Her semtin, mahallenin bi’ parlayan yıldızı vardır ya, Yel Değirirmeni’nin pek keyiflisi Cafe Mu da böyle… Mahalledeki salaş halin tersine, burası taze bir soluk!

Konum

mu cafe 1
Cafe Mu, Kadıköy

Cafe Mu, tam göbekte duruyor, mahallenin muhtarı gibi. Kısa sürede gelen geçenin, civarda yaşayan komşularının ve bu çevrede kalan turistlerin uğrak kahve-keyif mekanı haline gelmiş. Böyle olması çok doğal. Güleryüzlü çalışanlarla dolu, rahatlatıcı dingin bi müzikle karşılanıyorum. Masaya oturduğum an, bi arkadaşımın evine misafirliğe gitmişimcesine bir bardak su getiriyorlar. Soluklanırken etrafa bakınıyorum, dekorasyonda son zamanlarda klasikleşmiş olan karolar, tahta masalar, tavandan inen uzun lambalar ve kara tahta mevcut. Dekorasyon diğer cafelere benzeyebilir; ancak bu yerdeki samimi hava, sıcaklık ve misafirperverlik son zamanlarda keşfettiğim hiçbir yere benzemiyor.

mu cafe 2
Cafe Mu, Kadıköy

Kahvaltıda kruvasan-nutella ikilisine şans verebilir, öğlen ya da akşamsa salatayla servis edilen mercimekli gül böreğini deneyebilirsiniz. Öğlen saatlerinde giderseniz fırından çıkan bu ürünlerin mis gibi kokusuyla iştahınızın açılması olası. Bu kadarla da bitmiyor, taptaze sıcacık poğaçalar, kabak ve keçi peynirli kişler ve diğer kahvaltı çeşitleri de leziz seçenekler arasında. Latte ve filtre kahvesi harika, yanında ufacık leziz kakaolu kurabiye ile servis ediliyor, bunun dışında birçok tatlı çeşidini de görebilirsiniz burada. Balkabaklı cheesecahe favoriler arasında. Hepsini gönül rahatlığıyla deneyebileceğiniz gibi benim için oldukça mühim olan her daim demleme çay da cabası.

mu cafe 3
Cafe Mu, Kadıköy

Burayı keşfettiğim o gün, kahvemi içip arkadaşımı beklerken Enis Batur’un ”Kitap Evi” adlı romanını okuyordum. Hayatının çoğunu kitapların arasında geçiren, yazan, okuyan kitap kuytularında yaşayan birini hayal edin, peki bu kişiye kocaman bir kütüphane miras olarak kalırsa ne olur? Kitap bizi sürükleyici bi’ hikayenin içine dahil eder pek tabi ki. Daha fazla spoiler vermeyeyim en iyisi, siz de okumak istersiniz belki 🙂 Mu’ya dönecek olursam, siz de benim gibi alın kitabınızı, laptopunuzu hatta imkanınız varsa işinizi buraya taşıyın, yerleşip tüm günü burada eritin, şiddetle tavsiye ediyorum!

Cafe Mu Adres: Rasimpaşa Mah. Karakolhane Cad. No:46A Yeldeğirmeni, Kadıköy / İstanbul