İstanbul’daki sinema izleyicisini ilkbahar ve sonbahar aylarında, bir hafta boyunca günde neredeyse iki-üç kez sinema salonlarına doldurabilen film festivalleri, hem yarattıkları kolektif izleme ve tartışma ortamı hem de sunduğu, yılın merakla ve heyecanla beklenen filmlerini herkesten önce izleme fırsatıyla takipçisi bol etkinlikler. Özellikle akşam seanslarında ve hafta sonlarında salonları tamamen dolduran bu festivaller bir yana, şehirde kaliteli, ilginç ve keşiflerle dolu programlarıyla dikkat çeken, üstelik tüm yıla yayılan film gösterim programları olduğunu da unutmamak ve bunları takip etmek gerekiyor aslında. İstanbul’un farklı kültür ve sanat kurumları kapsamındaki film gösterimleri ve film programları, dünya sinemasının ve dünya sinema tarihinin öne çıkanlarını bir araya toplayan içerikleriyle dikkat çekiyor. İstanbul’daki güncel film gösterimlerinde bu seneki En İyi Uluslararası Film Oscar adayları ve birçok ülkenin Oscar başvurusu için seçtiği filmleri izlemeniz, Sırp sinemasıyla ve “şüphe” temasının sinemadaki yansımalarıyla buluşmanız mümkün.

İstanbul’daki Film Gösterim Programları

İstanbul Modern Sinema

İstanbul Modern Sinema
İstanbul Modern Sinema

İstanbul’un ilk ve en büyük modern sanat müzelerinden İstanbul Modern, henüz kuruluş yıllarından beri İstanbul Modern Sinema kapsamında film programlarına yer veriyor. İstanbul Modern Sinema gösterimleri cumartesi ve pazar günlerinin yanı sıra müzenin ücretsiz olduğu perşembe günleri de yapılıyor, yani perşembe günleri müzeyi ve sergileri ücretsiz ziyaret edebileceğiniz gibi film gösterimlerine de katılabiliyorsunuz. İstanbul Modern, film gösterimlerine geçici mekanında da devam ediyor ve 16 – 30 Ocak 2020 tarihleri arasında Oscar’ın Yabancıları başlıklı, gelenekselleşmiş film programı var. Bu yılki Oscar adayları arasında yer alan Gisaengchung / Parasite (Güney Kore), Dolor y gloria / Pain and Glory (İspanya), Les misérables (Fransa) ve Honeyland (Kuzey Makedonya) filmlerinin yanı sıra aday olamasa da yılın en iyi filmleri arasında yer aldığını düşündüğüm And Then We Danced (İsveç) ve Monos‘u (Kolombiya) (25 Ocak) kaçırmamanızı öneririm.

youtube play youtube play

İstanbul Modern Sinema’da, sergilerin kavramsal çerçevesine paralel olarak planlanan gösterimler, konuk festivaller ve dünya sinemasının farklı bölgelerine odaklanan programların yanı sıra yıllardır süren, gelenekselleşmiş birkaç seri de benim favorimlerim arasında: Benim için bunlardan en ilgi çekicisi, yılın ilk aylarındaki Oscar’ın Yabancıları programı – Oscar adaylarının açıklandığı dönemde, birçok ülkenin o yıl En İyi Uluslararası Film kategorisi için seçtiği filmlerden bir seçki gösteriliyor ve aralarında bu kategori için kısa listeye kalmış hemen hemen tüm filmlerin yanı sıra, daha önce Türkiye’de gösterimi yapılmamış birçok film de bulunuyor. İstanbul Modern Sinema’nın diğer serileri ise şöyle: Dünya sinemasının yönetmenlerinin tüm filmlerini bir araya toplayan Hakkında Her Şey, Türkiye’den bir yönetmenin tüm filmlerini ve yönetmenle bir söyleşiyi kapsayan Yönetmenlerle Buluşma ve Türkiye sinemasının en güncel örneklerini bir arada sunan Biz de Varız!.

Detaylı bilgi…

Akbank Sanat Film Gösterimleri

Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden birini, Akbank Kısa Film Festivali‘ni düzenleyen Akbank Sanat da yıl boyunca, özellikle belli coğrafyalara odaklanan film gösterimleri ve programlarıyla dikkat çekiyor. İstanbul’daki çeşitli ülkelerin kültürel temsilciliklerinin desteğiyle düzenlenen bu gösterimlerde farklı ülkelerden ve dillerden birçoğu daha önce Türkiye’de gösterilmemiş filmleri izleyebiliyoruz. Akbank Sanat 2020 takvimine, 11-25 Ocak tarihleri arasındaki Güncel Hint Sinemasına Bir Bakış ve 15-30 Ocak tarihleri arasındaki Güncel Sırp Sinemasına Bir Bakış programlarıyla merhaba dedi. Bu iki programdan tek bir film seçecek olsam, seçimim dünyanın dört bir yanındaki film festivalinden İzleyici Ödülü kazanmış komedi Dnevnik masinovodje / Train Driver’s Diary (29 Ocak) olurdu.

