Seyahat tutkunları için devir, rotayı vizesiz ve para birimi Euro olmayan ülkelere çevirme devri! Hal böyle olunca akla ilk gelen şehir tabii ki Balkanlar’ın göz bebeği Belgrad!

Konum

belgradgece
Belgrad

Belgrad’a mayıs sonunda, havalar yeni yeni ısınmışken 3 günlük bir kaçamağa gittim. Balkanlar’da sehayat ettiğim ilk şehir olan Belgrad, beklediğimden çok daha büyük ve moderndi. Şehrin dinamikliği beni hiç şaşırtmadı zira genç nüfusunun methini çok duymuştum! Belgrad’da cumadan pazara dolu dolu geçirdiğim 3 günden kısa kısa notlar ve yeme içme tavsiyelerimi derledim.

Belgrad’da Ne Yapmalı? Belgrad Gezi Rehberi

> Use- It Harita Edinin

Gelişen teknolojiye inat, hala kağıt harita kullanmaya bayılanlardansanız gelin sarılalım! Lokaller tarafından hazırlanan ve çok keyifli tavsiyeler içeren use-it Belgrad haritasından bir tane kapın ve şehri onunla gezin. Pişman olmayacaksınız.

useitbelgrad

> Free Walking Tour’a Katılın

“Free walking tour” kavramının doğum yeri burası. Daha önce Krakow’da tecrübe ettiğim bu yürüyüş turu gruplarının tam 3 etkinliğine katıldım Belgrad’da! Dünyanın dört bir yanından arkadaşlar edindim ve şehri tarihini öğrenerek gezdim. Turlar tamamen ücretsiz, isterseniz sonunda rehbere bahşiş bırakabilirsiniz. Tur programı için sitesine tık.

> Studentski Park’ta Çimlere Yayılın

İtiraf ediyorum, çimlere yatmak benim asla bırakamadığım üniversite alışkanlığım. Ama bu evrensel bir bağımlılık! Sırp gençleri, Studentski Park’ta çimlere yayılıp bira keyfi yapmaya bayılıyorlar. Bir akşamınızı buna ayırın, parkta bir yerlerden illa ki gelecek müzik sesi ile keyfiniz tam olacak.

> Rakija Almadan Dönmeyin

Sırp rakısı olarak tanımlayabileceğimiz Rakija, sek halde ve shot bardaklarında içiliyor. Ben ballısını denedim, oldukça sertti! Küçük şişelerde satılanlarından çantaya atıp, kendinize ve arkadaşlarınıza hediye olarak getirebilirsiniz.

Belgrad’da Yeme- İçme

belgradyemek

> Hayatımda gördüğüm en orijinal restoran olan Lorenzo& Kakalamba’ya akşam yemeği için uğramalı. Rezervasyon şart.

> Yerel tatlar sevenler Cevabi denemek isteyecektir. Açıkçası bizim köftemizden bir farkı yok. Znak Pitanja, cevabi için en meşhur yerlerden. Kaymakla servis edilen versiyonu tavsiye.

> Sırp biralarından Jelen oldukça yaygın, denemeden dönmek olmaz.

> Moritz Eis’ın enfes dondurmaları, şehrin dört bir yanındaki şubelerinde denenmeli. Özellikle zencefil limonlusu!

> Black Turtle’da gün batımında, Sava manzarasında yaban mersinli, çilekli biralar tadılmalı.

> Lezzetli kahve için şehrin nitelikli kavurucularından Aviator Coffee Explorer’da bir mola verilmeli.

> Skadarlija’nın bohem sokaklarında, çırpılmış yumurta ve kruvasanı için kahvaltıya Red Bread’e gitmeli.

Belgrad seyahat listenizde varsa, bu tavsiyeleri planınıza eklemeyi unutmayın!

Sezen’in Alternatif Belgrad Rehberi‘ni de mutlaka okumalısınız!