Havaların ısındığı, güneşli günlerin arttığı Mayıs ayında şaraplarımızın rengi kırmızıdan rozeye, beyaza doğru açılmaya başlamıştır bile. Öyleyse, beyaz şarabın ferahlatıcı etkisiyle bu sıcak günleri daha çekilebilir hale getirmek için şarap önerileri paylaşmamın zamanı. Bonus olarak, bu güzel beyazlara nelerin eşlik edebileceğini de yazımda bulabilirsiniz!

 Şarap Önerileri
Şarap Önerileri | Fotoğraf: Unsplash / 🇨🇭 Marcel Gross

Not olarak eklemeliyim, ben kesinlikle kırmızı şarapçıyım ve Temmuz’un ortasında bile kırmızı şarap içerim ancak beyaz şaraba da yer vermek lazım! 🙂

Şarap Önerileri

Prosecco

What is Prosecco wine? The Italian response to France's Champagne
Prosecco | Fotoğraf: Angela Personal Tuscan Tour

Tatlı ve hafif, köpüklü Prosecco… Tipik bir şampanya kadar ağır değil, ancak kutlamalarda kullanılacak kadar lezzetli. Prosecco, taze bahar meyveleriyle birleştiğinde harika kokteyller ortaya çıkarır. Bu kokteylleri ya da sadece Prosecco’yu, gouda ve brie gibi peynirlerin yanı sıra prosciutto ve salam gibi et ve peynir tabakları ile eşleyebilirsiniz.

Rosé

Rosé
Rosé | Fotoğraf: Matthew Clark

Prosseco’ya nazaran biraz daha az tatlı, ama yine de bahar için hafif bir Rosé deneyebilirsiniz. Prosecco kadar tatlılık vadetmese de, açık pembe rengi ve kokusuyla baharın hafifliğini anımsatıyor. Rosé için tam olarak bir bahar akşamı içeceği diyebiliriz. Karışık yeşilliklerle güzel bir bahar salatasına eşlik edebilir.

Sauvignon Blanc

 Sauvignon Blanc
Sauvignon Blanc | Fotoğraf: NZ Story

Bahar bir şarap olsaydı kesinlikle narenciye aromalarıyla Sauvignon Blanc olurdu! Sauvignon Blanc’a özgü limon ve diğer narenciye notaları havaların ısınmaya başladığı bu dönemde ferahlatıcı bir lezzet verir. Bu şarap için karışık otlardan güzel bir salata ve narenciye soslu hafif bir balık yemeği çok güzel bir partner olacaktır.

Pinot Noir

Pinot Noir
Pinot Noir | Fotoğraf: The Calling Wine

Bazı Pinot Noir şarapları biraz daha ağır olsa da, genç bir Pinot Noir bahar günleri için mükemmel bir şaraptır. Ahududu notalarıyla dolu bir Pinot Noir sarımsaklı bir ızgara tavuk ile güzel bir eşleme olacaktır.

Pinot Grigio

Pinot Grigio
Pinot Grigio | Fotoğraf: vinepair.com

İlkbaharın sonlarına doğru, yaz yaklaşırken biraz daha tatlı şaraplara geçmek isterseniz soğutulmuş bir bardak Pinot Grigio tam size göre olacaktır. Riesling veya Muscat kadar tatlı olmasa da, taze elma notları bu dönemde hoşunuza gidebilir. Yanında elma, incir, bruschetta’nın olduğu hoş bir tabak ya da taze bir salata güzel bir eşlikçidir bence.

Şarap ile ilgili daha fazlası için bu websitesini inceleyebilirsiniz.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Matthieu Joannon

İlginizi çekebilir: GastroMagger’dan Sıcak Şarap Tarifi