Gece geç saatlere kadar dizi izledikten sonra öğlen uyanıp aynı şeyleri yiyip önceki gün yaptığın şeyleri yapmaktan sıkıldın, biliyorum. Dizi izlemek bile çok keyif vermiyor, artık yapacak şey bulamıyorum dediğini duyar gibiyim. Her gün yaptığın şeylerin biraz da olsun dışına çıkıp aklına bile gelmeyen şeyler yapmaya var mısın? Günlük hayatta ertelediğin ya da ‘Of bununla da uğraşamam şimdi!’ dediğin şeylerden başlayabiliriz. Çünkü ikimizde biliyoruz sayın insan, vakitten bol bir şeyin yok! 🙂

E-mail listenizi düzenleyin.
E-mail listenizi düzenleyin. | Fotoğraf: Unsplash / Webaroo (unsplash.com)

E-mail listenizi düzenleyin, artık ilginizi çekmeyen mecraları takipten çıkın.

Girdiğimiz her site, kaydolduğumuz her platform bizden mail adreslerimizi alıp sonra reklamlarını atmaktan bir bıkmadılar. Zaten okumadığımız bu mailler daha fazla bizi rahatsız etmesin ama değil mi? Daha organize bir posta kutusu için eller çalışsın bakalım.

Bilgisayarınızı yedekleyin.

Bir gün bilgisayarınızın beklenmedik bir şekilde başına bir şey gelmesi ihtimaline karşı böyle bir önlem almak çok akıllıca olur sanki. Ne dersiniz? Hem eski fotoğraflarınıza denk gelip anılarınızı tazelersiniz belki.

Eşyalarınızı ihtiyacı olanlara ulaştırın veya satın.

Eşyalarınızı düzenleyin.
Eşyalarınızı ihtiyacı olanlara ulaştırın veya satın. | Fotoğraf: Unsplash / Luca Laurence

İkinci el eşya alma/satma siteleri son yılların trendlerinden. Siz de evde kullanmadığınız eşyaları satarak hem para kazanıp hem de daha az eşyaya sahip olmanın hafifliğiyle yaşayabilirsiniz. Veya onları ihtiyacı olanlara ulaştırabilirsiniz.

Yaşlılara yardım edin.

Hepimizin mahallesinde ya da apartmanında pamuk bir dede ya da nine vardır eminim. Onların atılacak çöpü var mı ya da yapılacak alışverişi var mı diye sorabilirsiniz. Kim bilir belki de size mis gibi taze yapılmış kurabiye ikram eder!

Para harcamama challenge’ı yapın.

Bu günlerde çok zor olmasa gerek değil mi? Fakat normal bir gün içinde harcadığınız parayı hesaplayın ve haftanın belirli günleri hiç para harcamamaya çalışın. Daha sonra o birikmiş paraları o çok istediğiniz kulaklığı almak için kullanırsınız belki.

Evdeki belgelerinizi ve kitaplığınızı organize edin.

Kitaplığınızı organize edin.
Kitaplığınızı organize edin. | Fotoğraf: Unsplash / Danny

Kim istemez elini atınca hemen istediğini bulmayı! Yaratıcı olun, alfabetik sıraya göre mi renk sırasıyı yoksa boy sırasıyla mı yerleştireceğiniz size bağlı. Belki de o kadar yaratıcı olacaksınız ki kitap isimlerinden kendi hikayenizi çıkartacaksınız, kim bilir?

Müzik listeleri yaratın.

Karmakarışık müzik listelerinden bıkmadınız mı? Belli bir tarz ya da ruh hali içindeyken dinlemek için beğendiğiniz onlarca şarkı arasından listeler yapın. Bunları hoşlandığınız kişiye de gönderin bence. 🙂

İlginizi çekebilir: Neşe Coşkun’dan Arka Plan Sesleri

Çevrimiçi eğitim alın.

Kışın aldığınız fazla kiloları vermek için uğraşmak istemediğinizi biliyorum, bari fotoğraflarda gözükmesin diye photoshop mu öğrenmek istiyorsunuz? Yoksa Play Store’da veya App Store’da kendi yarattığınız uygulamayı mı görmek istiyorsunuz? Hemen yazılımla ilgili bir kurs alabilirsiniz belki. Gerçekten de görüldüğü kadar zor değil. CV’nize de ekleyebilirsiniz hem.

Kitap yazın.

