Saturday Night Live’ın gelmiş geçmiş en yetenekli yıldızlarından Andy Samberg ve televizyonun vazgeçilmez yüzlerinden Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine için bir araya geldi. Altın Küre’den En İyi Dizi ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleriyle dönen yapımı bir de biz çekiştirelim…

Brooklyn Nine-Nine

Amerika’daki televizyon sektörüne hakim olanlar, bir cumartesi gecesi klasiği diye nitelendirilebilecek Saturday Night Live’ın (SNL) varlığından haberdardır. 1975’ten beri yayınlanmakta olan 60 dakikalık canlı bir program SNL. Her hafta bir ünlü sunucusu ve bir de müzisyen (kimi zaman solo bir artist, kimi zaman bir grup) konuğu oluyor. Kadroda yer alan pek çok komedyenle birlikte arka arkaya skeçler sıralıyorlar. Öyle ki klasikleşmiş karakterleri ve Weekend Update gibi gündemle iyi dalga geçen bölümleri de var. SNL mevzusunun derinlerine inecek olursak çıkamayız. O yüzden kendi içerisindeki dinamiklerden bahsetmeyeceğim. Sadece geçmişten bugüne Saturday Night Live çatısı altında görev almış isimleri sıralamak istiyorum: Dan Aykroyd, Chevy Chase, John Belushi, Bill Murray, Gilbert Gottfried, Eddie Murphy, Julia Louis-Dreyfus, Billy Crystal, Martin Short, Joan Cusack, Robert Downey Jr., Jon Lovitz, Ben Stiller, Mike Myers, Chris Rock, Adam Sandler, Sarah Silverman, Molly Shannon, Will Ferrell, Jimmy Fallon, Rachel Dratch, Tina Fey, Maya Rudolph, Amy Poehler ve Kristen Wiig.

Brooklyn Nine-Nine

Hepsinin de sektörde farklı kulvarlarda işlerine devam ettiğini söylememe gerek yoktur sanırım. Ufak bir Google çalışması aralarında isimlerini duymadıklarınızın büyük ihtimalle sima olarak çoktan tanıştığınız ünlüler olduğunu fark edeceksiniz. Şu son 15-20 yıllık süreç içerisinde de SNL’den mezun olan komedyenlerin farklı televizyon programlarında ya da beyazperdede çok daha başarılı kariyerlere sahip olduğunu görüyoruz. Mesela Julia Louis-Dreyfus, Seinfeld’in ardından önce The New Adventures of Old Christine, sonra da Veep ile kahkahalara boğdu bizi. Tina Fey’in 30 Rock’ı, Amy Poehler’ın Parks and Recreation’ı, Kristen Wiig’in Bridesmaids’i derken SNL gazileri iyice ön plana çıkar oldu. Konuyu asıl mevzumuza, Brooklyn Nine-Nine’a bağlayalım isterseniz. 2005’den Saturday Night Live kadrosuna giriş yapan ve “SNL Digital Short” adında oldukça yaratıcı videoların yer aldığı ayrı bir bölümün de yaratıcısı olan Andy Samberg yuvadan uçtu. Uçtuğu gibi de yine aynı kanalda yeni bir diziye başladı. Ve ilk sezonlarıyla da Altın Küre’den hem En İyi Dizi (Komedi), hem de En İyi Erkek Oyuncu (Komedi) ödülünü almayı başardılar.

New York’un var olmayan bir bölgesindeki polis departmanını konu alıyor Brooklyn Nine-Nine. Oldukça orijinal karakterler var içerisinde. Parks and Recreation’la aynı çıkış noktasına sahip bile denebilir. Sadece yazarlar burada işlerini daha sakince, hikayedeki herkesi tanıtıp onların özellikleri üzerinden mizah yaparak halletmeyi tercih ediyor. Başrolde yer alan Andy Samberg, başarılı ama çocuk ruhlu dedektif Jake Peralta’yı canlandırmakta. Pek çok televizyon dizisinden hatırlayabileceğiniz Andre Braugher’ın canlandırdığı Ray Holt ise departmanın başında yer alan, disiplinli bir komutan. Ama bu aşırı ciddi adamı da eşcinsel kimliğiyle klişelerin dışarısına çıkarmışlar. Bu ikiliye ek olarak ofis içerisinde bolca kahkaha vaat eden yan karakterler mevcut. Özellikle departmanın bayanları her bölümde bir şekilde sahne çalmayı başarıyorlar. Sırtını sadece Samberg ile Braugher’e dayamıyor kısacası Brooklyn Nine-Nine. Bu da en azından eforlarını takdir etmemize sebep oluyor.

Brooklyn Nine-Nine

Altın Küre’den aldıkları ödülün net bir açıklaması olduğu söylenemez. Yabancı Basın Birliği her daim yeni dizilere destek vermeyi sevmiştir. Brooklyn Nine-Nine için televizyondaki en iyi komedilerden biri de diyemiyorum. Fakat Parks and Recreation’a bağlanmamız da epey zaman almıştı hatırlarsanız. Ben Andy Samberg’ün komedideki başarısı için diziye bir şans verilmesinden yanayım. Kahkaha efekti olmayan tek kameralı komedilerin networklerde tutunması için ciddi bir hayran kitlesine sahip olması gerekiyor. Amerikalı izleyicinin güldüğü şeylerin okyanusun bu tarafında buz etkisi yarattığı su götürmez bir gerçek. Brooklyn Nine-Nine reytingleri düşük olmasına rağmen bu engeli aldığı ödül ve Samberg sayesinde atlatacak gibi. Emmy’nin kalabalığında kendisini yer bulup bulamayacağını yazın hep beraber göreceğiz. Ama ben şimdilik bu zaman aralığını diziyi yakalayarak değerlendirmenizden yanayım. Hiç olmadı Andy Samberg’le tanışır, Saturday Night Live’daki eski videolarını eritmeye başlarsınız.