma iş çıkışı iş arkadaşlarımızın birinin önerdiği mekanı denemeye gitmeyi ne kadar özledim anlatamam! Her yer kapalıyken parklar dışında mesafeli yürüyüşlere çıkıp ancak o şekilde iki lafın belini kırar olduk. Ev halkı dışında birini görmek ekstra bir aktivite haline geldi. Tam da böyle yeni birileriyle tanışmak için alternatif aradığımızda veya bir arkadaşımızla bir şey yapmak istediğimizde atölyeler ve workshop’lar imdadımıza yetişiyor.

Atölyeler
Atölyeler | Fotoğraf: Unsplash/@russn_fckr

İstanbul’a sonradan gelenlerdenim ben. Neden okuldan sonra geri dönmediğimi sorduklarında, hep gözümü kapatarak: ”Çünkü ne zaman nasıl bir etkinlik ararsan ara, istersen bir gün önceden olsun, istersen alakasız bir hafta içi gününde… Mutlaka birçok seçenek bulursun!” cevabını veririm. Salgında bile bu böyle. Şimdi sayacağım atölyeler ile birlikte siz de bana hak vereceksiniz ve ”İstanbul ya, bizi yine olanaklarıyla ve sonsuzluğuyla kucaklamaya çalışıyor” diyeceksiniz.

Atölye Seçenekleri

Aromaterapi: Yağlarla Dans!

”Buhurdanlıklara biraz daha dikkatli bir şekilde yağ nasıl konur, hangi yağ hangi yağ ile karışınca nasıl bir etki elde edilir?” gibi detayları öğrenmek için aromaterapi workshopları, özellikle gri havalarda tam bir mod yükseltici.

Çamur: Elini Korkak Alıştırma!

Daha erişilebilir malzemeli bir workshop olamaz sanırım. Atölye sonrası, eve götürmelik çamurdan yaratıcı eserler üretmeye ve sevdiğimiz biriyle kişi sayısı korunarak vakit geçirmeye birebir!

Bubble Mum: Bu Yılın En Popüleri!

Vegan mum atölyesi ile artık sezon başından beri ”Şu instagram mumlarından ben de alayım!” dediğimiz mumlardan üretmeyi öğrenmiş hatta birer tane de kendi seçtiğimiz renkte üretmiş olacağız.

Akrilik: En Hızlı Kuruyan!

Eller, bilekler biraz daha ince çalışıp renklere can versin diye akrilik boya atölyesi. Kullanım alanı çok geniş olan bu boyanın özellikleri ve fırça kullanışları öğrenildikten sonra, daha ileriki DIY projelerimizde de işe yarar bilgilerimiz olacak!

Bütün workshop’lar alana göre önceden rezervasyon sistemiyle kişi sayısı korunarak hazırlanıyor. Ama yine de açık havada ya da parkta bir şey yapmak isterim veya evden uzaklaşamam diyenler için belirli kitler var. Bu kitlerden sipariş verip video’lar ile evden yapabilirsiniz. Mandala için setler, sulu boya için anlatımlı videolu kitler, aslında çocuklar için ahşap oyuncaklar üretse de özel tasarım ürettirip boyamak için cufcuf oyuncak, doğal sabun yap kutusu, punch seti ve kısa bir araştırmayla daha niceleri… El yazısı yazmayı bile unuttuğumuz, bir şeyleri tamir etmeye kalksak nereden başlayacağını bile bilemeyen tüketiciler olarak el işi yapmak, beynimizin farklı loblarını uyandırmak için harika bir aktivite. Çoğumuz uzaktan çalışıp işe gidiş gelişte harcadığımız zamanı da geri kazandığından, böyle aktiviteler için daha iyi zamanlama olamaz. Belki bu zor zamanlar, sevdiklerimizle farklı etkinliklere katıldığımız anılar olarak, her şey normale döndüğünde değerle anımsanır…

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@alicegrace

İlgiliniz Çekebilir: Hatun Vera Altunöz’den Punch