Bugünlerde Nisan ayında açılacak olan bir sergiyi dört gözle bekliyorum. Çalışmalarını ve sanatını yansıtma stilini çok beğendiğim Berlin’de yaşayan başarılı snaatçı Esra Gülmen’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Don’t Play With My Emotions (Duygularımla Oynama) 19 Nisan -28 Mayıs 2022 tarihleri arasında Pilevneli’nin Dolapdere’deki  mekanında sanatseverleri ağırlayacak. Şu sıralar bu sergi için oldukça yoğun bir tempoda olan Esra Gülmen ve sanatçı temsilcisi Doruk Çınar ile iletişime geçtim ve bizler için sergi hakkında ön bilgi aldım.

Instagram’da hazırlıklarını büyük bir merakla takip ettiğim sergi, Esra Gülmen’in insan psikolojisinden, insandan ve insana dair problemlerden esinlenerek ortaya çıkardığı günlük hayatımızda karşımıza çıkan ve günlük hayatta kullandığımız cisimlere kattığı yorumu içeriyor. Sanatçı sokaklar, posterler, sosyal medya, sohbetler, müzik, şarkı sözleri, filmler ve kitaplar gibi güncel hayatın ve popüler kültürün tüm aparatlarını inceliyor, onlardan faydalanıyor, ilham alıyor ve eserlerinde konu ediyor. İnsanların etrafına bıraktığı işaretler olan imgeler üzerinden sorular soruyor. Genellikle bir kavramı veya duyguyu inceleyerek sorularına başlayan Esra, bu kavramla “oynayarak” ve onu anlamaya çalışarak eserlerini yaratıyor.

19 Nisan’da başlayacak olan sergide gelenekselin dışında farklı mecra ve tekniklerden yararlanıldığını göreceğiz. Esra Gülmen’in sergide kendi duygularıyla “oynadığı” ve sanatseverlere de oyun alanı sunduğu bir mekan yarattığına şahitlik edeceğiz ve alışılmışın dışında ve gündelik hayata ait objeleri ve hatta müzik enstrümanlarını da tuval yüzeyi gibi değerlendirdiğini gözlemleyebileceğiz. Tıpkı bir örneğini geçtiğimiz günlerde sosyal medyada Ferit Odman ile yaptığı iş birliğinde görüp çok sevdiğimiz gibi!

Esra, duygularını bu şekilde dışa vururken inşa ettiği geçici, uçucu kurguda ziyaretçiyi gündelik duyguları, alışkanlıkları, sevme ve sevilme biçimleri üzerine düşünmeye davet ediyor. Sanatçı olarak yazma ve çizmenin tanımını genişletmek isterken erken yirminci yüzyıl kaligramlarını hatırlatırken yirmi birinci yüzyılın gerçekliği üzerine eğiliyor. Yeri geliyor popüler kültürdeki en tanıdık söylemleri kişiselleştiriyor yeri geliyor kendi kişisel cümlesini anonimleştiriyor. Bu uğurda malzemede sınır tanımıyor. Çünkü Gülmen bir sergi yapmayı süreci ve sonuçlarıyla, nereden geldiğimiz üzerine düşünmenin yeri, zamanı ve mekanı olarak tanımlıyor.

Esra Gülmen Kimdir?

1986’da İstanbul’da doğan Esra Gülmen, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun oluyor ve aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak temel tasarım dersleri veriyor. Ardından Almanya’ya taşınarak reklam ajansı Ogilvy Frankfurt’un sanat yönetmeni ve tasarımcılığını üstleniyor. Bir dönem Ogilvy’nin Amsterdam’daki ofisinde görev alıyor ve aynı zamanda Berlin’de bulunan reklam ajansı Heimat’ın tasarım bölümünün yöneticiliğini yapıyor.

Sanat yapmayı bir terapi olarak tanımlayan Gülmen’in yapıtları insan psikolojisi ve gündelik hayatta hepimizin yaşadığı küçük mücadeleler, zorlanmalar etrafında şekilleniyor. Basit bir dille büyük cümleler kurabilen sanatçı, ırkçılık ve insan hakları gibi gayet ciddi konuları ince ve zeki bir mizah anlayışıyla irdeliyor. Ele aldığı konuyu, mesajını ise kolay anlaşılır bir şekilde aktarmayı amaçlıyor.

Tipografiyi illüstrasyon gibi kullanmayı seven Gülmen, gündelik problemleri aktarırken kimi zaman bir kelimeyi ya da soruyu görselleştiriyor. Kimi zamansa bir imgeyle, ele aldığı sorunu çarpıcı bir hale sokarak izleyiciye sunuyor. Tipografiyle illüstrasyonu harmanlayarak mesajını vermeyi tercin eden sanatçı, gerek toplumsal gerekse kişisel kavramları yalın ama çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Yaşamını ve çalışmalarını Berlin’de sürdürürken pek çok karma serginin yanı sıra “Don’t I look Turkish?”, X BOLD (Berlin); “It’s just OK’, XH Cube x Markenfilm Crossing (Hamburg); “Thirteen”, Cafe Struik, (Amsterdam) adlı kişisel sergilere imza atan sanatçı, Lürzer’s Archive Magazine tarafından dört kez dünyanın en iyi 200 illüstratörü arasında gösterildi.

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/esra_gulmen

İlginizi çekebilir: Artsy Magger’dan İstanbul Sergi Takvimi