Sağlıklı yaşam, vegan ya da vejetaryen olmak, kendimize iyi bakmak, sağlıklı beslenmek… Tüm bu konular son dönemde kesinlikle çok trend. Hepimiz artık özellikle beslenme konusunda daha dikkatliyiz ve temiz içeriklerle beslenmek istiyoruz. Bir tık daha ileri gidersek aslında son zamanlarda da kendi kendime sorduğum bazı sorular vardı. Bu sorulardan biri de keyifli bir öğünü bitkisel bazlı yapabilir miyim? Hayatımdan artık bazı ürünleri çıkarabilir miyim? Ben bu soruları kendi kendime sorarken CicoCebali Instagram’da bir anda karşıma çıktı.

Şaşalı ve havalı duran bu pastalar nasıl vegan olabilir diye kendi kendime sorarken sonra kendimi Göztepe’de buldum ve lezzetleri hem tatma şansım hem de Vegan olmak konusunda daha da bilgilendim diyebilirim. CicoCebali Göztepe’de yer alan artizan bitkisel mutfak lezzetleri sunan bir dükkan. Bu dükkanda üretip Türkiye’nin birçok yerine de şimdilik sadece vegan peynir grubu üretimlerini gönderiyorlar.

Raw Vegan Artizan Mutfak ama gerçekten tüm tatlılar sanat eseri gibi. Tüm meyve ve sebzelerden yararlanarak ve üstüne de çiğ kuruyemişlerle beraber mucizeler yaratıyorlar diyebilirim. Ürünlere bakacak olursak ağırlıklı olarak raw vegan peynirler yoğurtlar ve tatlılar var.

Ebru Dündar tarafından işletilen CicoCebali‘ye  adımınızı attığnıız ilk anda bir huzurla doluyorsunuz. Ebru Hanım o kadar cana yakın ve samimi ki her ürünü severek sizlere anlatıyor. Üstelik çok detaylı da aktardığı için özellikle benim için ders gibi oldu, veganlık hakkında bildiğim birçok yanlışı öğrenmiş oldum. Bu arada burası bir cafe değil, dükkan onu da belirtmiş olayım.

Benim denediğim lezzetlere bakacak olursak Çilekli Vegan Tart’ın başta görüntüsü kalbinizi çalıyor. İlk çatalı aldığınızda ise “Vegan tatlılar da çok lezzetli olabiliyormuş” diyorsunuz. Kreması, kendi üretimleri olan kaju peynirinden elde ediliyor. İlk defa kaju peynirinden elde edilen bir krema yedim ve kesinlikle kaşık kaşık yiyebilirim

Sonrasında ise raw vegan pastalarını deneme şansım oldu. O kadar renkli bir pasta nasıl vegan olabilir dedim ve Ebru Hanım da tane tane aktardı. CicoCebali pastaları hurma, aktive olmuş çiğ yemiş ya da glutensiz yulaf, bitkisel sütlerden yapılıyor. Üstüne de kara orman meyveleri eklenince yaş pastadan hiçbir farkı kalmıyor. Bu ‘raw’ pastaya kalbimi bıraktım diyebilirim. Özel günlerde sevdiklerinize kesinlikle hediye edebilirsiniz. Pastaları ister dilim olarak ister bütün olarak da alabiliyorsunuz.

Vegan Peynirlere gelecek olursak, burada 7 çeşit vegan peyniri var. Kaju kalıp peynirlerden biri sade, diğeri  siyah sarımsaklı. Bir de dukkah baharatlı bir peynir var. Aslında Mısır’da çok sıklıkla kullanılan bir baharatmış ve Ebru Hanım da öğrendiği bu baharat karışımını peynirlerde de kullanmaya başlamış; iyi ki de kullanmış! Ebru Hanım tecrübesini ve bilgi birikimini peynirlere aktarmış. Badem kalıp peyniri haricinde 2 çeşit krem peynir ve kaju yaprak parmesan da bulunuyor. Bu peynirlerin hem şık bir peynir tabağında tüketebilirken özellikle kaju ve badem kalıp peynirlerin sabahları da omletinizin yanına çok yakışacağından eminim. Göztepe’ye yolunuz düşerse muhakkak uğrayın ve evinizde bu lezzetleri yemeyi unutmayın!

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/cicocebali

İlginizi çekebilir: Gonca Kübra Tanöz’den Bi Nevi Deli