Netflix’te yayınlandığı Aralık ayından beri dünya gündeminden hiç düşmeyen Bridgerton’ı izlemeyen pek kalmamıştır diye düşünüyorum. 19.yüzyılda Londra sosyetesinin skandallarını anlatan dizi kostümleriyle, şık balolarıyla, mücevherleriyle ve tüm oyuncu kadrosunun güzelliği ve yakışıklılığıyla, çekici Hastings Dükü(!) ile çok konuşuldu ve konuşulmaya da devam ediyor. İkinci sezonun Netflix tarafından onaylanması haberinden sonra daha da çok duyacağız gibi. Dük kadar konuşulan bir diğer konu ise Bridgerton müzikleri!

Bridgerton Müzikleri
Bridgerton Müzikleri | Fotoğraf: Vox

Bridgerton serisi klişe olabilecek masalsı bu konuyu klişeden çok uzak detaylarla o kadar iyi süslemiş ki herkesi bir şekilde içine almayı başardı. Bu başarıda dizide kullanılan müziklerin katkısı tabii ki çok büyük. Dizi müziklerinin bu kadar dikkat çekmesinin sebebi günümüzde sevdiğimiz şarkıları 19. yüzyıla uyarlanmış bir şekilde bize sunuyor olması. İngiliz medyasında hangi sahnede hangi sevdiğimiz şarkının uyarlamasının yapıldığına dair bir yazı okudum. Dizinin Türk severleri için burada onları listelemek istedim. 

Bridgerton Müzikleri

Thank u, next | Ariana Grande

youtube play youtube play

2019 yılında çıkan bu şarkı Vitamin String Quartet tarafından tekrar yorumlanarak 19. yüzyıla uygun hale getirildi. Biz bu şarkıyı Lady Danbury tarafından verilen balo sahnesinin arka planında duyuyoruz. Sanki şarkı Daphne için kimseyi beğenmeyerek herkesi eleyen Anthony için çalınıyor gibi…

Girls Like You | Maroon 5

youtube play youtube play

Maroon 5, 19. yüzyılda olsaydı yine şarkıları sevilirdi şüphesiz ancak onun bu şarkısını Vitamin String Quartet başarılı bir şekilde yeniden yorumluyor. Biz bu şarkıyı Anthony, Daphne için istekli olan tüm uygun talipleri kaçırıp hepsinin Marina Thompson’a yönelmesine sebep olduğunda duyuyoruz. 

In My Blood | Shawn Mendes

Mendes’in 2018 yılında Grammy adayı olan bu şarkısını duyunca hangi sahnede çalındığını hemen anlayacaksınız. Hani şu Simon ve Daphne’nin baloda dans ederken ilk kez birbirlerine isimleriyle hitap ettikleri sahne… Şarkının da yardımıyla görüyoruz ki bu sahte ilişki çok uzun süre sahte kalamayacak!

Bad Guy | Billie Eilish

youtube play youtube play

19. yüzyılda Billie Eilish mi?! 2019 yılında çıkardığı Grammy ödüllü şarkısının Vitamin String Quartet uyarlamasını tabii ki Simon üzerinde yoğunlaştığımız bir sahnede duyuyoruz. Herkesin kendisinden “rake” olarak bahsettiği Simon, bu şarkıyı duyduğumuz sahnede oyunlarını daha gerçekçi kılmak için Daphne’nin talibini sahte ve abartılı kıskançlığıyla kaçırıyor. Zaten 19. yüzyılın kötü çocuğu Simon için dizinin her bölümünde bu şarkı oldukça uygun olurdu!

Love Yourself (Short Reprise) | Sufjan Steven

youtube play youtube play

Bu duygusal şarkının özelliği dizide Vitamin String Quartet tarafından uyarlanmadan modern haliyle diziye eklenen iki şarkıdan biri. Dizinin beşinci bölümünde oldukça duygusal olan nikah sahnesinde duyuyoruz bu şarkıyı. Duygusal sahnelerin vazgeçilmezi Sufjan ile bu sahnede Simon ile Daphne’nin içinde bulunduğu durumu daha iyi anlamamızı sağlıyor. 

Strange | Celeste

youtube play youtube play

2019 yılında Bowers tarafından yeniden yorumlanan Celeste’nin bu şarkısını duyduğunuz an hangi sahneye ait olduğunu hatırlayacaksınız. Ama ben yine de bir ipucu vereyim: hani şu repliğin geçtiği sıcak ortama sahip sahne “I burn for you

Wildest Dreams | Taylor Swift

youtube play youtube play

Bizim jenerasyonumuzun en sessiz ve derinden ilerleyen şarkıcılarından biri olan Taylor Swift şarkısı ile kalbimizi fethetmeyi dilemiş olabilir Bridgerton! Taylor Swift’in 2014 yılında çıkardığı 1989 albümüne ait bu şarkının Duomo yorumlamasını dizinin altıncı bölümünde Simon ve Daphne’nin birlikte eğlendikleri tüm sahnelerde duyuyoruz. Hani piknikte, kütüphanede eğlendikleri sahnelerde…

The End | JPOLND

youtube play youtube play

Dizinin diğer bir yorumlanmadan yayınlanan modern şarkılarından biri “The End” dizide Simon ve Daphne’nin ilişkisinin kopma noktasına geldiği sahneye çok da yakışmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Aslında aşina olduğumuz bu şarkıyı dönem dizisinde duymak sizin için de yadırganacak bir şey olmamıştır eminim. 

Kapak Fotoğrafı: vulture.com

İlginizi çekebilir: Çiğdem Balcı’dan Bridgerton