Beyoğlu’nun kimliğine yakışan heyecanlı işler gördüğümüz zaman, geleceğe dair umutlarımız adeta yeniden yeşeriyor. Çünkü biz değişime ve değişim için gereken gücün ve cesaretin içimizde olduğuna yürekten inanıyoruz. Beyoğlu’nun kültür-sanat belleğinde çok önemli bir yeri olan eski Alkazar Sineması 10 sene kapalı kalmasının ardından, Nike’ın katkıları ve #hareketinsahnesi mottosuyla; HOPE Alkazar adında benzersiz bir deneyim alanına dönüştürülerek 20 Kasım’da kapılarını açtı. İstiklal Caddesi’nde yürürken karşınıza çıkacak kırmızı kadife perdenin arkadasındaki bu ütopik deneyim evrenini gelin hep beraber keşfedelim.

HOPE Alkazar | Refik Anadol: “Alkazar Rüyası”

HOPE Alkazar

1920’de açılan Alkazar Sineması, 10 yıl kapalı kalmasının ardından, Nike’ın destekleriyle ortak hareket platformu HOPE Alkazar’a dönüşüyor ve böylelikle spor ve kültür-sanatı aynı çatı altında deneyimlemek mümkün oluyor. Hareket etmenin dönüştürücü gücüne inanan ve sosyal iyilik amacını merkezine alan HOPE Alkazar’ı, herkesi kucaklayan, dijital ve fiziksel bariyerler olmaksızın her yerden erişilebilen bir platform olarak da betimleyebiliriz. Topluluk oluşturmayı ve bir arada gelişip güçlenmeyi teşvik eden, sürdürülebilir bir geleceğin bilincini vurgulayan, tarihi kucaklayan ama bir o kadar da yeniliklere açık bir yer burası, yani tam anlamıyla “Hareketin Sahnesi”. 

HOPE Alkazar | Ortak Çalışma Alanı

Yenilenen Nike İstanbul mağazasının hemen yanında yer alan HOPE Alkazar, Nike’ın ve program ortaklarının gençlere umut olmak ve birlikte daha iyiyi hayal etmek için hayata geçirdikleri bir platform. Burada; Alkazar Sonu, spor stüdyosu, yaratıcı stüdyo, Alkazar Cafe, Play Cafe, Teras-Dikey Bostan olmak üzere farklı deneyim alanları bulunuyor. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Peki HOPE Alkazar’da Bizleri Neler Bekliyor?

Refik Anadol’dan “Alkazar Rüyası”

HOPE Alkazar | Refik Anadol: “Alkazar Rüyası”

Yeni medya sanatçısı Refik Anadol’un HOPE Alkazar için özel olarak hazırladığı “Alkazar Rüyası” isimli interaktif enstalasyon, sanatseverleri eşsiz bir deneyime davet ediyor. Anadol ve ekibi bu çalışmada, 100’den fazla eski Yeşilçam filmini ve bu filmlere ait kayıtlarla görüntüleri güncel yapay zekâ teknolojileriyle işliyor. Geçmiş ile geleceğin iç içe geçtiği enstalasyonun ikinci bölümünde ise, sanatçı bir ilki deniyor. Bu bölümde yapay zeka ve hareket bir araya geliyor ve insanlar ilk defa katılımcı olarak kolektif bir pigment halinde sahnenin parçası oluyor. Ziyaretçi bu kısmı ister gezerek isterse de dans ve yoga gibi çeşitli özel spor seanslarına katılarak deneyimleyebiliyor. “Alkazar Rüyası”nı 2022’nin ilkbahar aylarına dek deneyimleyebilirsiniz.

Esra Gülmen’den “Hope”

HOPE Alkazar | Esra Gülmen: “Hope”

Hope Alkazar’ın üst katında bulunan spor stüdyosunu “Hope” ve “Inhale-Exhale” illüstrasyonlarıyla renklendiren Esra Gülmen, sporun birleştirici gücünü empati ve tolerans duyguları çerçevesinde yorumluyor ve cinsiyet normları gibi toplumsal tabuları yıkmayı kendine amaç ediniyor. Bu spor stüdyosunda danstan yogaya, öz savunmadan voleybol, futbol ve basketbola, tiyatro ve performans sanatlarına dek çok yönlü bir programı sizleri bekliyor. 

HOPE Alkazar’da ayrıca Burak Beceren, Erin Aniker, Dilara Akbal, Piknik Works, Simay Bahçıvan gibi genç sanatçıların gençlerden ve program ortaklarıyla yürütülen projelerden esinlenerek tasarladığı eserler de yer alıyor.

HOPE Alkazar | Ortak Çalışma Alanında Piknik Works Tarafından Çizilen Duvar Resmi

Voleyboldaki üstün becerisiyle tabuları bir bir yıkan Ebrar Karakurt ve SosyalBen Vakfı’nın bünyesinde hayata geçirilecek Ebrar Karakurt Akademi ise kalbi voleybol için çarpan kız çocukları için her türlü engeli ortadan kaldırmayı hedefliyor. Sınırları aşıp NBA’de oynamayı başaran Cedi Osman da topluluğun aktif birer üyesi olarak mekanda, gençlerin harekete geçirilmesi ve sürdürülebilirliğe yönelik çeşitli çalışmalar yapmaya hazırlanıyor.

HOPE Alkazar | Yaratıcı Stüdyo’da Onaranlar Kulübü

HOPE Alkazar, sıfır atığı hedefleyen misyonunu Yaratıcı Stüdyo’da da sergiliyor. Sandalyelerden masalara buradaki malzemelerin neredeyse tamamı geri dönüştürülmüş materyallerden oluşuyor. Ayrıca onarma, üretme ve paylaşma odağında çevreyle diyalog kuran projeler geliştiren, çok sevdiğimiz sosyal girişim platformu Onaranlar Kulübü de Yaratıcı Stüdyo bölümünde sürdürülebilirlik, üretim, katılımcılık odağında çok çeşitli atölyeler düzenlemeye hazırlanıyor. 

HOPE Alkazar, Pazartesi günleri hariç haftanın her günü saat 09:00 ile 20:00 arasında açık. Bu benzersiz çekim alanıyla ilgili güncel bilgileri ve program detaylarını HOPE Alkazar’ın Instagram hesabından ve internet sitesinden takip edebilirsiniz. Eğer siz de HOPE Alkazar’ı deneyimlemek istiyorsanız nike.com/tr ve Nike App üzerinden rezervasyonunuzu mutlaka yaptırın ve unutmayın #hareketinsahnesi HOPE Alkazar herkesi kapsayan rengarenk bir topluluk!