Bir önceki “farklı semtler yeni mekanlar” yazısının üzerinden uzun zaman geçti. Bu süre içerisinde tabii ki boş durmadım ve şehrin hızı hiç düşmeyen ritmine ayak uydurmaya devam ettim. Radarıma takılan ve vakit geçirmekten keyif aldığım yeni mekanlara bakalım hangileri eklenmiş?

Kronotrop, Sultanahmet

Şehirdeki kahve çekirdeklerinin en niteliklisi artık tarihi yarımadada da bir şubeye sahip. Bir medresenin içinde açılan mekanın asıl güzel yanı önündeki kocaman açık alanı. Tarihi bölgede soluklanmak için çok ideal bir yere mekan açılmış. Biz gittiğimizde her zaman içtiğimiz klasik filtre kahveleri, Chemexleri, Aeropressleri bir kenara bıraktık ve uzun zamandır üzerinde çalıştıkları Türk kahvelerinden denedik. Hayatımızda ilk kez single-origin Türk kahvesi denedik ve tek kelimeyle bayıldık. Bölgenin ruhu ile pek uyumlu bir mekanda Türk kahvesi içmek çok keyifli oluyor, mutlaka bu farklı kahve yorumunu denemelisiniz.

kronotrop sultanahmet

Safiye Cafe & Brasserie, Şişli

Haftaiçi erken saatlerde bir sabah Şişli’nin karmaşasına yolum düştüğünde sakince kahvaltı yapabileceğim bir yer arıyordum. Bölgenin iş merkezi yoğunluğunu düşünecek olursak çok da ümitli değildim ama bir sokağın köşesinde Safiye’nin girişini ve tabelasını görünce hiç düşünmeden içeri girdim. Birkaç semt ilerideki Nişantaşı mekanları gibi özenle döşenmiş içi ve bölgedeki diğer mekanlara göre daha geniş olan menüsü ile Şişli civarında çalışanların belli ki öğle tatili durağı olmaya aday. Kahvaltıda yumurtalı ekmeğin yer alması da beni ayrıca mutlu etti.

safiye cafe

Private Reason, Bebek

Bebek’te birkaç ay önce açılan Private Reason hem bir kahve dükkanı hem de sabahtan akşama kadar farklı menü seçenekleriyle yemek yiyebileceğiniz bir kafe. Akşam saatleri genelde biraz kalabalık oluyor ama ana caddenin aksine ara bir sokakta yer aldığı için semtteki diğer mekanlara göre daha çok tercih edilmesi de normal. Taze meyvelerle yaptıkları içecekleri özellikle seviyorum ve favorim elmalı, pancarlı ve zencefilli olan içecekleri. Kesinlikle nefis!

privatreason

Cutie Cake, Arnavutköy

Gördüğüm anda bayıldığım ender mekanlardan biri olan Cutie Cake arkadaşım sayesinde keşfettiğim bir yer oldu. Arnavutkoy’ün dar sokaklarında dolaşırken kendisinin daha önceden gördüğü ve bana da göstermek istediği Cutie Cake’i bulmaya çalışırken bayağı bir dolandık. Hiç akla gelmeyecek bir sokakta yer alan bu butik pastanede her şey kaliteli malzemeyle yapılıyor. Bunu gördüğünüz an anlayabilirsiniz. Lavantalı ekler ve limonlu tart denedik ve ilk lokmada bayıldık. En kısa zamanda tekrar uğrayıp diğer tatlıları da denemek için sabırsızlanıyorum.

cutie cake

Eski Moda Coffee, Moda

Eski Moda’nın önünden geçip de o renklere ve sandalyelere kapılmamanız imkansız. Fotoğraflamalık olduğu kesin. Eski Moda’da taze kahveler ve hafif yiyecekler mevcut. Havanın pek sıcak olduğu bir gün buraya gittiğimde içeri geçmeyi tercih ettim. Çalışmak ve okumak için de son derece rahat bir iç mekanı var. Ayrıca alt kata indiğinizde de ufak bir bahçeye açılan küçük bir kısmı daha var. Haftasonu kahvaltıları pek renkli geçiyor ve bu aralar yaza özel ev yapımı soğuk içecekleri revaçta.

eski moda