Tarih ve kültürel varlıklarının yanında enfes lezzetleri de barındıran keyifli bir Anadolu şehri Gaziantep… Gezi öncesindeki gün yemeği biraz az tutup gezi boyunca karşılaşılacak lezzetlere yer açmak iyi olabilir, zira ihtiyacınız olacağı muhakkak!

Gaziantep’te keyifli 2 gün geçirdik. Geziyi gerçekleştirdiğimiz yerlerleri sırayla aktarmayı deneyeceğim.

Zeugma

Havaalanına inip otele eşyaları bıraktıktan sonra ilk durağımız Zeugma Müzesi oldu. Burası, zamanında dünyanın en büyük kentlerinden biri olan Zeugma’daki kazılarından çıkarılan mozaikler ve ilginç hikayelerinin sergilendiği oldukça büyük ve keyifli bir müze. Gaziantep’te görülmesi gerekenler arasında bence olmazsa olmaz.

Çingene kız

Çingene Kız / Zeugma Müzesi

Bereket ve güç simgesi olan Mars’ın heykeli ve Gaziantep’in dört bir yanında görülebilecek Çingene Kız mozaiği öne çıkan eserlerden. Çingene Kız müzenin ikinci katında özel bir odada sergileniyor. Müzenin hakkını vererek gezecek olursanız uzunca bir vakit ayırmanızı tavsiye ederim.

Müze sonrası acıkan karnınızı, hemen arka sokakta bulunan meşhur Küşlemeci Halil Usta‘da doyurmanız ısrarla öneririm. Halil Usta benim Antep’teki açık ara favori mekanım oldu.

Akşam için tercihimiz ise Bayazhan‘dı. Gerçekten çok güzel bir mekan. Yakın geçmişte geçirdiği restorasyon ile bugün mevcut halini almış. Bistro, kebapçı ve meyhane konseptli mekanlar olan Bayazhan‘ın bahçesi de bahar ve yaz günleri için oldukça keyifli bir seçim.

İkinci gün Bey Mahallesi, Gaziantep Kalesi, Zincirli Bedesten, Almacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı‘nı rotaya ekledik. Öğle yemeği için her ne kadar turistik havası nedeniyle uzak olsam da tadım yapmadan dönmemek için İmam Çağdaş‘a uğradım. Birbirine oldukça yakın konumlanan bu mekanların sonrasında Tahmis Kahvesi‘nde bir mola hiç fena olmayacaktır.

Son akşamki duraklarımız kebap için Çulcuoğlu, baklava içinse Koçak Baklava oldu.

Hem gözümüze hem midemize hitap eden iki günü böylece tamamladık. Görülecek yerler listesine eklemenin farz olduğu yerlerden Gaziantep’ten oldukça keyifli ayrıldık.

 

Gaziantep’ten daha fazla öneri için Beril’in ve Naz’ın Gaziantep seyahat notlarını okuyabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN