Öyle bir zamandan geçiyoruz ki, belki de en tuhaf ve olağan dışı çağını yaşıyor insanlık. Bu çağda akli melekelerimizi koruyabilmek adına herkesin farklı şeylere tutunduğunu gözlemliyor, bir dal da ben uzatmak istiyorum. Uzun zamandır takipte olduğum ve açtığımda evimin ve tabii benim resmen modumuzu değiştiren bir platform; COLORSxSTUDIOS.

Nedir bu COLORSxSTUDIOS?

Kime önerdiysem çok sevilen bu konsept şimdilerde önerdiğim herkesin evinde özellikle güzel bir muhabbet ve bir kadeh şarap eşliğinde kendine yer buluyor. Kendi twitter hesabında ‘Stage for non-ordinary expression’ notu geçilen ve dünyanın dört bir yanında eşsiz yeteneklere kendilerini ifade fırsatı tanıyan bu müzik platformunda aynı zamanda Billie Eilish ve Sofi Tukker gibi tanıdık yüzlere de rastlıyoruz. 

youtube play youtube play

Modern sanat ve müzikte kökeni 1960’lara giden minimalizm akımıyla oldukça paralel bir sahne deneyimi ortaya koyması, izleyicinin tüm dikkatini sanatçıya vermesini teşvik ederken sahnenin arka fonundaki çarpıcı renk gösterileri oldukça keyifli bir görsel sunuyor. Sanatçıları renkli bir küp içinde kayda alarak yükselişe geçmek isteyen ve sesini duyurmak isteyen yetenekler için neredeyse “must-do” halini alan bu müzikal platformun ana oturum stüdyosu Berlin’de ve belli ki mevcut tüm sunum algılarını yıkmaya aday. İngiliz R&B şarkıcı Mahalia’nın da bir röportajında belirttiği üzere, uzun süre ivme kazanamayan kariyeri, COLORS çekimlerinden sonra roket hızıyla yükselişe geçmiş ve Instagram, Twitter, Spotify hesapları takipçi sayısında patlama yaşamış.

Kasım 2007’de kurulan Colors, Mumbai merkezli ve Viacom ile TV18 ortak yapımı. Mevzu bahis COLORS, yani arka fonda sık sık göreceğiniz bazı renkler; aqua, gri, lacivert (navy), gümüş, mor, yeşil, zeytin yeşili, teal, fuşya, kestane rengi, kırmızı ve sarı olarak sayılabilir. Hile veya özel efektler yok – sadece birileri boş bir tek renkli odada kalbinin içeriğini döküyor. İzleyiciye farklı müzik tarzı ve sanatçıları keşif şansı sunan platformun aynı zamanda Spotify listesi de mevcut ki arabada veya TVsiz-bilgisayarsız ortamda COLORS keyfinden mahrum kalmayın. Liste adı; COLORS- ALL SHOWS. Müzik türleri genelde elektronik, groove, late night, smooth, hype ve rhymes&beats şeklinde tanımlanabilir.

Platformun internet sitesiyse; colorsxstudios.com; siteden, sanatçılar hakkında daha fazla detay alabilir, official kliplerine erişebilir, sosyal medya hesapları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Müzik türleri ve sanatçının background’ı için filtreleme yapabilir; yeni sanatçılar ve canlı etkinlikler hakkında bilgi almak adına e-mail adresinizle üye olabilirsiniz. Instagram hesapları ‘colorsxstudios‘tan da yenilikleri takip edebilirsiniz. 

COLORSxSTUDIOS: Favorilerim

Gitmeden önce kendi favorilerimi paylaşmak isterim;

youtube play youtube play

1. Liniker- Presente (Brezilyalı sanatçı Liniker, LGBTQ + aktivizmi ile tanınmasının yanı sıra müziği için de alkışları topluyor.)

youtube play youtube play

2. Lido Pimienta- Nada (Kolombiya-Kanadalı sanatçının şarkısı etnik müzik severlerce denenmeli.)

youtube play youtube play

3. Christine and the Queens- People, I’ve been sad (Fransızca bu şarkı Chris’in sentez sesiyle muhteşem bir hal almış. Bir diğer önerimse aynı sanatçının Colors’tan bağımsız şarkısı Paradis Perdus olacaktır, gerçekten 10 numara!)

youtube play youtube play

4. Her- Five Minutes (Apple reklamından da tanıyabileceğiniz bu şarkı sizin de favorilerinize girecektir.)

youtube play youtube play

5. Parcels-  Lightenup (Aslen Avustralyalı ve 5 kişiden oluşan bu grup, günümüzde Berlin’de müziklerini yapmaya devam ediyor.)

Aslı Yunanca ‘musica’dan gelen ‘müzik’ kelimesinin etimolojisi birçok araştırmacıya göre  muse – şifa dağıtan peri veya melek anlamı taşıyor. Ruhun arıtılması ve dinginleşmeye en çok ihtiyaç duyduğumuz mevcut Quarantine&Chill döneminde mental sağlığımız için her zamandan fazla müzik dinleyelim, keşfedelim, mümkünse birbirimizle paylaşalım. Bir sonraki yazımda ertelenen konser ve festival tarihlerini sizlerle paylaşıyor olmak dileğimle…

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan Podcast Önerileri

Kapak fotoğrafı: colorsxstudios.com/