İlhamını Ernest Hemingway’den alan Hemingway Bar adlı bu kokteyl barda seçenekler sınırsız. Yolunuz Prag’a düşerse burası mutlaka uğrayıp bir şeyler denemeniz gereken yerlerden bir tanesi!

Konum

Hemingway Bar: Prag'da Kendine Has Kuralları Olan Bir Bar
Hemingway Bar: Prag’da Kendine Has Kuralları Olan Bir Bar

Ernest Hemingway edebiyatçı kişiliğinin yanında birçok kokteyle (örneğin Papa Doble) de adını vermiş bir kişi, dünya genelinde sayısız barın sadık bir müşterisi. Prag’daki Hemingway Bar adlı bu havalı mekan da ilhamını kendisinden alıyor.

Yaklaştığınızı kapısındaki uzun kuyruktan anlayabileceğiniz mekanın, kendine göre kuralları ve tarzı olan mekanlardan biri. Öyle ki bar kuralları menüyü açar açmaz ilk sayfadan karşınıza çıkıyor: Kafanıza göre masa seçip oturamıyorsunuz, mutlaka bir garsonun size eşlik etmesi gerekiyor, yüksek sesle ve kaba konuşmalardan kaçınmanız bekleniyor, içerisi fazla kalabalıksa müşteri kabul edemiyorlar gibi.

İçeri adım attığınızda kendinizi mekanın havasına kaptırmanız an meselesi. Rahat deri koltukları ya da iştah açan ışıl ışıl barıyla çok havalı ve cezbedici. Benim tavsiyem eğer mümkünse ikinci kattaki bar taburelerini tercih etmeniz ve barmenin müthiş bir özen ve ritimle kokteylinizi nasıl hazırladığını sabırsızlıkla izlemeniz.

Hemingway Bar: Prag'da Kendine Has Kuralları Olan Bir Bar
Hemingway Bar: Prag’da Kendine Has Kuralları Olan Bir Bar

Çeklerin ünlü içkisi Absinthe’in birçok çeşidi, Hemingway Bar için özel üretilmiş versiyonu dahil olmak üzere, geleneksel yöntemle servis ediliyor. Prag’a gitmişken içkinin de yerelini denemek isteyenler için en uygun mekan burası olacaktır.

Hemingway Bar’ın övündüğü bir diğer konu da Küba, Bermuda, Jamaica’nın aralarında olduğu 200’den fazla çeşit rom seçkisi servis etmeleri. Hayal gücünüzü zorlayacak çeşitte ve lezzette kokteyller arasında seçim yapamazsanız eğer size bir tüyo vereyim. Üzerinde bir dal kuru lavanta ile servis edilen leziz lavantalı kokteyli denemeden sakın dönmeyin! Hemingway temalı bir yere gelmişken usta yazara selam çakıp orijinal reçetesinden Hemingway Daiquiri de sipariş edebilirsiniz pek tabii.

Hemingway Bar: Prag'da Kendine Has Kuralları Olan Bir Bar
Hemingway Bar: Prag’da Kendine Has Kuralları Olan Bir Bar

Prag’ın birçok eski mekanının adı çoğunlukla edebiyatçılarla birlikte anılır. Cafe Savoy denince Kafka’yı, Slavia Cafe denince Nazım Hikmet’i anmadan olmaz. Bu yazının konusu Hemingway Bar da adıyla müsemma… Edebiyat ve kaliteli içkinin bir araya geldiği bu nezih ortam eminiz ki sizin de aklınızda yer edecek ve bir sonraki ziyaretinizi iple çekeceksiniz.

Websitesi

Fotoğraflar: hemingwaybar.cz/

İlginizi çekebilir: Ahsen Akıllılar’dan Prag Kafka Müzesi