Hallstatt, Instagram’da karşınıza çıkan muhteşem fotoğrafların sahibi, Yukarı Avusturya’da Hallstätter Gölü kıyısında bir köy! Dünyanın en eski köylerinden birisi olan Hallstatt, UNESCO koruması altında. Bu köye olan ilgi, belki de sosyal medyanın da etkisiyle daha da arttı. Peki Hallstatt’a nasıl gidilir, bu fotojenik köyde neler yapılır? Gelin biraz bahsedelim. 

IMG_2466

Öncelikle köy halkının, özellikle de Uzakdoğuluların yoğun ilgisinden pek memnun olmadığını söylemeliyim. Gittiğinizde fotoğraf çekmek için beklediğiniz sıradan bunu anlayabilirsiniz! Hatta size “yok artık!” dedirtecek bir şey söyleyeyim, Çin’de kopyasını bile yapmışlar! (Buradan Çin halkına sesleniyorum; birisi benim de kopyamı yaparsa çok sevinirim lakin görmek istediğim çok şehir var.)

Hallstatt’a Ulaşım

IMG_2363

Hallstatt’a direkt gidiş yok, bu sebeple köye Viyana ya da Salzburg’dan ulaşabilirsiniz. (Tatil planı yaparken bu şehirlere de 1 gün ayrılabilir.) Biz köye trenle gitmeyi tercih ettiğimiz için yaptığımız araştırmalar sonucu gözümüz biraz korksa da gidip deneyimleyince hiç de korktuğumuz gibi olmadığını gördük. Sebebi, Avursturyalıların ulaşımda da çok titiz ve dakik olmaları.

Trenle ilgili bilgilere gelirsek…

Gitmeden önce demiryolları sitesinden Viyana – Hallstatt gidiş dönüş biletimizi aldık. (ÖSS’de bu kadar ince hesap ve çalışma yapsam hangi okul tutardı acaba?) İnternet üzerinden alınan biletlerin çıktısı ile seyahat edebilirsiniz. Kağıdı, bilet olarak gişelerden çevirmenize gerek yok.

Viyana’dan Hallstatt yaklaşık 3 saat sürüyor, bu süre güne ve saate göre değişiklik gösteriyor. Attnang -Puchheim’de aktarma yapıyorsunuz ve ikinci trene binip Hallstatt’a kadar gidiyorsunuz. Minicik bir istasyonda inip, tren saatine göre çalışan feribota biniyor ve muhteşem manzarada köye varıyorsunuz. Biliyorum yazarken uzun gelebilir, fakat öncesinde de dediğim gibi her şey belirtilen saatlerde olduğundan dolayı hiç bir sıkıntı yaşamadan köye ulaşabiliyorsunuz.

IMG_2644

Bilet alırken feribot nedeniyle, özellikle de günübirlik seyahat ediyorsanız, saatlere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Köyden istasyona olan son feribot 18.15’de. Trenlerde, hareket ettikten bir süre sonra mutlaka biletler kontrol ediliyorKoltuklar numaralı olmadığı için sağ tarafı tercih etmenizi öneririm 🙂 Yolculuk boyunca çay, kahve, sandviç vb. ürünler satan servis arabası dolaşıyor ama biz yine de marketten yolluklarımızı hazırlayıp yola çıktık. Manzara o kadar güzel ki, uyuyamadığınız için bir şeyler yeme ihtiyacı oluyor. (Burada Çin halkı tarafından yapılan kopyam devreye girebilirdi mesela. Biri uyur, biri etrafa bakar ve yemeğini yer!) Bu arada, gitmeden dönüş biletinizi mutlaka alın, çünkü Hallstatt’ta bilet vs alabileceğiniz bir gişe bulunmuyor. Köy halkına da pek güvenmeyin, kapı duvar 🙂

Hallstatt’ta Gezilecek  Yerler

IMG_2393

Telefon hafızaları boşsa hazırsınız demektir! Hallstatt’ta neler yapılır diye merak ediyorsanız, yapabilecekleriniz şöyle;

_ Köyün sokaklarında dolaşmaya başlayıp, gölün kenarındaki minik iskelelerde oturup yanınıza kadar gelecek kuğuları beslemek

_Market Square (Marktplatz)’de minik kafe ve barlarda oturup, yerel halkla sohbet etmek (zaten sadece 800 kişilermiş)

_Meydana gelince elma ve tarçın kokusunu takip edip, biraz ilerideki minik büfeyi bulmak ve leziz elmalı turtalarını tatmak. Biz kaç tane almıştık hatırlamıyorum! Gelip geçerken tazeleri çıktı mı diye sorup durduğumuz için yapan kızlar sıcaklardan bize birer tane daha ayırmışlardı 🙂

IMG_2436

_Tuz Madeni‘ni (dünyanın en eski tuz madenine sahip) gezmek

_Skywalk gözlem noktasına (Füniküler ile çıkıp muhteşem manzarayı bir de tepeden seyredin) gitmek

_Hallstatt Ossuary – Beinhaus’u (eski mezarlıkta yer kalmadığı için buraya yerleştirilen kafatası ve kemiklerin sergilendiği yer) dolaşmak

_Yukarıdaki kilisenin bahçesindeki mezarlıkta, insanların çoğunun 100 yaşına yakın öldüklerini fark edip, manzara ve temiz havanın faydaları üzerine derin konular konuşmak (duygularımızı kibarca anlatmaya çalıştım!)

_Sokaklarda dolaşırken, evlerdeki yaşam belirtileni fark etmek ama asla insanları evin içinde görememek (bir ara dayanamayıp camdan içeri baktım, fırında kek pişiyor ama kimsecikler yok)

_Feribottan inince gözünüz minik bir kulübeye takılacak, döner ve Türk desem anlarsınız sanırım 🙂

_Hava durumuna göre yapılan, gölde feribot turlarına katılmak

_Göl manzaralı kafelerinden birisine oturup meşhur Hallstatt Das Bier içmek

Sürprizli son…

IMG_2603

Yazıyı okuduysanız bu sürprizi de hak ediyorsunuz 🙂 Feribot iskelesinin yanındaki kilisenin bahçesinde göl manzaralı salıncaklar var. Manzaraya baka baka keyifle sallanabilirsiniz. En güzel salıncak deneyimlerinden biri olacağı kesin!

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan “Salzburg Hallstatt Turu”