Bugün size Gain’in az bilinen ancak hikayesi ve oyunculuklarıyla dikkat çeken dizisi Etkileyici’den bahsetmek istiyorum. Dizi, yerli dijital içerik platformu Gain’de Kasım 2021’de başladığı yayın hayatına Ocak 2023’te yayınlanan ikinci sezonuyla son verdi. Sizlerin izleme keyfini elinden almamak ve spoiler olmaması açısından yazımda size ilk sezondan bahsedeceğim.

244494886_901759143784052_2612929171074532393_n
Leyla Demir (Aslıhan Malbora) | Fotoğraf: Gain

Başrollerinde Aslıhan Malbora ve Bertan Aslani’nin yer aldığı Etkileyici’nin ilk sezonunun yönetmen koltuğunda ise Hande Türkel oturuyor. Bölüm süreleri alıştığımız yabancı dizi sürelerinden daha kısa olarak tasarlanan dizinin ilk bölümü ise 35 dakika.

Etkileyici, çok takipçili bir sosyal medya fenomeni olan Leyla Demir’in (Aslıhan Malbora) adının popüler bir futbolcu olan Emre Kunda’yla (Bertan Aslani) bir skandala karışması ve futbolcunun geri adım atmamasıyla büyüyen olayları ele alıyor. Dizi, aslında bizlere sosyal medya platformları ve sosyal medya ünlülerinin arttığı şu dönemlerde bir influencer’ın hayatına konuk oluşumuzu ve bir influencer’dan öte bir kadının insanlarla ve hukukla mücadelesini bizlere sunuyor.  

277617445_509889494104126_8593111255117317141_n
Leyla Demir (Aslıhan Malbora) | Fotoğraf: @demirdenleyla

Güçlü kadın hikayelerinin ve karakterlerinin az olduğu günümüz yerli televizyon ve sinema sektöründe hem popüler kültür gerçeklerine hem de bir kadının kendisi için verdiği savaşa değinen Etkileyici, ilk bölümünden itibaren beni en çok etkileyen işlerden biri. Bana kalırsa dizi; sadece senaryosuyla değil, genç oyuncularımızdan Aslıhan Malbora’nın oyunculuğu ve yönetmen Hande Türkel’in çekimleriyle de kadın gücünü yansıtan işlerden biri haline gelmiş. Ayrıca kadın hikayeleri dışında hepimizin merak ettiği sosyal medya fenomenlerinin kamera arkalarındaki hayatlarını ve yaşadıklarını da Leyla Demir (Aslıhan Malbora) sayesinde bizlere aktarıyor.

244624800_248876900508235_2831559775248058449_n
Emre Kunda (Bertan Aslani) | Fotoğraf: Gain

Sunucu Öykü Serter’in sunduğu bir ödül töreniyle açılış yapan Etkileyici, aynı törende ödül alan Leyla ve Emre’nin tanışmalarını, skandala karışmalarını ve kendi isimlerini kurtarmak için iki tarafın da verdiği mücadeleyi bizlere sunuyor. Dizinin ilk dakikasından itibaren bize güçlü bir duruş sunan Leyla’nın; kendisi kadar tanınan, sosyal medya gücü olan ve bir avukat ordusuyla karşısına dikilen futbolcu Emre Kunda ile sezon boyu kendisi ve doğruları için savaşmasını izliyoruz. Tabi bunların yanında Leyla’nın isminin skandala karışmasının ardından başına gelen haksızlıklar, uğradığı hakaretler ve ailesi dahil olmak üzere toplum tarafından uğradığı baskıyla da baş etmesini izliyoruz.

Etkileyici | | Fotoğraf: Gain

Bir diğer başrol isim Bertan Aslani ise, uluslararası anlamda çok popüler olan bir futbol kulübüne transferiyle gündemde olan ve birçok kişinin hayranı olduğu futbolcu Emre Kunda’ya hayat veriyor. Bir önceki paragrafta bahsettiğim avukat ordusunun nerden geldiğini ise az çok anlamışsınızdır diye düşünüyorum. Etkileyici, çok sevilen ve transferiyle gündem olan bir futbolcuyla aynı şekilde çok sevilen ve sosyal medyanın nabzını tutan bir influencer’ın karşı karşıya gelişini bizlere sunarken aynı zamanda iki sektörün de kamera arkasındaki gerçeklerini bize izletiyor.  

Bugün size belki dijital platformlarda yayınlanan diziler arasında dolaşırken denk gelmediğiniz, hikayesi ve oyuncularıyla farklı bir dünyanın kapısını aralayan Etkileyici’nin ilk sezonundan çok spoiler da vermeden bahsetmeye çalıştım. Bir fırsat verir ve ikinci sezonuna uğrarsanız başarılı oyuncu Aslıhan Malbora’nın yanında dizinin kadrosuna dahil olan Mehmet Aykaç ve Billur Melis Koç’a da bir merhaba diyebilirsiniz. Ayrıca izleyicisine interaktif bir iletişim imkanı sunan dizi; Instagram üzerinden Leyla Demir adıyla bir hesaba da sahip, belki uğramak istersiniz.

Kapak Fotoğrafı: Gain

İlginizi çekebilir: Ezgi Er’den Dönence