Doğal güzellikleri sayesinde yılın her döneminde tercih edilen Ilgaz Dağları dört mevsimi tam anlamıyla yaşatırken bizi ihtişamıyla kendisine hayran bırakıyor. Bu kış huzur bulmak  için tercih etmiş olduğum Ilgaz Dağı’nın beni ayrı bir etkilediğini söyleyerek yazıma giriş yapıyorum.

Ilgaz Dağı
Ilgaz Dağı | Fotoğraf: Şeyda Nur Atik

Konum

Bozulmamış doğa güzelliğinin vermiş olduğu zenginlikleri koruyan yaban hayat bakımından da birçok bitki ve hayvan türüne sahip olan Ilgaz, Türkiye’nin en yeşil yerleri arasında, mis gibi kokan temiz havasını içimize çektikçe huzuru hissetmemizi sağlıyor. Tam ihtiyacım olan şeyi bulmak ve sevdiğim insanlarla vakit geçirmek harika bir his… Sessizliğinde kaybolmak isteyen herkes Ilgaz’ı rahatlıkla tercih edebilir. Ulaşım açısından da birçok şehre yakın olması (Ankara’ya 185 kilometre, İstanbul’a 450 kilometre, Kastamonu’ya 40 kilometre…) misafirlerini ağırlamak için iyi bir neden. Çoçukken herkesin bildiği ve dinlediği ‘”Ilgaz Anadolu’nun sen yüce bir dağısın…” şarkısı da herkesin aklına geliyordur.

Ilgaz Dağı
Ilgaz Dağı | Fotoğraf: Şeyda Nur Atik

Ilgaz, doğa severler için birçok sporları da içinde barındırıyor. Kışın yapılacak en güzel şeyse bence kayak yapmak. Kayak yapmanın mutluluğunu yaşarken zamanında nasıl geçtiğini anlamak mümkün değil. Kış aylarının soğuğuna iyi gelen bir odun ateşi ve sıcak çikolatayla içinizi ısıtırken sıcak sohbetlerle anılarınızı tazeleyip pencereden bakınca bembeyaz pamuksu bir ormanın içinde adeta masalsı bir hikayede kendinizi bulmak çok mümkün.

Ilgaz Dağları
Ilgaz Dağları | Fotoğraf: Şeyda Nur Atik

Gün boyu kayak yapmanın heyecanını yaşarken yorulmak bilmeyenlerden biri olarak kış tatillerinin daha uzun olmasını isteyenlerden oluyorum. Ilgaz yazımın ilk olması da beni ayrıca heyecanlandırıyor. Düşüncelerimi size net bir şekilde ifade edip yaşadıklarımı iyi anlatmak, size de aynı şeyleri yaşatmak beni mutlu ediyor. Her çıkılan yolculukta yalnız olmamak en önemlisi diyebilirim. Tatilinizi anlamlaştıran arkadaşlarınızın olması, hayatınızda tatil sonrasındaki o güzel fotoğraflarda saklı kalıyor.

Kayak Yapmanın  Mutluluğu
Kayak Yapmanın Mutluluğu | Fotoğraf: Şeyda Nur Atik

Şehrime bi gelmeye gör… Büyülenmemek elde değil!

Kapak fotoğrafı: Şeyda Nur Atik

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Küresel Isınmayla İlgili Filmler