Benim için İstanbul’da En İyi Et Restoranları…

Yusuf Usta: Etin Kebap Hali 

Yusuf Usta – milliyet.com.trBir Adanalı olarak kebabı en başa koyuyor, İstanbul’da Adana kebabını bana göre en iyi bulabileceğiniz adres olan Yusuf Usta ile, et lezzetleri yolculuğumuzdaki ilk durağımıza geçiyorum. Şenesenevler’de işi kebap yapmak olan, ağzının tadını bilenlere bugüne kadar yedikleri kebapları unutturan ya da kebap ile ilgili ezber bozduran bir yer Yusuf Usta. Mekanı lüks bir yer olarak düşünmeyin; bir apartmanın alt katında yer alan, son derece sade döşenmiş, hatta sadece beyaz örtüler serilmiş masaların olduğu bir yer burası. Eğer erken saatlerde gelirseniz, kendi halinde bir kebap restoranı dersiniz ama akşam 8’den sonra gitmeye kalkarsanız yer bulamanız imkansızdır. Masaya oturduğunuzda bol yeşillik, ezme, közlenmiş soğan, patlıcan salatası dışında bir meze gelmez, maksat kebaba yer açılsın! Kebap geldiğinde ise olay biter ve kebaba, kebabın yağıyla ıslanmış ekmeğe, soğan salatasına odaklanırsınız. Gözünüz başka bir şey görmez! Tabii bu keyfin yanında ne içilir? Mutlaka ve mutlaka şalgam! Kebap zaten büyük bir ustalıkla pişer, önce kokusu ve görünüşüyle iştahınızı kabartır ve lezzeti ile ‘işte bu!’ dedirtir. Sonrasında da Yusuf Usta, kebaptaki ilk adresiniz olur.

Adres: Emin Ali Paşa Caddesi No: 65/3 Suadiye

Telefon: 0216 463 51 36

J. Burger: Etin Hamburger Hali 

J. BurgerÇiftehavuzlar’da 1977’den bu yana hamburgerleriyle adından söz ettiren J. Burger, her gittiğimde hamburgerin kitabını
bana yeniden yazdırıyor. J. Burger, Büyük Kulüp’ün karşısındaki mekanında günlük olarak taze hazırladığı etleri, yine günlük yaptıkları ekmeğin arasına koyuyor ve müdavimlerine sunuyor. Hamburgerini elinize aldığınızda basit bir hamburger gibi görünse de burayı aslında J. Burger yapan en önemli şey ketçabının yanında özel tarifle hazırlanan mayonezi. Diğer taraftan hamburgerin farklı çeşitlerini de sunuyorlar. Acı seviyorsanız Jumboburgeri, baharatlı seviyorsanız Şarkburgerini mutlaka deneyin.  Menüleri her defasında geliştiriyorlar, en son da Pastrami ve Fishburgeri eklemişler.  Time Out İstanbul’un 2012 Yeme-içme Ödüllerinde ‘en iyi bira yanı lezzetler’ kategorisinin de güçlü adayı olan J. Burger’de anne eli değmiş bu ev yapımı hamburgerleri denemek için her fırsatı değerlendirmelisiniz. 

Adres: Cemil Topuzlu Cad. No:51 Göztepe

Telefon: 0216 369 49 70 – 0216 467 15 71

Bostancı Günaydın: Etin Steak Hali

GünaydınGünaydın’ın et konusundaki uzmanlığını hepimiz zaten biliyoruz ve Bostancı Günaydın da 48 yıldır sadık müşterilerine etteki uzmanlığını konuşturmaya devam ediyor. Bu işe ilk olarak başladıkları ve halen en gözde Günaydın olarak ününü koruyan Bostancı’daki mekana girdiğinizde bir kasap dükkanına girmiş gibi düşünebilirsiniz. Bilenler bilir, burası hem kasap hem de steakhouse olarak hizmet veriyor.  Kenardaki veya üst kattaki masalara geçmeden önce etinizi beğeniyor, menüden istediğiniz steak’in seçimini yapıyor ve büyük bir sabırsızlıkla beklemeye başlıyorsunuz. Beklerken de gelen patates salatasıyla biraz açlığınızı bastırıyor, önden söylediğiniz lokum’larla et keyfinize bir giriş yapıyorsunuz. Sonrasında steak’ler usulüne göre pişirilmiş, suyundan ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmemiş şekilde geliyor. İyi pişmiş et için çatalı dokundurduğunuzda pamuk gibi yumuşacık olması,  ağzınızda dağılması gerektiği söylenir ki, burada tüm kriterler ilk lokmanızda karşılanıyor. Size de, kırmızı şarabınız ve dostlarınızla yapacağınız sohbetle bu lezzete eşlik etmek kalıyor.