İlla kitap mı olması lazım? Tabiki hayır. Masal, hikaye, deneme, fıkra, anı, günlük… Aklınıza hangi tarz daha çok yatıyorsa onu yazmaya koyulun. Başlangıç olarak, en ilginç gününüzü düşünebilir ve o gün yaşadıklarınızdan yola çıkarak bir şeyler üretebilirsiniz.

Evi temizleyin.

Fotoğraf Altyazısı | JESHOOTS.COM (unsplash.com)
Evi temizleyin. | Fotoğraf: Unsplash / JESHOOTS.COM

İçerinden elektrik süpürgesi sesi mi geliyor? Kalkın ve siz de vileda yapın. Temizlik en oyalayıcı şeylerden biridir. Üstüne bir duş da alırsınız, mis gibi olursunuz. Annemiz neden hep temizlik yapıyor sanıyorsunuz?

Gümüşlerinizi beyazlatın.

Anneannem geçen hafta gümüşçüde tanesi 5 TL’ye gümüşlerini parlattırdı. Ne demiş atalarımız, tasarruf takını kendin temizleyince başlar. Atalarımız ne kadar böyle bir şey dememiş olsalar da siz temizleyin bence. Vampirlere karşı güvende hissetmek için de birebir. Kaç yıl oldu o gümüşleri alalı?

Evde sebze yetiştirin. 

Evde sebze yetiştirin.
Evde sebze yetiştirin. | Fotoğraf: Unsplash / Giulia May

Manavdan aldığımız şeyleri evde kendimiz yetiştirme fikri çok keyifli geliyor kulağa. Hem tohum almadan sadece bir kısmını toprağa gömdüğümüzde bile yenilenen sebzeler varken oldukça da kolay. Evdeki marul, havuç ve soğanınızı yeniden üretebileceğinizi biliyor muydunuz?

Daha önce ertelediğiniz bir projeyi bitirin.

Bu bir proje de olmak zorunda değil. Youtube’de ‘Daha Sonra İzle’ listenizde kaç video var kim bilir? Belki başlayıp bitiremediğiniz bir şiir, kitap… Aklınıza bir şeyler geldiğini duyar gibiyim.

Evdeki eşyaların yerini değiştirin.

Ben her hafta odamdaki bütün eşyaların yerini değiştiririm. Bana alışkanlıklarımı yıktığımı hissettiriyor ve tamamen yeni bir odada yaşıyor olma hissi veriyor. 10 yıldır aynı düzende mi yaşıyorsunuz? Ne duruyorsunuz, değiştirin!

Yeni bilgiler öğrenin.

Gün içinde sürekli kullandığımız, birini kapatıp diğerine girdiğimiz Instagram, Whatsapp ve Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg haftada en az 1 saatini hiç bilmediği yeni şeyler öğrenmek için geçiriyor. Biz niye yapmayalım? Mesela Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı sonrası kalkınma hareketlerini araştırmakla başlayabilirsiniz. Bilmemek değil öğrenmemek ayıp, değil mi?

Yeni bir tarif deneyin.
Yeni bir tarif deneyin. | Fotoğraf: Unsplash / Annie Spratt

Yeni bir tarif deneyin.

Bu zamanlar aşçılık yeteneklerimizi geliştirmek için muhteşem bir fırsat değil mi sizce de? Yemekten önce en aç olduğunuz anda hemen bir yemek tarifi sitesine girip canınızın çektiği her şeyi kaydedin. Çok zamanımız var her birine sıra gelir, eminim. Ayrıca yeni bir tarif denemenin en güzel yanı, kendi damak tadınıza özel lezzetler keşfetmek için her şeyin sizin elinizde olması.

Bir sonraki seyahatinizi planlayın.

Bir seyahati bütün detaylarıyla planlamak en az o seyahati yapmak kadar keyifli. Hangi taşımayla gideceğinizden, gittiğiniz zaman en ucuz araç kiralama şirketinden araç kiralamaya hangi akşam nerede yemek yiyeceğinize kadar seyahatinizi adım adım planlayın. Geriye yapmanız gereken tek şey gidip hayalini kurduğunuz şeyi gerçekleştirmek olsun. Bir amaca ulaşmadan önce onun hayalini kurmak kadar güzeli var mı?

youtube play youtube play

Kaytarmaca yapmayın da bunlardan birini hemen şimdi kalkıp yapın derim. Erteleye erteleye hasta olduk. Ertelemek demişken Barış Özcan’ın da bu videosunu da tavsiye ederim.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Tonny Tran

İlginizi çekebilir: Merve Akça’dan Prokastineyşın