“Sanat ruhlarımızdan günlük hayatın tozunu alıp götürüverir” Borusan Contemporary “Chronostasis” sergisinin ön gösterimi sırasında, küratör Hank Irrek, Pablo Picasso’ya ait bu sözü paylaştı bizimle… Sizler de pandemi süresince biriken bu tozlardan arınmak isterseniz, Alman fotoğraf sanatçısı Axel Hütte’nin Perili Köşk’te sergilenen eserleriyle Akdeniz, Ege ve Almanya’da gizemli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Axel Hütte: “Chronostasis”

Borusan Contemporary, “Chronostasis” adlı fotoğraf sergisi ile 2 yılın ardından Perili Köşk’ün kapılarını sanatseverlere yeniden açtı. Rumelihisarı’nda bulunan bu tarihi köşk, kendine özgü mimarisi ve kiremit rengiyle çevresindeki binalardan direkt ayrışıyor. Axel Hütte’nin objektifinden sergilenen fotoğrafların bende uyandırdığı duygular ise Perili Köşk’ün gizemli ruhuyla örtüşüyor.

İki kısımdan oluşan serginin alt katında, Axel Hütte’nin Ege ve Akdeniz’de bulunan antik kentleri fotoğrafladığı dev boyutlarda 15 eser yer alıyor. Farklı bir gözle ve inovatif tekniklerle hayat bulan bu eserlerin oldukça ilgimi çektiğini söyleyebilirim. Örneğin antik bir yapının üzerindeki ufak bir fresk detayı büyütülerek cama basılmış. Böylece belki de çoğu ziyaretçinin dikkatini çekmeyen bu fresk, her yönden farklı renklerle algılanan, sizinle etkileşim sağlayan bir eser haline gelmiş.

Serginin üst katında ise Axel Hütte’nin 2005 ile 2009 yılları arasında çoğunlukla Almanya’da fotoğrafladığı 8 eser bulunuyor. Sanatçının yenilikçi yaklaşımı burada da dikkat çekiyor. Hütte, bir ormanı doğrudan fotoğraflamak yerine hem ağaçları hem de ağaçların sudaki yansımasını üst üste bindirerek farklı bir eser ortaya çıkarmış. Ön gösterimde sergiyi küratör Hans Irrek’in anlatımıyla gezebildiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Fotoğrafların teknikleri ve arkasındaki hikâyeyi öğrenmek sergiyi daha bilinçli ve farklı bir gözle deneyimlememi sağladı.

Serginin adı son zamanlarda çok ihtiyacımız olan bir şeye atıfta bulunuyor aslında: “Chrono” zamanı, “statis” ise duraklamayı ifade ediyor. Yani Axel Hütte’nin bu fotoğrafları sayesinde, sanki zaman durmuş gibi hissediyorsunuz. Doğrusu ben de sergi gezmenin bir çeşit terapi olduğunu düşünüyorum. Gün içerisinde gözümüzün önünden ve zihnimizden o kadar çok şey akıp geçiyor ki çoğu zaman bunların farkına bile varmıyoruz. Oysa bir sergiyi gezerken, o esere bir süreliğine odaklanıp, sanatçının ne anlatmaya çalıştığını düşündüğümüzde, günlük hayatımızın hızına bir es veriyoruz. Bilinçli farkındalık meditasyonları da bunu amaçlamıyor mu zaten?

Axel Hütte’nin “Chronostasis” sergisini 28 Ağustos 2022 tarihine kadar hafta sonları 10.00 – 19.00 saatleri arasında Borusan Contemporary Perili Köşk’te ziyaret edebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Borusan Contemporary

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan İstanbul Sergi Takvimi