Adres: Altıntepe Mah. Kasaplar Çarşısı No: 10/A Maltepe

Telefon: 0216 519 99 15

İnci’den Çöp Şiş: Etin Çöp Şiş Hali  

İnci’den Çöp şişÇöp şişin anavatanı İzmir’dir ve İzmir’den başka bir yerde yediğinizde aynı tadı alamayacağınızı düşünürsünüz. Ben de aynı bu şekilde düşünüyordum ki, Kozyatağı’ndaki İnci’den’i keşfettim. Oyuncu Bilal İnci’nin torunları, İnönü Caddesi üstünde dedelerinin ismiyle açtığı bu mekanda özleyenlere dört dörtlük bir Ege lezzeti sunuyor. Restorana ilk girdiğinizde zaten Bilal İnci’nin resimleri, oynadığı filmlerin afişleri gözünüze çarpıyor ve hemen bu büyük ustaya saygı duruşuna geçiyorsunuz. Menüyü elinize aldığınızda iki farklı çöp şiş seçeneği görüyorsunuz: Ege usulü yani yağlı, İstanbul usulü yani yağsız çöp şiş. Olmuşken her şey tam olsun diyerek İzmir usulünü seçmekte yarar var. Menüde seçiminiz zaten hedefiniz belli olduğu için çok kısa sürüyor. Masanıza başlangıç olarak közlenmiş sıcak soğan salatasının gelmesi ise ondan da kısa sürüyor. Salatayı denediğinizde ‘lezzet daha başlangıçta bu kadar müthişse devamı nasıl olur?’ diye tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Daha da müthiş olduğuna emin oluyor, çöp şiş servis edildiğinde de yanılmadığınızı anlıyorsunuz. Her biri neredeyse aynı boyutlarda doğranmış minik etler ve yağlar o kadar özenle ve ustalıkla dizilmiş ve pişirilmiş ki, bu lezzete doyamıyor ve ikinci porsiyonu hiç düşünmeden hemen söylüyorsunuz. Etin kalitesini ve tazeliğini de söylemeye gerek yok sanırım. Kalbiniz zaten bir zamanlar Ege’de kalmıştır ama tabağınızı bitirdiğinizde aklınızın da çöp şişte kalacağı kesin.

Adres : 19 Mayıs Mah. İnönü Cad. Kent Apt. No:77/B Kozyatağı

Telefon : 0216 363 24 37

Dönerci Ali Usta: Etin Döner Hali

İnciMaltepe’de, dört katlı restoranında sadece ve sadece döner sunan, hayranlarına “döner kesinlikle burada yenir” dedirten bir yerdir Dönerci Ali Usta. Mekan, biraz içeride kaldığı için hemen fark edemez ama dolanırken insanların gruplar halinde özellikle de öğle saatlerinde bir yere doğru akın ettiğini görürseniz Ali Usta’ya gelmişsiniz demektir. İçeri girdiğiniz zaman kalabalığa şaşıracak ama dönerinizi yediğiniz zaman bunun nedenini çok iyi anlayacaksınız. Aynı anda yaklaşık 8-10 kiloluk dönerler, sayısını tahmin etmekte zorlanacağınız şekilde dizilerek pişiriliyor; hepsinde kalite de, lezzet de bir efsaneye dönüşüyor. Küçük bir tezgahla başlayıp kısa sürede isim yapması da önemli bir başarı hikayesi niteliğinde. Tabii bu başarının da işine titizlikle eğilmesinden  ve et seçimindeki özeninden geldiğinin altını çizmek lazım. Zaten bir işi iyi yapıyorsanız başarı da beraberinde gelir. Kısaca Ali Usta, döneri gerçekten çok iyi yapıyor. Bir defa o tadı aldıktan sonra tekrar geleceğiniz ve her gelişinizde bu keyfinize ortak olması için arkadaşlarınızı getireceğiniz tecrübeyle sabittir.

themagger_foursquare_yemeicme

Adres: Tugay Yolu Zuhal Caddesi No:59 Cevizli – Maltepe

Telefon: 444 1 254 (ALİ)