1 Aralık; Dünya AIDS Günü. Eğer HIV ve AIDS hakkında yeterince bilginiz olmadığını düşünüyor veya Türkiye’de nerede HIV testi yaptırabileceğinizi merak ediyorsanız bu konuya biraz zaman ayırın. Yazının sonunda bir de etkinlik önerimiz var.

Dünya AIDS Günü Nedir?

Pozitif Yaşam Derneği’nin 2015 verilerine göre dünyada 36.9 milyon kişi, Türkiye’de 12 bin kişi HIV ile yaşıyor; Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 verilerine göre ise HIV pozitif kişilerin %60’ından fazlası HIV ile yaşadığından habersiz. Bu konuda yeterli bilinci sağlamak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü, 1994 yılında HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) enfeksiyonları ve AIDS’e (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) karşı yürütülen çabalara olan destek, katılım ve işbirliğine küresel çapta dikkat çekmek amacıyla 1 Aralık’ı Dünya AIDS Günü ilan etmiş durumda.

dünya aids günü

HIV ve AIDS Hakkında Yanlış Bilinenler

_HIV, öpüşme, aynı kaptan yiyip içmek, aynı sofrada yemek yemek, aynı tuvaleti kullanmak, aynı ortamda bulunmak, aynı eşyalara dokunmak ya da el ele tutuşmak gibi yollarla bulaşmaz. HIV’nin bulaşmasının üç yolu, korunmadan cinsel ilişkiye girmek, kan yolu (ortak enjektör kullanmak vb.) ve anneden bebeğe (doğum ve süt yoluyla) olarak sıralanır.

_Birçok yanlış söylem yerine parantez içlerindeki doğru kullanımları tercih etmelisiniz: “HIV virüsü” (HIV), “HIV mikrobu” (HIV), “AIDS hastalığı” (HIV), “AIDS hastası” (HIV ile yaşayan / AIDS ile yaşayan), “AIDS’li” (HIV Pozitif kişi), “HIV’li” (HIV Pozitif kişi)”.

_HIV yalnızca eşcinsel erkeklerde değil, cinsel yönelimi ve cinsiyeti fark etmeksizin her insanda görülebiliyor. Üstelik yansıtıldığının ve bilindiğinin aksine Türkiye’de HIV’nin eşcinsel korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşmasının oranı %15 iken, heteroseksüel korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşma oranı %40.

_HIV artık küresel bir salgın değil, Dünya Sağlık Örgütü 2030 yılında yeni HIV enfeksiyonlarının oranının %0’a indirilmesini hedefliyor. Fakat ABD ve Avrupa’da HIV oranı azalırken, ne yazık ki örgütün verilerine göre 2004-2013 yılları arasında Türkiye’de yeni HIV enfeksiyonları %467 oranında artış göstermiş.

_1990’lardakinin aksine, HIV enfeksiyonunun artık tedavisi var ve HIV ile yaşayanlar artık yaşamlarını önemli ölçüde bir kısıtlama olmaksızın sürdürebiliyorlar. Bunun en önemli koşulları erken tanı ve tıbbi bakım altına girmek. Erken tanı için test yaptırmaktan ve test öncesi danışmanlık almaktan çekinmeyin.

Unutmayın, cinsel ilişki sırasında korunun ve düzenli olarak HIV testi yaptırın!

 

dünya aids günü - şişli belediyesi

Türkiye’de Ücretsiz HIV Testi Yaptırabileceğiniz Klinikler

İstanbul’da Şişli Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü binasında uzun yıllardır hafta içi her gün (17:00 – 20:00 saatleri arasında LGBTİ+’lara yönelik) sağlık-danışmalık hizmetinin yanı sıra ücretsiz ve anonim HIV ve hepatit testi yaptırma imkanı sağlanıyor.

Ankara’da Çankaya Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi, 1 Aralık 2016’dan beri ücretsiz ve anonim HIV testi hizmeti veriyor. Başvuran kişiler Salı ve Perşembe günleri 09:00 – 20:00, Çarşamba günü ise 09:00 – 17:00 saatleri arasında hizmetten yararlanabiliyor.

İstanbul’da Beşiktaş Belediyesi Sağlıklı Yaşam Merkezi de, Temmuz 2017’den beri hafta içi her gün 9.30-17.00 saatleri arasında anonim ve ücretsiz HIV testi ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kliniği ve Aile Danışma Merkezi, Haziran 2018’den beri HIV hakkında ücretsiz danışma ve anonim test hizmeti veriyor. Merkez, Pazartesi ve Çarşamba günleri 08:00 – 17:00; Salı ve Perşembe günleri ise 08:00 – 20:00 saatlerinde açık.

HIV ve AIDS hakkında daha fazla bilgi, ücretsiz ve anonim test yaptırabileceğiniz daha fazla imkan ve çeşitli danışmanlık hizmetlerine ulaşmak için Pozitif Yaşam Derneği’nin websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Etkinlik Önerisi: Buradayım! II

Pera Film, geçtiğimiz yıl Dünya AIDS Günü için Buradayım! başlıklı bir program sunmuş, gösterim programında 2017’nin en iyi LGBTİ+ temalı filmlerinden 120 battements par minute / 120 BPM’in yanı sıra belgeseller ve sanatçı videoları da yer almıştı. Program bu yıl da 30 Kasım – 9 Aralık tarihleri arasında devam ediyor; gösterim programında Pedro Almodóvar’ın en iyilerinden, Oscar ödüllü Todo sobre mi madre / All About My Mother (1999), Derek Jarman’ın deneysel filmi Blue (1993), avangard besteci ve söz yazarı Arthur Russell’a dair etkileyici bir portre sunan belgesel Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell (2008) ve bir kısa film seçkisi var.

dünya aids günü - pera film

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 20 Gökkuşağı Filmi 

İlginizi çekebilir #2: Emre Eminoğlu’nun “54. Chicago Film Festivali’nden LGBTİ+ Film Önerileri” seçkisi 

Kaynaklar: Pozitif Yaşam Derneği El Kitabı, Dünya Sağlık Örgütü 2015 verileri, Yeditepe Üniversitesi, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı “Güvenli Cinsellik” El Kitabı

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN