Pandemi öncesi dönem için konuşmak gerekirse, İstanbul’daki sinema izleyicisini ilkbahar ve sonbahar aylarında, bir hafta boyunca günde neredeyse iki-üç kez sinema salonlarına doldurabilen film festivalleri, hem yarattıkları kolektif izleme ve tartışma ortamı hem de sunduğu, yılın merakla ve heyecanla beklenen filmlerini herkesten önce izleme fırsatıyla takipçisi bol etkinlikler olarak öne çıkıyor. Festivaller bir yana, şehirde kaliteli, ilginç ve keşiflerle dolu programlarıyla dikkat çeken, üstelik tüm yıla yayılan film gösterim programları olduğunu da unutmamak ve bunları takip etmek gerekiyor aslında. İstanbul’un farklı kültür ve sanat kurumları kapsamındaki film gösterimleri ve film programları, dünya sinemasının ve dünya sinema tarihinin öne çıkanlarını bir araya toplayan içerikleriyle oldukça önemli ve değerli. Üstelik hepimizin mümkün olduğunca evde kalmaya özen gösterdiği şu günlerde, çevrim içi programlar da büyük avantaj sağlıyor.

Palace of Colours (Prantik Narayan Basu)

Pandemi etkisi sürerken, kimi titiz önlemlerle yeniden fiziksel olarak gerçekleşmeye başlayan, kimiyse çevrim içine taşınan güncel programlar aracılığıyla festival ruhunu evinize taşımanız, Hindistan sinemasıyla buluşmanız ve Türkiye sinemasının en güncel örneklerini izlemeniz mümkün.

İstanbul’daki Film Gösterim Programları

İstanbul Modern Sinema

İstanbul Modern Sinema
İstanbul Modern Sinema

İstanbul’un ilk ve en büyük modern sanat müzelerinden İstanbul Modern, henüz kuruluş yıllarından beri İstanbul Modern Sinema kapsamında film programlarına yer veriyor. İstanbul Modern Sinema gösterimleri cumartesi ve pazar günlerinin yanı sıra müzenin ücretsiz olduğu perşembe günleri de yapılıyor, yani perşembe günleri müzeyi ve sergileri ücretsiz ziyaret edebileceğiniz gibi film gösterimlerine de katılabiliyorsunuz. İstanbul Modern film gösterimleri, geçici mekanında, pandemi sonrası alınan ekstra önlemlerle devam ediyor ve 17 – 30 Aralık 2020 tarihleri arasında Biz de Varız! başlıklı film programına yer veriyor. Seçkideki filmler, Türkiye sinemasının pandemi nedeniyle salonlarda izleyiciyle buluşamayan en güncel örneklerini, kurmaca ve belgesel filmlerini çevrim içi platformunda izleyiciyle buluşturuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=lvhrwtok7gQ

2020 şartları nedeniyle bu yıl ilk kez çevrim içi olarak gerçekleşecek Biz de Varız! gösterim programında, özellikle kaçırmamanızı önereceğim üç film olacak: İlki, benim de izlemeyi merakla beklediğim, başta Venedik Film Festivali olmak üzere bu yıl birçok uluslararası film festivalinden ödüllerle dönen, ülkemizde de Antalya’da Altın Portakal ile ödüllendirilen Azra Deniz Okyay imzalı Hayaletler (17-19 Aralık). Film, İstanbul’un genelinde yaşanan elektrik kesintisiyle daha da distopik hale gelen bir mahallede kendi dertlerinin peşinden giden dört karakterin kesişen hikayesini takip ediyor. İkincisi, bu yıl İstanbul Film Festivali’ndeki favorilerimden biri olan, kuir bir büyüme hikayesi ile orta sınıf, modern kesimin kendini eleştirmesini sağlayan bir şehir hikayesi arasında konumlanan, Leyla Yılmaz imzalı Bilmemek (25-27 Aralık). Ve son olarak, belgesel sinemayı takip etmeyi sevenlere, kamerasını bu yıl her zamankinden çok gündemde olan sağlık çalışanlarının yaşamına ve normalde giremediğimiz hastane koridorları ve köşelerine çeviren, Deniz Tortum imzalı belgesel Maddenin Halleri (27-29 Aralık). Filmlere, duyurulan gösterim tarih aralığında kayıt olmanız, kayıt olduktan itibaren 3 saat içinde izlemeniz gerekiyor. Aynı zamanda filmlerin yönetmen ve oyuncularıyla söyleşiler, İstanbul Modern’in YouTube kanalında yayınlanacak. Seçkide aynı zamanda Bina, Soluk ve Kumbara filmleri ile Ah Gözel İstanbul, Hayalimdeki Sahneler, Miss Holokost Survivor, Mimaroğlu belgeselleri yer alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=YIHdCzUR-5Q

İstanbul Modern Sinema’da, sergilerin kavramsal çerçevesine paralel olarak planlanan gösterimler, konuk festivaller ve dünya sinemasının farklı bölgelerine odaklanan programların yanı sıra yıllardır süren, gelenekselleşmiş birkaç seri de benim favorimlerim arasında: Benim için bunlardan en ilgi çekicisi, yılın ilk aylarındaki Oscar’ın Yabancıları programı – Oscar adaylarının açıklandığı dönemde, birçok ülkenin o yıl En İyi Uluslararası Film kategorisi için seçtiği filmlerden bir seçki gösteriliyor ve aralarında bu kategori için kısa listeye kalmış hemen hemen tüm filmlerin yanı sıra, daha önce Türkiye’de gösterimi yapılmamış birçok film de bulunuyor. İstanbul Modern Sinema’nın diğer serileri ise şöyle: Dünya sinemasının yönetmenlerinin tüm filmlerini bir araya toplayan Hakkında Her Şey, Türkiye’den bir yönetmenin tüm filmlerini ve yönetmenle bir söyleşiyi kapsayan Yönetmenlerle Buluşma ve Türkiye sinemasının en güncel örneklerini bir arada sunan Biz de Varız!.

