İstanbul’daki sinema izleyicisini ilkbahar ve sonbahar aylarında, bir hafta boyunca günde neredeyse iki-üç kez sinema salonlarına doldurabilen film festivalleri, hem yarattıkları kolektif izleme ve tartışma ortamı hem de sunduğu, yılın merakla ve heyecanla beklenen filmlerini herkesten önce izleme fırsatıyla takipçisi bol etkinlikler. Özellikle akşam seanslarında ve hafta sonlarında salonları tamamen dolduran bu festivaller bir yana, şehirde kaliteli, ilginç ve keşiflerle dolu programlarıyla dikkat çeken, üstelik tüm yıla yayılan film gösterim programları olduğunu da unutmamak ve bunları takip etmek gerekiyor aslında. İstanbul’un farklı kültür ve sanat kurumları kapsamındaki film gösterimleri ve film programları, dünya sinemasının ve dünya sinema tarihinin öne çıkanlarını bir araya toplayan içerikleriyle dikkat çekiyor. İstanbul Film Festivali öncesindeki son dönemeçte, İstanbul’daki güncel film gösterimlerinde Ildikó Enyedi sinemasıyla tanışmanız, Akbank Kısa Film Festivali’ni takip etmeniz ve birçok klasikle buluşmanız mümkün.

İstanbul’daki Film Gösterim Programları

İstanbul Modern Sinema

İstanbul Modern Sinema
İstanbul Modern Sinema

İstanbul’un ilk ve en büyük modern sanat müzelerinden İstanbul Modern, henüz kuruluş yıllarından beri İstanbul Modern Sinema kapsamında film programlarına yer veriyor. İstanbul Modern Sinema gösterimleri cumartesi ve pazar günlerinin yanı sıra müzenin ücretsiz olduğu perşembe günleri de yapılıyor, yani perşembe günleri müzeyi ve sergileri ücretsiz ziyaret edebileceğiniz gibi film gösterimlerine de katılabiliyorsunuz. İstanbul Modern, film gösterimlerine geçici mekanında da devam ediyor ve 12 – 22 Mart 2020 tarihleri arasında Ildikó Enyedi Hakkında Her Şey başlıklı, gelenekselleşmiş film programı var. Geçtiğimiz yıllarda Krzysztof Kielowski, Chantal Akerman, Michael Haneke, François Ozon ve Agnès Varda gibi yönetmenleri ağırlayan bu programın odağında bu kez Macar sinemasının dikkat çekici isimlerinden, son filmiyle Altın Ayı kazanmış yönetmen Ildikó Enyedi var. Yönetmenin altı uzun metrajlı filminin yanında dört kısa filmine de yer verecek gösterim programında kaçırmamanızı önerdiğim film Altın Ayı ödüllü, Oscar adayı Teströl és lélekröl / On Body and Soul (12, 15 ve 21 Mart) olacak, yönetmenin izlemediğim filmleri arasından benim seçimim ise Paris polisi tarafından bir cinayetin çözülmesine yardımcı olması için çağrılan Budapeşteli sihirbaz Simon’un hikayesini anlatan, 1999 yapımı Simon Mágus / Simon, the Magician (12 ve 22 Mart) olurdu.

youtube play youtube play
youtube play youtube play

İstanbul Modern Sinema’da, sergilerin kavramsal çerçevesine paralel olarak planlanan gösterimler, konuk festivaller ve dünya sinemasının farklı bölgelerine odaklanan programların yanı sıra yıllardır süren, gelenekselleşmiş birkaç seri de benim favorimlerim arasında: Benim için bunlardan en ilgi çekicisi, yılın ilk aylarındaki Oscar’ın Yabancıları programı – Oscar adaylarının açıklandığı dönemde, birçok ülkenin o yıl En İyi Uluslararası Film kategorisi için seçtiği filmlerden bir seçki gösteriliyor ve aralarında bu kategori için kısa listeye kalmış hemen hemen tüm filmlerin yanı sıra, daha önce Türkiye’de gösterimi yapılmamış birçok film de bulunuyor. İstanbul Modern Sinema’nın diğer serileri ise şöyle: Dünya sinemasının yönetmenlerinin tüm filmlerini bir araya toplayan Hakkında Her Şey, Türkiye’den bir yönetmenin tüm filmlerini ve yönetmenle bir söyleşiyi kapsayan Yönetmenlerle Buluşma ve Türkiye sinemasının en güncel örneklerini bir arada sunan Biz de Varız!.

Detaylı bilgi…

Akbank Sanat Film Gösterimleri

Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden birini, Akbank Kısa Film Festivali‘ni düzenleyen Akbank Sanat da yıl boyunca, özellikle belli coğrafyalara odaklanan film gösterimleri ve programlarıyla dikkat çekiyor. İstanbul’daki çeşitli ülkelerin kültürel temsilciliklerinin desteğiyle düzenlenen bu gösterimlerde farklı ülkelerden ve dillerden birçoğu daha önce Türkiye’de gösterilmemiş filmleri izleyebiliyoruz. Mart ayında belli bir ülkenin sinemasına bakış atmaya ara verecek olan Akbank Sanat’ın gündeminde Akbank Kısa Film Festivali olacak. 16 – 26 Mart arasında birçok kısa filmle buluşma fırsatı sunacak festival aynı zamanda Kısadan Uzuna bölümünde, her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’den son zamanlarda uzun metrajlı filmleriyle gündemde olan bir yönetmeni, kısa filmleri, uzun metrajlı bir filmi ve söyleşisiyle programa dahil ediyor. Bu yıl bu bölümün konuğu Aidiyet ile çok konuşulan Burak Çevik; yönetmenin kısa filmlerini ve Tuzdan Kaide filmini 17 Mart Salı günü izleyebilirsiniz.

youtube play youtube play

Detaylı bilgi…

Kundura Sinema

Beykoz Kundura Fabrikası, bildiğiniz gibi erişimi pek de kolay olmayan lokasyonuna rağmen sanatın farklı dallarını yakından takip eden İstanbulluları kendine çekmeyi başaran, özellikle atmosferiyle büyüleyen bir yer. Kundura Sinema da bu atmosferi özenle hazırlanmış film programlarıyla zenginleştiriyor. Sinema tarihinden mutlaka izlenmesi gereken filmlerin özel gösterimlerinin yanı sıra farklı kavramsal çerçevelerdeki tematik programlar da tüm yıla yayılıyor. Kundura Sinema, Mart ayında odağını sıra dışı kadınların ilham verici hikayelerine kaydırıyor; belgesellerden oluşan bu tematik progamda benim dikkatimi en çok Gabriel Mascaro’nun Doméstica / Housemaids‘i çekti. (15 ve 28 Mart) Ventos de Agosto / August Winds ve Boi Neon / Neon Bull gibi filmleriyle çok sevdiğim Brezilyalı yönetmenin bu belgeselinde yedi Brezilyalı genç, evlerinde yaşayan ve çalışan yedi kadını kayıt altına alıyor.

youtube play youtube play

Ayrıca Beykoz Kundura, 90’ların en büyük eğlencelerinden olan Pazar Gecesi Sinema Kuşağı’nın nostaljisini yaşatmaya da devam ediyor, önümüzdeki haftalarda programda Léon: The Professional (29 Mart) var.

youtube play youtube play

Detaylı bilgi…

Pera Film

Pera Müzesi de 2008’den bu yana Pera Film‘in programlarıyla İstanbul’daki film gösterim programları arasına neredeyse her ay bir yenisini ekliyor. Sergilerin kavramsal çerçeveleri ve müzenin kalıcı koleksiyonundan yola çıkarak hazırlanmış film programlarının yanı sıra Pera Film, deneysel sinema ve video sanatını da oldukça destekliyor. Örneğin geçmişte birkaç kez tekrarlanan Kendin Çek Kendin Göster etkinliği, Türkiye’de deneysel sinemayla ilgilenen genç yönetmenleri buluşturan, esprili bir etkinlik olarak müzeyi bir geceliğine farklı bir paylaşım ortamına dönüştürmüş akılda kalıcı bir etkinlik serisiydi. İstanbul Film Festivali‘ni de düzenli olarak konuk eden Pera Film, 2020’de Altyazı Sinema Derneği işbirliği ve Yeşim Tabak küratörlüğünde yeni bir gösterim ve konuşma serisine başlıyor. Başlığını John Carpenter klasiği The Fog‘daki ünlü replikten alan Siste Bir Şey Var!, sinemada belirsizlik ve tedirginlik gibi kavramlara işaret eden önemli bir sembol olan sisi merkezine alıyor. Her ayın ilk cuma günü gerçekleşecek gösterimlerin ilkinin tarihi 6 Mart ve ilk filmi tahmin edersiniz ki 1980 yapımı John Carpenter klasiği The Fog.

youtube play youtube play

Detaylı bilgi…

Perşembe Sineması

SALT‘ın Perşembe Sineması, adı üzerinde, her perşembe akşamı film gösterimleri yer alıyor. Açıkçası her film için tek bir şans veren bu program biraz fazla planlı olmayı gerektiriyor ama belgesel ve kurmacaya eşit alan sağlayan, belli temalara ilişkili olarak özenle seçilmiş filmler için buna değiyor. SALT Beyoğlu‘ndaki Açık Sinema‘da gerçekleşen gösterimler ücretsiz ve herkesin katılımına açık. Genellikle SALT’ın sergileri ve araştırma programlarının da önemli bir parçası olan mimari, şehir yaşamı, kent hafızası ve kent tarihi gibi konular etrafında şekillenen Perşembe Sineması, bu sezon 1990’lardaki kritik değişimlerin şehir ve uzantısındaki izdüşümleri üzerinden yakın geçmişin bireysel ve toplumsal bellekteki yerini sorguluyor. Perşembe Sineması‘nın 2020 programı henüz açıklanmadı.

Detaylı bilgi…

ARTER Film Programı

ARTER Film Programı
ARTER Film Programı

ARTER, Eylül 2019’da yeni binasına taşınarak, yalnızca sergilerle görsel sanata, değil sanatın tüm diğer dallarına da daha çok alan açtı ve bunlar arasında pek tabii ki sinema da var. Sergilerin kavramsal çerçeveleri etrafında oluşturulan programlar, ARTER’in Sevgi Gönül Oditoryumu‘nda gösterilecek. Bunun yanı sıra belli dönemlerde yönetmen veya tema odaklı özel programlar da olacak; bunların ilk örneği, ARTER’in Film Programı’nın Ekim 2019‘da kapılarını açmasına vesile olan Jonas Mekas Retrospektifi idi. ARTER’in 2020 Film Programı, hâlâ açıklanmadı.

Detaylı bilgi…

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri