İstanbul’daki sinema izleyicisini ilkbahar ve sonbahar aylarında, bir hafta boyunca günde neredeyse iki-üç kez sinema salonlarına doldurabilen film festivalleri, hem yarattıkları kolektif izleme ve tartışma ortamı hem de sunduğu, yılın merakla ve heyecanla beklenen filmlerini herkesten önce izleme fırsatıyla takipçisi bol etkinlikler. Özellikle akşam seanslarında ve hafta sonlarında salonları tamamen dolduran bu festivaller bir yana, şehirde kaliteli, ilginç ve keşiflerle dolu programlarıyla dikkat çeken, üstelik tüm yıla yayılan film gösterim programları olduğunu da unutmamak ve bunları takip etmek gerekiyor aslında. İstanbul’un farklı kültür ve sanat kurumları kapsamındaki film gösterimleri ve film programları, dünya sinemasının ve dünya sinema tarihinin öne çıkanlarını bir araya toplayan içerikleriyle dikkat çekiyor.

İstanbul’daki Film Gösterim Programları

İstanbul Modern Sinema

istanbuldaki film gösterimleri - istanbul modern sinema

İstanbul’un ilk ve en büyük modern sanat müzelerinden İstanbul Modern, henüz kuruluş yıllarından beri İstanbul Modern Sinema kapsamında film programlarına yer veriyor. İstanbul Modern Sinema gösterimleri cumartesi ve pazar günlerinin yanı sıra müzenin ücretsiz olduğu perşembe günleri de yapılıyor, yani perşembe günleri müzeyi ve sergileri ücretsiz ziyaret edebileceğiniz gibi film gösterimlerine de katılabiliyorsunuz. İstanbul Modern, film gösterimlerine geçici mekanında da devam ediyor, 17-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Korku & Fantastik Festivali programı var. 20. yılına özel bir The Matrix gösteriminin de bulunduğu programdan önerim, Quebec’ten Denis Côté‘nin Répertoire des villes disparues / Hayalet Kasaba Antolojisi’ni kaçırmamanız.

İstanbul Modern Sinema’da, sergilerin kavramsal çerçevesine paralel olarak planlanan gösterimler, konuk festivaller ve dünya sinemasının farklı bölgelerine odaklanan programların yanı sıra yıllardır süren, gelenekselleşmiş birkaç seri de benim favorimlerim arasında: Benim için bunlardan en ilgi çekicisi, yılın ilk aylarındaki Oscar’ın Yabancıları programı – Oscar adaylarının açıklandığı dönemde, birçok ülkenin o yıl En İyi Uluslararası Film kategorisi için seçtiği filmlerden bir seçki gösteriliyor ve aralarında bu kategori için kısa listeye kalmış hemen hemen tüm filmlerin yanı sıra, daha önce Türkiye’de gösterimi yapılmamış birçok film de bulunuyor. İstanbul Modern Sinema’nın diğer serileri ise şöyle: Dünya sinemasının yönetmenlerinin tüm filmlerini bir araya toplayan Hakkında Her Şey, Türkiye’den bir yönetmenin tüm filmlerini ve yönetmenle bir söyleşiyi kapsayan Yönetmenlerle Buluşma ve Türkiye sinemasının en güncel örneklerini bir arada sunan Biz de Varız!.

Detaylı bilgi…

 

Pera Film

Pera Müzesi de 2008’den bu yana Pera Film’in programlarıyla İstanbul’daki film gösterim programları arasına neredeyse her ay bir yenisini ekliyor. Sergilerin kavramsal çerçeveleri ve müzenin kalıcı koleksiyonundan yola çıkarak hazırlanmış film programlarının yanı sıra Pera Film, deneysel sinema ve video sanatını da oldukça destekliyor. Örneğin geçmişte birkaç kez tekrarlanan Kendin Çek Kendin Göster etkinliği, Türkiye’de deneysel sinemayla ilgilenen genç yönetmenleri buluşturan, esprili bir etkinlik olarak müzeyi bir geceliğine farklı bir paylaşım ortamına dönüştürmüş akılda kalıcı bir etkinlik serisiydi. İstanbul Film Festivali’ni de düzenli olarak konuk eden Pera Film’in güncel programında İstanbul Bienali’ne paralel olarak gerçekleşen Ansızın Bir Yabancı Belirir seçkisi var. Seçkideki filmler, doğanın tanıklıklarıyla toplumsal hafızayı bir araya getiriyor, içinde yaşadığımız dünyaya nasıl yabancılaştığımızı gösteriyor. Miyazaki’nin klasiklerinden Mononoke hime / Prenses Mononoke ve 1968 yapımı Planet of the Apes, programın öne çıkanlarından.

Pera Müzesi’nin koleksiyonunda geniş yer bulan ağırlık ve ölçüler de bu sezon özel bir gösterimle kendine Pera Film’de bir referans buluyor: Norveçli yönetmen Bent Hamer‘in filmi 1001 Gram‘ın 23 Kasım’daki gösterimini kaçırmayın derim.

Detaylı bilgi…

 

Perşembe Sineması

SALT‘ın Perşembe Sineması, adı üzerinde, her perşembe akşamı film gösterimlerine yer veriyor. Açıkçası her film için tek bir şans veren bu program biraz fazla planlı olmayı gerektiriyor ama belgesel ve kurmacaya eşit alan sağlayan, belli temalara ilişkili olarak özenle seçilmiş filmler için buna değiyor. SALT Beyoğlu‘ndaki Açık Sinema‘da gerçekleşen gösterimler ücretsiz ve herkesin katılımına açık. Genellikle SALT’ın sergileri ve araştırma programlarının da önemli bir parçası olan mimari, şehir yaşamı, kent hafızası ve kent tarihi gibi konular etrafında şekillenen Perşembe Sineması, bu sezon 1990’lardaki kritik değişimlerin şehir ve uzantısındaki izdüşümleri üzerinden yakın geçmişin bireysel ve toplumsal bellekteki yerini sorguluyor. 26 Eylül – 5 Aralık tarihleri arasında gösterilecek 11 filmlerden kasım ayında gösterilecekler çok yakında duyurulacak.

Detaylı bilgi…

 

ARTER Film Programı

istanbuldaki film gösterimleri - arter jonas mekas

Jonas Mekas Retrospektifi | ARTER Film Programı

ARTER, Eylül 2019’da yeni binasına taşınarak, yalnızca sergilerle görsel sanata, değil sanatın tüm diğer dallarına da daha çok alan açtı ve bunlar arasında pek tabii ki sinema da var. İstanbul Film Festivali’nin ardından birkaç yıldır Başka Sinema’nın direktörlüğünü üstlenen Azize Tan‘ın danışmanlığında hazırlanan ARTER Film Programı’nda, 29 Ekim’de itibaren her hafta salı günleri sergilerin kavramsal çerçeveleri etrafında oluşturulan programlar kapsamındaki filmler, ARTER’in Sevgi Gönül Oditoryumu‘nda gösterilecek. Bunun yanı sıra belli dönemlerde yönetmen veya tema odaklı özel programlar da olacak; örneğin düzenli gösterimler başlamadan, ARTER’in Film Programı, 22-27 Ekim 2019 tarihleri arasındaki Jonas Mekas Retrospektifi ile kapılarını açtı.

Detaylı bilgi…

 

Akbank Sanat Film Gösterimleri

Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden birini, Akbank Kısa Film Festivali’ni düzenleyen Akbank Sanat da yıl boyunca, özellikle belli coğrafyalara odaklanan film gösterim programlarıyla dikkat çekiyor. İstanbul’daki çeşitli ülkelerin kültürel temsilciliklerinin desteğiyle düzenlenen bu gösterimlerde farklı ülkelerden ve dillerden birçoğu daha önce Türkiye’de gösterilmemiş filmleri izleyebiliyoruz. Akbank Sanat’ın güncel takviminde, 9-26 Kasım tarihleri arasındaki Güncel Romanya Sinemasına Bir Bakış yer alıyor. 5 filmlik programda benim seçimim, 16 Kasım’da gösterilecek, insanları uyarmaya çalışan fakat duyarsızlıkla karşılaşan bir cerrahı konu alan ve Romanya sinemasındaki temaları ve biçimleri iyi temsil edeceğini düşündüğüm Sa nu ucizi / Thou Shall Not Kill olurdu.

Detaylı bilgi…

 

Kundura Sinema

Beykoz Kundura Fabrikası, bildiğiniz gibi erişimi pek de kolay olmayan lokasyonuna rağmen sanatın farklı dallarını yakından takip eden İstanbulluları kendine çekmeyi başaran, özellikle atmosferiyle büyüleyen bir yer. Kundura Sinema da bu atmosferi özenle hazırlanmış film programlarıyla zenginleştiriyor. Sinema tarihinden mutlaka izlenmesi gereken filmlerin özel gösterimlerinin yanı sıra farklı kavramsal çerçevelerdeki tematik programlar da tüm yıla yayılıyor. Kundura Sinema‘nın güncel programında İstanbul Bienali‘ne paralel olarak gerçekleşen “Hakikatten Uzaklaştıkça” programının (14 Eylül – 9 Kasım) yanı sıra Easy Rider, New York New York ve Kızgın Damdaki Kedi gibi klasiklerin gösterimleri yer alıyor. Bienal programındaki etkileyici belgesel Leviathan’ı kaçırmamanızı öneririm.

Detaylı bilgi…

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN