Yaz aylarında izlemeye aşina olduğumuz klişe aşk hikayelerinin aksine bu yaz daha farklı, anlamlı ve duygusal bir hikayeyle karşı karşıyayım. Foça’da geçen hikayesiyle Asperger Sendromu’na dikkat çekecek olan Dönence, geçtiğimiz günlerde ilk bölümüyle ekranlara geldi.

64a157c2933ccb2c781a7665
Dönence | Fotoğraf: Dönence, Kanal D

Başrollerinde başarılı oyuncular Emre Kınay, Didem İnselel, Sümeyye Aydoğan ve Caner Topçu’nun yer aldığı Dönence, televizyonlarda görmeye alışık olmadığımız bir farkındalık hikayesiyle yazın iddialı işlerinden bir tanesi olarak ekranlarda yerini alıyor. Farkındalık hikayesiyle dikkat çekecek dizi, sosyalleşebilme ve etkili iletişim kurabilme yeteneklerini sınırlayan otizm spektrum bozukluğunun bir parçası olan Asperger Sendromu’na dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Asperger Sendromuna sahip Gülce’nin (Ülkü Hilal Çiftçi) ailesinin onun daha rahat bir yaşam sürmesi ve bir merkezde eğitim alması için Foça’ya taşınmaya karar vermesi ile başlayan hikaye aynı zamanda ailenin istenmeden de olsa dışlanmış kızı Gece’nin (Sümeyye Aydoğan) aşk ve arkadaşlık üzerine olan hikayesini anlatıyor. Usta oyuncular Emre Kınay ve Didem İnselel ise hayat verdikleri Cem ve Verda ile çocukları için her şeyi yapabilecek, bu uğurda birbirlerini bile yıpratabilecek iki güçlü anne ve babaya hayat veriyor.

6486dece445395198ced805b
Gülce (Ülkü Hilal Çiftçi) | Fotoğraf: Dönence, Kanal D

Dizinin Foça’da geçen bir diğer hikayesi ise ailesini kaybetmiş ve Asperger Sendromu’na sahip kardeşi Rüzgâr ile Foça’da yaşayan Özgür’ün mücadele ile dolu hikayesini anlatıyor. Foça’da yelken kulübünde eğitmenlik yapan Özgür ve kardeşi ile Olgun ailesinin yolunun kesişmesi ise ailenin tüm fertleri için bambaşka hikayelere neden oluyor.

Şimdilerde 1923 Müzikali’nde de yer alan Ülkü Hilal Çiftçi, Asperger Sendromu’na sahip Gülce’ye hayat veriyor. Kariyerinin daha başlarında olan Çiftçi, dizinin ilk dakikasından son dakikasına kadar gösterdiği oyunculuk performansıyla bence çok başarılı. Gülce’nin kendi hikayesinin yanında annesi Verda ile olan iletişimi de izleyenleri duygulandırdı. İzleyen herkesi oyunculuk performansıyla etkilediğini düşündüğüm Çiftçi’nin ilerleyen yıllarda çok konuşulacağına eminim.

64a157c2933ccb2c781a767d
Cem (Emre Kınay) ve Gece (Sümeyye Aydoğan) | Fotoğraf: Kanal D

Dönemin genç yeteneklerinden Sümeyye Aydoğan ise Gülce’nin ablası ve ailenin üniversite çağında olan büyük kızları Gece’ye hayat veriyor. Gülce’nin gölgesinde daha bastırılmış ve dışlanmış hisseden Gece ise tavırlarıyla seyirciyi ilk bölümden sinirlendirse de ilerleyen bölümlerde Foça ve yeni tanıştığı Özgür ile birlikte hayata daha olgun daha anlamlı bir yerden bakacağının sinyallerini biz izleyenlere veriyor.

Yaz dizilerinden alışık olduğumuz kötü baba figürü Emre Kınay ise Dönence’de farklılık yaparak iyi bir baba ve eş olarak karşımıza çıkıyor. Severek izlediğim, başarılı isimlerden biri olan Kınay, kızı Gece ve Gülce için her şeyi yapmaya hazır baba olan Cem’e hayat veriyor. Yaz dizisi izleyeni olarak Emre Kınay’ın seçtiği projelerin senaryolarının güçlü oluşunun verdiği güven, Dönence’nin farkındalık hikayesiyle de benim adıma katlanarak ilerliyor.

6486decd445395198ced8053
Verda (Didem İnselel), Gülce (Ülkü Hilal Çiftçi) ve Gece (Sümeyye Aydoğan) | Fotoğraf: Kanal D

“Peki ben sana biraz sarılabilir miyim?” repliğiyle dizinin ilk dakikalarından kızı Gülce ile olan iletişimi ve oyunculuğu ile izleyen herkesi duygulandıran Didem İnselel ise kesinlikle dizinin yapıtaşlarından. Kızı Gülce için her şeyi yapmaya hazır bir anne olan Verda’nın hikayesi bir izleyici olarak beni duygulandırırken zaman zaman ise büyük kızı Gece ile olan iletişim kopukluğundan ötürü kızdırıyor. Modern Kavak Yelleri havasıyla da dikkat çekeceğini düşündüğüm Dönence’de yine Kavak Yelleri’nde de izlediğimiz Didem İnselel’in oyunculuğuyla olduğu kadar karakteri Verda ile de çok konuşulacak gibi görünüyor.

Dizinin bir diğer Asperger Sendromu hikayesine sahip Rüzgar ve Özgür kardeşler ise Foça’daki küçük dünyalarında birbirleri için her şeyi yapacak iki kardeşe hayat veriyor. Doğa Karakaş ve Caner Topçu ikilisinin abi kardeş için çok iyi bir cast seçimi olduğunu düşünüyorum.

64a157c2933ccb2c781a766b
Özgür (Caner Topçu) ve Rüzgar (Doğa Karakaş)| Kanal D

Dizinin genç oyuncuları Sümeyye Aydoğan, Caner Toğçu, Nazlı Çetin, Can Tatlıtuğ ve Atakan Hoşgören’le birlikte dizinin duygusal hikayesinin yanında yaz aylarında aradığımız Kavak Yelleri esintili güzel bir arkadaşlık ve aşk hikayesi de izleyeceğiz. Ayrıca dizinin ilk bölümünde verilen Gece ve Emir’in müzik yaptığı ipucu, umarım ilerleyen bölümlerde kendilerinden bir şarkı dinlememizle taçlandırılır. Son olarak Foça’nın doğası, dizinin müzikleri, çekimleri ve stylingi ile tam anlamıyla bir yaz dizisi olan Dönence’nin, yaz aylarını şehir hayatının stresi içinde geçirenler için bir mola noktası olacağına inanıyorum.  

Kapak Fotoğrafı: Dönence

İlginizi çekebilir: Ezgi Er’den Merve Kült