Sanat sanat için midir, yoksa halk için mi? tartışmaları sanat çevrelerince tartışılmaya devam ederken, gelin biz sizlerle sanatın insanlığa hizmet eden ‘üst’ versiyonuna bir göz atalım. En sevdiğim sanatçılardan biri olan Sadık Arslan’ın yeni sergisi Beyaz Gölgeler’in Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne geleceğini duyduğumda gerçekten çok heyecan duymuş ve sabırsızlıkla gideceğim günü beklemiştim. Serginin benzersiz ve etkileyici olacağından hiç şüphem yoktu fakat sergiye gidip eserleri gördüğümde beklentilerimin de üzerinde bir karşılaşma yaşadım. 

3-192
Beyaz Gölgeler| Fotoğraf: Sadık Arslan

Beyaz Gölgeler, Sadık Arslan Konum

Sanat kimin içindir? Bu noktada, biz gözlemciler olarak bu soruyu anlamlandıramasak bile sanatın yalnızca sanat için yapılmış olması ona değer katan yegane sebeptir diye düşünüyorum. Fakat bir eseri bir diğer esere karşı değerli kılan bir sebep varsa eğer, bu sebep muhakkak ki halk için, insanlık için yapılmış üretilmiş olması. Hele ki, insanların kanayan yaralarına parmak basması, çare aradığı bir ‘derde’ sahip olması, bir sanat eserinin görenleri kendine hayran bırakması için oldukça yeterli bir sebep bence. Böylesi bir eser ise üzerinden yıllar, yüzyıllar geçse dahi yaşayacak ve saygı görmeye devam edecektir diye düşünüyorum.

6-86
Beyaz Gölgeler | Fotoğraf: Sadık Arslan

Yaşadığımız yüzyılın belki de en büyük problemlerinden biri olan “göç” ve “göçmenler” konusunu ele alan Beyaz Gölgeler’de Sadık Arslan, göçmenlerin göç yollarında yürüyerek, zor iklim koşullarında hareket ederken yaşadıkları sıkıntıları konu ediniyor. En önemlisi de bu sergi, göç yolculuğunda yaşamlarını kaybeden göçmenlere ve onların “isimsiz” mezarlara gömülerek kimliksizleşmelerine vurgu yapıyor.

35x50-2
İsimsiz Göçmen Mezarlığı| Fotoğraf: Sadık Arslan

Beyaz Gölgeler’in bir sanat sergisi olmasının yanı sıra bir sosyal sorumluluk projesi olma özelliği taşıdığını özellikle belirtmek istiyorum. Yalnızca bu sebepten dahi görülmeye değer! Sanat camiasında adını yakın ve uzak gelecekte çokça duyacağımız Sadık Arslan’ın sergisini görmeyi tüm Ankaralılara ve yolu Ankara’ya düşenlere tavsiye ediyorum.

2 ile 16 Kasım tarihleri arasında Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz Beyaz Gölgeler sergisi, John F. Kennedy Caddesi üzerinde bulunuyor. Eğer sergiye gidecek olursanız lütfen görüşlerinizi benimle paylaşmayı unutmayın.

Kapak Fotoğrafı: Sadık Arslan

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan İstanbul Sergi Takvimi