Uzun süredir evlere kapandıktan sonra, yine bir normalleşme sürecinde Bodrum’da aldım soluğu. Koca koca listeler yapıp, yorgunluktan ve gerçekten deniz kenarında öylece oturup kendimi dinleme isteğimden çoğuna gidemedim. Ancak bir yer var ki, iyi ki o akşam kalkıp gitmişiz dedirtti. Enfes bir şef lokantası olan Dereköy Lokantası. Bodrum’a giden herkes bu benzersiz lokantayı deneyimlemeli.

Konum

Dereköy Lokantası | Fotoğraf: Naz Kavas

Bitez’deki otelimizden yaklaşık 10 km uzakta olan Dereköy Lokantası’nı bir Salı günü ziyaret ettik. Açıkçası öncesinde çokça fotoğraf görmüş, heveslenmiştim; ama bu kadar güzel bir deneyim yaşayacağımızı tahmin edemezdim. Kapıdan girdiğiniz an sizi çok şık, geniş bir bahçe, aksesuar ve dekoratif tasarım ürünlerinin satıldığı Leleg Living, açık bir mutfak ve harika şarkılar sarıp sarmalıyor. Yerimize oturduğumuz ilk an itibariyle Birsen Tezer’in en sevdiğim şarkısının kulağıma gelmesiyle daha da mutlu oluyorum.

Dereköy Lokantası | Fotoğraf: Naz Kavas

Atmosferin keyfini çıkarırken, tahtanın üstündeki yemeklerden seçimler yapıyoruz. Burası bir şef restoranı ve yemekler mevsimine göre seçiliyor. Menü de buna bağlı olarak şekilleniyor. Dolayısıyla taze olmayan bir yiyeceğin masaya gelme ihtimali yok. Zor olan bu enfes menü içinden neleri deneyimleyeceğimizi düşünmek. Hatta iki kişi gitmeyip kalabalık giderek tüm menüyü sipariş etmek, sanırım gelecekte yapabileceğim türden bir şey, çünkü epey merakta kaldım. Biz iki kişi olduğumuzdan çıtır muhammara, zeytin ezmeli labne, bal kabaklı atom, otlu yaprak ciğer ve dana ragu mantı denedik. Özellikle bal kabaklı atom ve çıtır muhammara için söylenecek sözüm yok. Uzun süredir böyle lezzetli yiyecekler tatmamıştım.

Dereköy Lokantası | Fotoğraf: Naz Kavas

Dana ragu mantı da muhakkak yeniden yemek isteyeceğim türdendi. Masaya gelen her tabakta yüzümüz güldü diyebilirim. Klasikleri kendi tarzlarında yorumlamışlar ve bu yorum her bir tabağı özel kılıp inanılmaz lezzetli bir hale getirmiş. Bir sonraki gelişimde mutlaka kuzu karski ve cibesli enginarı deneyeceğim. Bir de tatlıları tabii ki!

Dereköy Lokantası | Fotoğraf: Naz Kavas

Dereköy Lokantası, Haziran ayı boyunca Pazar günleri hariç her gün 14:00 – 21:00 saatleri arasında açık. Eğer akşam ziyaret edecekseniz rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Bu özel mekanı kesinlikle keşfedin! 😊

Kapak Fotoğrafı: Naz Kavas

İlginizi çekebilir: Esra Sarıhan’dan Kitchen Bodrum