İsviçre Alpleri’ni gezmeye hazır mısınız? UNESCO Dünya Mirası statüsünde olan bu demiryolu hattı İsviçre Alpleri’ni baştan aşağı gezdirerek size görsel şölen yaşatacak! Bernina Ekspresi ile gezmek hem keyifli hem de farklı bir deneyim, İsviçre’ye gitmek için bundan daha güzel bir sebep olamaz.

Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri'ne Yolculuk
Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri’ne Yolculuk

Bernina Ekspresi

Bernina Ekspresi, İsviçre’ye gittiğiniz zaman deneyimlemeniz gereken bir tren yolculuğu. İnternette yaptığımız küçük bir araştırma sonunda “kesinlikle bu trene binmeden dönmemeliyiz” dedik ve Zürih merkezli konakladığımız için başlangıcımızı da Zürih’ten yaptık. Öncelikle internet sitesinden online olarak biletimizi alıyoruz, bunun için takip etmeniz gereken adımlar şu şekilde:

_Turda iki güzergah seçeneği bulunmakta, Gotthard Bernina Dairesel turu (saat yönünün tersine) ve Bernina Gotthard Dairesel turu (saat yönünde). Biz saat yönünün tersine olanı tercih ettik çünkü hem öğle yemeği saatinde Tirano’da olmak hem de dönüş yolculuğumuzu Bernina Ekspresi ile sonlandırmak istedik.

Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri'ne Yolculuk
Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri’ne Yolculuk

_Güzergaha karar verdikten sonra başlangıç noktası olarak Zürih gözükmemesi sizi şaşırtmasın (Sitede de bunu belirtiyorlar, yani aldığımız tur biletine Zürih-Lugano ya da Zürih-Chur bileti de dahil). Güzergah yönüne göre Lugano ya da Chur başlangıç olarak bilet seçimimizi yapıyoruz. Lugano’dan 10.00’da kalkacak olan otobüse yetişebilmek için Zürih Tren istasyonundan Lugano’ya gidecek olan trene biniş saatinizi 07.00 öncesine denk getirmeye çalışın, trene binerken online aldığınız mobil tur biletinizi kondüktöre göstermeniz yeterli. (Bu kısımda da internetinizin çekmemesine karşı muhakkak biletinizin ekran görüntüsünü almanızı tavsiye ederim.)

Lugano Konum

Lugano
Lugano

Zürih’ten Lugano’ya trenle iki saatlik bir yolculuk yaptıktan sonra indiğiniz istasyonda Bernina Ekspresi otobüslerini göreceksiniz. Lugano’dan bir İtalya şehri olan Tirano’ya 3 saatlik, Como Gölü‘nü seyre dalacağınız, bir yolculuk başlıyor. Yol boyunca otobüste dağıtılan broşürlerden Qr kodlarını okutarak güzergah hakkında bilgi alabilirsiniz. Otobüs biletini alırken en ön sıradan ya da sağ taraftaki koltuklardan tercih etmenizi tavsiye ederim. Otobüs yolculuğu biraz uzun evet, ama yol o kadar keyifli ki zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. (Otobüs yolculuğu sırasında dinlenme tesisinde 10 dakika mola veriliyor.)

Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri'ne Yolculuk
Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri’ne Yolculuk

Ve bir İtalya Şehri olan Tirano’ya varmış bulunmaktayız burada bir saatlik aramız var. Uzun süren yolculuk sonrası hazır İtalya’ya gelmişken bu küçük yerleşim yerinde makarna ve dondurmayı tatmadan Bernina Ekspresi’ne binmeyelim dedik. Sanırım verdiğimiz en doğru kararlardan biriydi! Çok fazla vaktimiz olmadığı için bölgeyi keşfedemesek de tren istasyonuna en yakın yer olan Caffe Birra e Bibite mekanında domates soslu ve pesto soslu makarnaları tattık. Makarnayı yedikten sonra gerçekten İtalya’da olduğunuzu anlayacaksınız.

Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri'ne Yolculuk
Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri’ne Yolculuk

Dondurmacı da hemen makarna yediğimiz restoranın yanındaydı, vişne tanecikli ve kurabiye parçacıklı dondurmaları denedik ve şahanelerdi. Tirano tek başına bu bir saatlik sürede İtalya’yı temsilen bizden tam not aldı. Süremiz kısıtlıydı ama Tirano bizi o kadar güzel ağırladı ki kendilerine müteşekkiriz.

Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri'ne Yolculuk
Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri’ne Yolculuk

Bernina Ekspresi’ne binme vakti! Trene girdiğiniz anda panoramik olan camlardan göreceğiniz görsel şöleni düşündükçe heyecanlanıyorsunuz. Fotoğraf çekimleri için 4. veya 5. kompartımanları tercih edebilirsiniz. Yine masalarda bulunan broşürlerle ya da Qr okutarak seyahatin güzergahını kontrol edip o güzel fotoğrafları çekeceğiniz kıvrımlı yolların, köprülerin yerlerini görebilirsiniz.

Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri'ne Yolculuk
Bernina Ekspresi: İsviçre Alpleri’ne Yolculuk

Trende camlar açılmadığından bizim gibi kompartımanlar arasındaki geçişlerdeki küçük camları kullanabilirsiniz. Bernina Ekspresi yol boyunca 55 tünel ve 196 köprüden geçiyor, rakım ise yol boyunca artarak 2.253 metreye kadar çıkıyor ve size keyifli bir yolculuk sunuyor. Yükseklik arttıkça karlı ve puslu havaya bürünen Alpler’de masalsı bir yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz. Doğanın müthiş ambiyasında yaşadığınız bu deneyimden keyif alacağınızın garantisini verebilirim.

Tirano’dan kalkan yaklaşık 4 saat süren Bernina Ekspresi yolculuğu sonunda Chur’a gelen ekspres treni buradan yine Bernina’yı aratmayacak bir panoramik trenle sizi başlangıç noktası olan Zürih’e getirecektir. Yolda “Zug” istasyonuna gelince gitmek için can atacağınız bir kamp bölgesini göreceksiniz. İlginiz ve zamanınız varsa bunu deneyimlemek de harika olacaktır.

Son olarak eğer bu günübirlik Bernina Ekspresi deneyimi dışında 3-7 gün arası değişen geniş bir İsviçre Alp turuna katılmak isterseniz linkten 6 farklı seçeneğe göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan Cenevre Leman Gölü