youtube play youtube play

Detaylı bilgi…

Kundura Sinema

Beykoz Kundura Fabrikası, bildiğiniz gibi erişimi pek de kolay olmayan lokasyonuna rağmen sanatın farklı dallarını yakından takip eden İstanbulluları kendine çekmeyi başaran, özellikle atmosferiyle büyüleyen bir yer. Kundura Sinema da bu atmosferi özenle hazırlanmış film programlarıyla zenginleştiriyor. Sinema tarihinden mutlaka izlenmesi gereken filmlerin özel gösterimlerinin yanı sıra farklı kavramsal çerçevelerdeki tematik programlar da tüm yıla yayılıyor. Kundura Sinema, Şubat ayını “şüphe” temasına ayırıyor; seçkide Hitchcock‘un North by Northwest‘inden Kubrick’in Dr. Strangelove‘ına kadar birçok klasik var. Oscar ödüllü yabancı filmler arasındaki Das Leben der Anderen / The Live of Others (1 Şubat ve 9 Şubat) da programdaki filmler arasında dikkat çekiyor; yirmi birinci yüzyılın en iyi casus filmlerinden biri olan bu filmi sinemada izleyememiş olanlardansanız, bu fırsatı kaçırmamanızı öneriyorum.

youtube play youtube play

Ayrıca Beykoz Kundura, 90’ların en büyük eğlencelerinden olan Pazar Gecesi Sinema Kuşağı’nın nostaljisini yaşatmaya da devam ediyor, önümüzdeki haftalarda programda Ghost (23 Şubat) var.

Detaylı bilgi…

Pera Film

Pera Müzesi de 2008’den bu yana Pera Film‘in programlarıyla İstanbul’daki film gösterim programları arasına neredeyse her ay bir yenisini ekliyor. Sergilerin kavramsal çerçeveleri ve müzenin kalıcı koleksiyonundan yola çıkarak hazırlanmış film programlarının yanı sıra Pera Film, deneysel sinema ve video sanatını da oldukça destekliyor. Örneğin geçmişte birkaç kez tekrarlanan Kendin Çek Kendin Göster etkinliği, Türkiye’de deneysel sinemayla ilgilenen genç yönetmenleri buluşturan, esprili bir etkinlik olarak müzeyi bir geceliğine farklı bir paylaşım ortamına dönüştürmüş akılda kalıcı bir etkinlik serisiydi. İstanbul Film Festivali’ni de düzenli olarak konuk eden Pera Film 2020’nin ilk film programını henüz duyurmamış olsa da, tahminim çok yakında, müzenin Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 yıl başlıklı sergisiyle paralel bir yol filmleri seçkisi hazırlayacakları yönünde.

Detaylı bilgi…

Perşembe Sineması

SALT‘ın Perşembe Sineması, adı üzerinde, her perşembe akşamı film gösterimleri yer alıyor. Açıkçası her film için tek bir şans veren bu program biraz fazla planlı olmayı gerektiriyor ama belgesel ve kurmacaya eşit alan sağlayan, belli temalara ilişkili olarak özenle seçilmiş filmler için buna değiyor. SALT Beyoğlu‘ndaki Açık Sinema‘da gerçekleşen gösterimler ücretsiz ve herkesin katılımına açık. Genellikle SALT’ın sergileri ve araştırma programlarının da önemli bir parçası olan mimari, şehir yaşamı, kent hafızası ve kent tarihi gibi konular etrafında şekillenen Perşembe Sineması, bu sezon 1990’lardaki kritik değişimlerin şehir ve uzantısındaki izdüşümleri üzerinden yakın geçmişin bireysel ve toplumsal bellekteki yerini sorguluyor. Perşembe Sineması‘nın 2020 programı henüz açıklanmadı.

Detaylı bilgi…

ARTER Film Programı

ARTER Film Programı
ARTER Film Programı

ARTER, Eylül 2019’da yeni binasına taşınarak, yalnızca sergilerle görsel sanata, değil sanatın tüm diğer dallarına da daha çok alan açtı ve bunlar arasında pek tabii ki sinema da var. Sergilerin kavramsal çerçeveleri etrafında oluşturulan programlar, ARTER’in Sevgi Gönül Oditoryumu‘nda gösterilecek. Bunun yanı sıra belli dönemlerde yönetmen veya tema odaklı özel programlar da olacak; bunların ilk örneği, ARTER’in Film Programı’nın Ekim 2019‘da kapılarını açmasına vesile olan Jonas Mekas Retrospektifi idi. ARTER’in 2020 Film Programı, henüz açıklanmadı.

Detaylı bilgi…

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri