40 yıl düşünsem, bizim buralarda yani bir dağ köyünde Nick Cave çalan üçüncü dalga kahveciye denk geleceğim aklıma gelmezdi. Ama gittim, gördüm, kahvemi içtim, şimdi de sevincimi ve şaşkınlığımı sizinle paylaşmaya geldim. Çanakkale Ayvacık’a bağlı Kayalar Köyü’nü duydunuz mu bilmiyorum. Küçükkuyu’dan çıkıp Assos’a doğru giden sahil yolundan sağa sapınca biraz virajlı yolları tırmanıp vardığınızda, kendi halinde görünen ama aslında sokaklarında birçok ünlüye rastlayabileceğiniz, nefis deniz manzaralı bir dağ köyü burası. İşte Avlu 124 de bu köyün modern ve aşırı keyifli kafesi 

Avlu 124 Coffee Bar Konum

Avlu 124 Coffee Bar, modern tasarımına ve mekanda çalan Nick Cave’e inat eski taş bir binada yer alıyor. İçerisi oldukça aydınlık, bol kaktüslü ve çiçekli; bohem bir havası var diyebiliriz. Kapının önünde rahat koltuklar, az ileride ağacın altında küçük küçük masa ve sandalyeler var. Gölgede kahve içip denize karşı sohbet etmelik bir yer burası. Şimdi yazarken aklıma geldi, belki de bilgisayarı alıp sakin sakin çalışmak için de idealdir, bunu en kısa zamanda denemem lazım.  

Avlu 124 Coffee Bar’da üçüncü dalga kahvecilerde bulabileceğiniz her türden kahve var. Özellikle taze demleme kahveleri aşırı keyifli. Kahvenin yanında günlük değişen tatlı seçenekleri var. Mevsiminde karadutlu kek ya da incirli tatlar, cookie’ler, limonlu barlar, brownie, bahçeden topladıkları şeftali ile hazırladıkları galette, bazen de banana bread. Limonata, çilek frozen, karadut frozen gibi soğuk içecekler de var serinlemek isteyen ya da kahve tercih etmeyenler için. Ben burada gittiğimde hep Americano içiyorum, hafif içimli, lezzetli bir kahve olduğunu söyleyebilirim. Arkadaşlarımsa soğuk kahvelerinden denedi, onlar da memnun kaldı. Avlu’nun kahve keyfine evde ya da iş yerinde devam etmek isteyenler için çekilmiş paket kahveleri de mevcut, isterseniz satın alabilirsiniz. 

Mekanda iki tatlı kadın çalışıyor, ikisinin de müzik zevki harika! Kahveden ziyade çalan müziklere ve Tariş Kolonyası gibi küçük detaylara da vurulmuş olabilirim… Kısaca özetlemem gerekirse lezzetli kahvelere sakin, yatıştırıcı ve keyifli şarkıların eşlik ettiği bir kafe burası.

Avlu 124 Coffee Bar’a ilk kez geçtiğimiz yaz gitmiştim, sonbaharda tekrar giderim derken sezon nedeniyle servise ara verdiler. Geçenlerde şansımı denemek için uğradım, tekrardan açılmış, Ekim ayı sonuna kadar açık kalır diye düşünüyorum.

Burayı yaz boyu Kadırga Koyu’na yüzmeye giderken yolda mola verdiğimde sık sık ziyaret etme niyetindeyim. Eğer siz de Behramkale-Assos yolunda mola vermek isterseniz ya da yakınlarda bir yerlerde tatildeyseniz mutlaka buraya uğrayın derim.

Kapak Fotoğrafı: Instagram @avlu124

İlginizi çekebilir: Esra Kaya’dan Lita Lokanta