Pandemi öncesi dönem için konuşmak gerekirse, İstanbul’daki sinema izleyicisini ilkbahar ve sonbahar aylarında, bir hafta boyunca günde neredeyse iki-üç kez sinema salonlarına doldurabilen film festivalleri, hem yarattıkları kolektif izleme ve tartışma ortamı hem de sunduğu, yılın merakla ve heyecanla beklenen filmlerini herkesten önce izleme fırsatıyla takipçisi bol etkinlikler olarak öne çıkıyor. Festivaller bir yana, şehirde kaliteli, ilginç ve keşiflerle dolu programlarıyla dikkat çeken, üstelik tüm yıla yayılan film gösterim programları olduğunu da unutmamak ve bunları takip etmek gerekiyor aslında. İstanbul’un farklı kültür ve sanat kurumları kapsamındaki film gösterimleri ve film programları, dünya sinemasının ve dünya sinema tarihinin öne çıkanlarını bir araya toplayan içerikleriyle oldukça önemli ve değerli. Üstelik hepimizin mümkün olduğunca evde kalmaya özen gösterdiği şu günlerde, çevrim içi programlar da büyük avantaj sağlıyor.

Another Round (2020, Thomas Vinterberg)

Pandemi etkisi sürerken, kimi titiz önlemlerle yeniden fiziksel olarak gerçekleşmeye başlayan, kimiyse çevrim içine taşınan güncel programlar aracılığıyla festival ruhunu evinize taşımanız, örneğin İstanbul Modern Sinema’nın çevrim içi gösterim programı aracılığıyla dünyanın farklı köşelerinden 10 ülkenin Oscar adaylarını izlemeniz mümkün.

İstanbul’daki Film Gösterim Programları

İstanbul Modern Sinema

İstanbul Modern Sinema
İstanbul Modern Sinema

İstanbul’un ilk ve en büyük modern sanat müzelerinden İstanbul Modern, henüz kuruluş yıllarından beri İstanbul Modern Sinema kapsamında film programlarına yer veriyor. İstanbul Modern Sinema gösterimleri cumartesi ve pazar günlerinin yanı sıra müzenin ücretsiz olduğu perşembe günleri de yapılıyor, yani perşembe günleri müzeyi ve sergileri ücretsiz ziyaret edebileceğiniz gibi film gösterimlerine de katılabiliyorsunuz. İstanbul Modern film gösterimleri 16 Şubat – 8 Mart 2021 tarihleri arasındaki Oscar’ın Yabancıları başlıklı film programıyla, içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle çevrim içi olarak devam ediyor. Seçkideki filmler, ülkeleri tarafından bu yılın Oscar adayı seçilmiş filmleri İstanbul Modern’in platformunda izleyiciyle buluşturuyor.

youtube play youtube play

İstanbul Modern Sinema’nın gelenekselleşmiş programlarından Oscar’ın Yabancıları, bu yıl ilk kez çevrim içi olarak gerçekleşecek. Gösterim programı, Fransa, İran, Danimarka, Ukrayna, Fas, Romanya, Yunanistan, Arjantin, Ürdün ve İsrail‘in En İyi Uluslararası Film Oscar yarışı için seçtiği filmlerden oluşuyor. İçlerinden öncelikle 15 Mart’ta açıklanacak Oscar adayları öncesinde yarışın seyrine hakim olmak için, geçtiğimiz haftalarda açıklanan kısa listeye kalan dört finalisti izlemenizi öneriyorum: Fransa’dan LGBTİ+ draması Deux / Two of Us, İran’dan büyüme hikâyesi Khorshid / Sun Children, Danimarka’dan eğlenceli kara komedi Druk / Another Round ve Romanya’dan ülkenin şok edici sağlık skandalını konu alan belgesel Colectiv / Collective, En İyi Uluslararası Film Oscar yarışı için finale kalan 15 film arasında yer alıyor ve muhtemelen Danimarka’nın Thomas Vinterberg imzalı, Mads Mikkelsen‘li filmi, 25 Nisan gecesi ödülün sahibi olacak. Film, insanların kanlarında alkol eksikliğiyle dünyaya geldiğini ve ‘normal’ koşullarda yaşamlarına devam ettirebilmek için bu eksikliği mütemadiyen kapatmaları gerektiğini savunan bir teoriyi ve bu teoriyi pratiğe döken bir grup arkadaşın hikayesini anlatıyor. Kısa listeye kalamamış olsa da kaçırmamanızı önerdiğim film ise Yunanistan’ın adayı Mila / