Yeni Zelanda Hobbiton’da yer alan hobbit evlerini daha önce gördünüz mü diye sorsam belki ilk anda aklınıza gelmeyebilir. Gişe rekorları kıran “Yüzüklerin Efendisi” serisi ile “Hobbit” filminin geçtiği köy olan Hobbiton özellikle filmler sayesinde dünyanın ilgi odağı haline geliyor.   Toprağa gömülü şirin, renkli evler hepimizi adeta bir masal diyarına götürüyor. Şimdi sizlerle Hobbiton köyünü dolaşıp, köyde bulunan hobbit evlerinde kısa bir gezintiye çıkalım.

Hobitton
Hobbiton | Fotoğraf: Unsplash/@jeraldthethird

Hobbiton ve Hobbit Evleri

youtube play youtube play

Yeni Zelanda’nın Matamata kasabasının masalsı yanını belki Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmi olmasa bilmek çok zordu.  Yönetmen Peter Jackson bu kasabanın güzelliğini aslında  bir keşif uçuşu sırasında tesadüfen fark ediyor. Film için yer arayışını sürerken bu adeta masalsı dünyayla tanışıyor. Film ekibinin ortamı beğenmesiyle bir takım hazırlıklar yapılıyor ve fantastik hobbit köyü kurulmaya başlıyor. Yeşillikler içinde, toprağa gömülü renkli evlerin ve yel değirmenlerinin olduğu Matamata kasabası Hobbit köyüne dönüşüyor.

Hobbiton köyünün kurulduğu alan aslında çiftçi bir aileye ait. Film ekibiyle konuşup anlaşan aile, köyün kurulduğu alanın film bittikten sonra tekrar eski haline getirilmesi yönünde anlaşma yapıyor. Ancak filmin gişe rekorları kırarak gündemde olması sebebiyle Hobbiton köyü de ilgi odağı oluyor. Eski haline döndürülmesi gerekirken turistik bir alan haline geliyor. İlginin artmasıyla da bölgeye turlar düzenleniyor.

Hobitton Hobit Evleri
Hobbiton Hobbit Evleri | Fotoğraf: Unsplash/@andresiga

Hobbit evleri, yeşillikler içinde renkli kapılarıyla hepimizi büyülüyor. Bu şirin evlere ek olarak,  “Green Dragon Pub” (Yeşil Ejderha Hanı), “Party Tree”, “Çift Kemerli Köprü” ve “Su Değirmeni” de köyde bulunan diğer güzellikler arasında yerini alıyor. Filmde geçen bu mekanlar daha sonra bölgeye gelen turistlerin uğrak yeri haline geliyor.

Yüzüklerin Efendisi ilk çıktığında ben ortaokula gidiyordum. Hepimiz o yaşlarda fantastik dünyayla büyülenmiştik. Serinin ilk başladığı zamanlar etrafımdaki çoğu kişi filmi konuşuyor, kitabını okuyor, filmin magnetlerini çantalarına takıyordu. O dönemin çocukları olarak çoğumuzun yaptığını düşünüyorum. Çünkü bu fantastik dünya çok ilgimizi çekmişti. Fantastik bir dünyanın bir parçası olan Hobbiton’u merak edenlere de şaşırmamak gerek. Çünkü filmin her detayı inanılmaz bir ilgi odağıydı…

Bu yazıyı yazarken Türkiye’de de Hobbit evlerinin olduğunu öğrendim. Daha önce hiç duymamıştım ve hemen sizlerle paylaşmak istedim. Türkiye’de yer alan hobbit evleri şu şekilde: Sivas Hobbit Evleri ( Sivas il merkezine sadece 7 km uzaklıkta, Paşabahçe Mesire Alanında yer alıyor. ) ve Kocaeli Hobbit Evleri ( Uzuntarla Tabiat Parkı- Ormanya’da yer alıyor. )

Kapak Fotoğrafı: dangerous-business.com

İlginizi çekebilir: Aydan Salay’dan Bangkok’ta Gizemli Bir Ejderha Tapınağı