Bugüne kadar sabun deyince cildimizi kurutan, hatta el dışında kullanmayı kendimize haksızlık saydığımız ürünler aklımıza geliyordu. Temizleyiciden öteye geçmeyen hafif misyonlar yüklemiştik ona. Marketlerde satılan ticari sabunlar yüzünden bir de transparan olmayan içindekiler politikaları nedeniyle neredeyse kara listemizdeydiler. Bu yazıda iyi halli sabunlardan bahsedeceğim, doğal olanlardan.

Sabun | Fotoğraf: Unsplash/@gabriellefaithhenderson

Sabun Seçimi: Nelere Dikkat Edilmeli

Yine aynı yere bağlayacağım ama, insanlar hızlı, sorunlu, odaksız yaşam şekillerinden bıktıklarından yedikleri, içtikleri hatta ciltlerine sürdükleri ürünlerde doğala dönmeye başladılar. Başlarda hiç de kolay olmasa da, paketsiz gıdalı pazartesiler gibi küçük adımlarla alışkanlık haline getirmek zor değil. Sonrası, doğal olanın yeni normalimiz olması…

Öncellikle, en basitinden alırsak illaki bir şeylere kırmızı bayrak çekeceksek bunlar: parabenler, sülfatlar, SLES, SLS, sentetik kokular, sentetik boya ve koruyucular… Yerel üreticiler bunlar olmadan da çok da güzel işler çıkarıyor belki uzun raf ömürleri için büyük markalar tercih etmek zorunda ama bunlar olmazsa olmaz filan değil bizim için.

Sabun konusunda temiz tercihler yapmak deyince gözünüz korkmasın. Kimya uzmanı vb. olmanıza gerek yok doğal sabun – ticari sabun farklılıklarını fark etmeniz için. Birkaç forumu okumaya, etiketlere daha dikkat etmeye bakıyor hepsi. Mesela hemen her gün duş alıyoruz, cildimize zarar vermek nemini yok etmek yerine beslemek bizim elimizde. Zengin içerikli sabunlar sayesinde tabii. Gereksiz malzemeler içermeyen bir sabun seçmek, etiketlerdeki uzun Latince kelimelerden korkmamak, internette hızlı araştırmalar yapmak tenimizde gözle görülür farklar yaratacak.

Sabunun yapım sürecinde öne çıkan bir diğer konu ise artan malzemelerin sadece artan malzeme olmaması. Büyük işletmeleri bilmem ama küçük üreticiler artık malzemeleri sonradan kullanmak üzere top yapıp saklıyor. Zaten doğal tüketimle ekolojik dostu alışveriş yaptığımız bu ihtimalde bir de böyle bir sürdürülebilirliğin bir parçası oluyoruz.

Dışarısı, özellikle kışın artan soba dumanıyla zaten yeterince kirli, doğal esanslar içeren iyi bir sabun cildimizin günlük bakım rutini için oldukça önemli. Zeytin, kuru meyveler, sebzeler ağız yoluyla vücudumuza girdiklerinde nasıl faydalılar! Bir de tenimizle girdiklerini düşünün uzun laboratuvar çalışmaları sonucu bulunan bol formüllü kimyasallar yerine. Ne derler, doğa basit. Sağlıklı şeyler, ufak dokunuşlarla cildimize de sağlıklı!

Kapak Fotoğrafı: Unsplash/@sincerelymedia