Detaylı bilgi…

Pera Film

Pera Müzesi de 2008’den bu yana Pera Film‘in programlarıyla İstanbul’daki film gösterim programları arasına neredeyse her ay bir yenisini ekliyor. Sergilerin kavramsal çerçeveleri ve müzenin kalıcı koleksiyonundan yola çıkarak hazırlanmış film programlarının yanı sıra Pera Film, deneysel sinema ve video sanatını da oldukça destekliyor. Örneğin geçmişte birkaç kez tekrarlanan Kendin Çek Kendin Göster etkinliği, Türkiye’de deneysel sinemayla ilgilenen genç yönetmenleri buluşturan, esprili bir etkinlik olarak müzeyi bir geceliğine farklı bir paylaşım ortamına dönüştürmüş akılda kalıcı bir etkinlik serisiydi. İstanbul Film Festivali‘ni de düzenli olarak konuk eden Pera Film, pandemi döneminde çevrim içi yayınlanan birden fazla seçkinin ardından Eylül 2020’de kapılarını yeniden açtı.

Pera Film‘in 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde farkındalık yaratmak için başlattığı ve her yıl düzenlediği Buradayım! programının bu yılki odağında, Visual AIDS’in Yayılımlar seçkisi 22 Aralık’a kadar çevrim içi erişimde. Seçkide, HIV ve AIDS’in ABD dışındaki hayatları nasıl etkilediğini işleyen altı video yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Kundura Sinema

Beykoz Kundura Fabrikası, bildiğiniz gibi erişimi pek de kolay olmayan lokasyonuna rağmen sanatın farklı dallarını yakından takip eden İstanbulluları kendine çekmeyi başaran, özellikle atmosferiyle büyüleyen bir yer. Kundura Sinema da bu atmosferi özenle hazırlanmış film programlarıyla zenginleştiriyor. Sinema tarihinden mutlaka izlenmesi gereken filmlerin özel gösterimlerinin yanı sıra farklı kavramsal çerçevelerdeki tematik programlar da tüm yıla yayılıyor.

Makara (Prantik Narayan Basu, 2013)

Kundura Sinema da pandemi döneminde çevrim içi platformu aracılığıyla bizi sinemasız bırakmamak için çabalayan kurumlardan biri. Kundura Sinema, yeni gösterim programı Zamansız Masallar, deneysel belgeselleriyle Berlin ve Rotterdam gibi festivallerin keşif yönetmenlerinden birine dönüşen Hindistanlı sinemacı Prantik Narayan Basu‘ya ayırıyor. Yönetmenin üç kısa filmi, Şamanizm, Hint felsefesi ve feminizm gibi birçok alana referanslar taşıyor, halk hikayeleri ve mitlerden yola çıkarak doğa ve insan arasındaki ilişkiyi inceliyor. Seçki, seçkisi, 1 Şubat 2021’e kadar kultur.beykoz kundura.com adresinde, Türkçe altyazı seçeneğiyle ücretsiz izlenebiliyor.

Detaylı bilgi…

Akbank Sanat Film Gösterimleri

Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden birini, Akbank Kısa Film Festivali‘ni düzenleyen Akbank Sanat da yıl boyunca, özellikle belli coğrafyalara odaklanan film gösterimleri ve programlarıyla dikkat çekiyor. İstanbul’daki çeşitli ülkelerin kültürel temsilciliklerinin desteğiyle düzenlenen bu gösterimlerde farklı ülkelerden ve dillerden birçoğu daha önce Türkiye’de gösterilmemiş filmleri izleyebiliyoruz. Akbank Sanat pandemi döneminde fiziksel film gösterimlerine ara vermiş olsa da, Akbank Kısa Film Kanalı ile Akbank Kısa Film Festivali’nde yer alan kısa filmlerin çevirimiçi olarak izlenmesine olanak tanıyor. Seçkide ödüllü, yerli ve yabancı 8 kısa film yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Perşembe Sineması

SALT‘ın Perşembe Sineması, adı üzerinde, her perşembe akşamı gerçekleşen film gösterimlerinden oluşuyor. Açıkçası her film için tek bir şans veren bu program biraz fazla planlı olmayı gerektiriyor ama belgesel ve kurmacaya eşit alan sağlayan, belli temalara ilişkili olarak özenle seçilmiş filmler için buna değiyor. SALT Beyoğlu‘ndaki Açık Sinema‘da gerçekleşen gösterimler ücretsiz ve herkesin katılımına açık. Genellikle SALT’ın sergileri ve araştırma programlarının da önemli bir parçası olan mimari, şehir yaşamı, kent hafızası ve kent tarihi gibi konular etrafında şekillenen Perşembe Sineması da pandemiyle beraber geçici ama önemli bir değişim geçirdi. 24 Eylül – 29 Kasım tarihleri arasındaki Evde başlıklı program, her perşembe SALT Online‘da ücretsiz ve çevrim içi yayınlandı. Perşembe Sineması‘nın çevrim içi gösterimlerinin yeni programlarla devam edeceğini umuyorum.

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri