Tiyatro mevsimi başladı! Peki, hangi sahnelerde nasıl oyunlar izleyebileceğinizi biliyor musunuz? Hadi birlikte İstanbul’daki tiyatro sahnelerinden birkaçına bakalım. :)

Fotoğraf: Unsplash.com / Peter Lewicki

Hadi gelin, İstanbul’daki biribirinden güzel, trajediden komediye; müzikalden monologa birçok türün oynandığı İstanbul’daki tiyatro sahneleri hangileriymiş onlara bakalım.

İstanbul’daki Tiyatro Sahneleri

Moda Sahnesi, Kadıköy

Fotoğraf: gazetekadikoy.com.tr 

Kadıköy’ün incisi Moda Sahnesi, Anadolu Yakası’nın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olarak çıkıyor karşımıza. Sahne, 1969 yılında Kafkas Sineması olarak kurulup 1984 yılında Moda Sineması adını, ardından 2013’te de birkaç değişiklik ve inşaat sonrası Moda Sahnesi adını alıyor.

Moda Sahnesi’nde değişik boyutlarda ve işlevlerde 3 salon bulunuyor. Bu salonlarda sanatın çeşitli türlerinden konser, atölye ve dans gibi üretimler sergilenebiliyor. Hatta eski ruhunu kaybetmeyen Moda Sahnesi’nde sinema filmlerini izlemek de mümkün.

Bir sanat mekanının adresi olan Moda Sahnesi’ndeki oyunlara, atölyelere ve daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Duru Tiyatro, Kadıköy

Fotoğraf: kultursanatharitası.com

Adını, kurucusu ve sanat yönetmeni Emre Kınay’ın kızından alan, Kadıköy’ün sanatla iç içe olan bir diğer mekanı Duru Tiyatro! Topluluk, 2005 yılında bir repertuar tiyatrosu olarak başlıyor yaşamına. Yıllarca farklı mekanlarda oyunlarını sergiledikten sonra 2007’de çağdaş bir kente ‘’duru’’ bir tiyatroyu nasıl yaratabiliriz fikriyle yola çıkıyorlar. Ardından 5 Ocak 2008’de başrollerini Ayça Bingöl ve Sezin Tekin’in oynadığı ‘’Bana Bir Picasso Gerek’’ oyunuyla perdeyi açıyorlar ve bazılarının deyimiyle ‘’Bu devirde tiyatro kuran deliler’’ olarak Kadıköy’deki yerlerini alıyorlar.

Siz de duru sahneyi görmek, yıllanmış sahnelerde bir oyun izlemek isterseniz program ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Dasdas, Ataşehir

Fotoğraf: tiyatrodergisi.com.tr

Mert Fırat, Didem Balçın, Harun Tekin, Koray Candemir ve Muzaffer Yıldırım’dan oluşan kurucu ekibiyle Ataşehir’in yeni gözdesi DasDas’da sıra. Burası sadece bir tiyatro merkezi olmaktan çok kültür sanatı bir araya getiren bir mekan halinde çıkıyor karşımıza. DasDas, sahne sanatlarıyla mutfak sanatlarını aynı çatıda buluşturuyor yani. Peki ne demek DasDas?

Mekanın kurucularından Harun Tekin, sahnenin isminin yükü altında seyirciyi koşullayacak bir şey yapmak istemediklerinden bahsediyor. Yine mekanın kurucularından Mert Fırat, kelimenin bir anlamı olmadığından, tekrar eden seslerden ortaya çıkan bir kelime olduğundan bahsediyor ve aslında bu kelimeyi bizlerin bulduğunu söylüyor. Ekşi sözlükte ‘’dasdas’’ kelimesini arattıklarına karşılarına 2002 tarihli şu entry çıkıyor: ‘’müzik, sinema vs. gibi çeşitli konularda ortak beğenisi olan arkadaşlara verilebilinecek isim. En basit örnek olarak “müzikdaş arkadaş”ın kısaltılmışı’’ ve evet diyorlar, istediğimizi anlatan en güzel kelime! Böylece sahnenin adının DasDas olmasında herkes hemfikir oluyor.

Bu keyifli sahnede bir oyun da ben izlemek isterim ya da çılgınlar gibi müzik dinleyip dans etmek isterim derseniz sahneyle ve programla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Dot, Levent

Fotoğraf: baskahaber.org

Levent’teki Kanyon AVM’yi bilmeyeniniz yoktur. Peki Kanyon AVM’deki DOT’u kaç kişi biliyor? DOT ya da DOT Tiyatro, 2005 yılında Murat Daltaban, Süha Bilal ve Özlem Daltaban tarafından kurulan özel tiyatrolardan biri. Gösteri sanatları merkezlerinden biri olan DOT’un kuruluş amacı; çağdaş tiyatronun seçkin oyunlarını seyirci ile buluşturmak ve kültür sanat alanına eleştirel yaklaşımlı tiyatroyu katmak. Kendi sahnelediği oyunları, kendi yönettiği sahnelerde seyirci ile buluşturan DOT’ta bu sezon ‘Sesin Resmi’, ’Bırak İçeri Gireyim’ gibi görülmeye değer oyunlar sahneliyor.

Oyunlarla ve sahneyle ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kumbaracı50, Beyoğlu

Fotoğraf: kumbaracı50.com 

Kumbaracı50, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bir araya gelerek tiyatro sahnelemeye başlayan Altıdan Sonra Tiyatro ekibinin 2009 yılında Tünel’de kurdukları bir sahne. Sahne; adını, bulunduğu mahallenin isminden ve bulunduğu apartmanın numarasından alıyor. Kuruluşlarından bu yana sadece kendi tiyatrolarını değil, farklı tiyatro topluluklarının oyunlarını da sergileyen bu sahnenin amacı ‘Sanat ve bilimin ortasındaki köprüde, yaşadığı çağ ve topluma ileteceklerini sanatsal bir senteze dönüştürmek ve yazdığı özgün eserlerde, üyesi olduğu kuşağın gözüyle geleceği tiyatro eliyle biçimlendirmek’ olarak belirlenmiş.

Şimdilerde ‘Babaanemin Masalı’, ‘Misafir’ gibi oyunlar oynanan ve İstanbul’a yenilikçi bir sahne kazandıran bu ekibi izlemek ve program ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

Dada Salon, Mecidiyeköy

Fotoğraf: dadasalon.com.tr

Şehrin yenilerinden olan, Okan Bayülgen ve Selin Atasoy tarafından hayata geçirilen DADA Salon, yalnızca bir tiyatro salonu değil aynı zamanda konserlere, atölyelere, kurumsal toplantılardan kitap okuma gecelerine ev sahipliği yapan bir mekan. Sanatseverleri aynı çatı altında toplayan bu mekanda diğer salonlardan farklı olarak interaktif tiyatrolar izleyebiliyorsunuz. Peki nedir interaktif tiyatro? Gösterimin, seyircilerle fiziksel ve sözsel etkileşim içerisinde olduğu ve oyunun, izleyicilerin etken katılımıyla ilerlediği bir tiyatro türü. DADA Salon’da da sahne yerine, seyircilerin oturduğu masaların arasında oynanan oyunlar izlemek ve oyunlara dahil olmak mümkün!

Çeşitli interaktif tiyatrolar seyretmek, müzikler dinlemek ya da belki kitap okuma gecelerine katılmak istiyorsanız buradan DADA Salon’un programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Aslında İstanbul’daki tiyatro mekanlarının sayısı oldukça fazla. Devlet tiyatroları, özel tiyatrolar, gezici sahneler… Şimdilik birkaçını listeledik ama bu demek değil ki hepsi bu kadar. :)

Devamı için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den “En İyi Tiyatro Oyunları 2019-2020″

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN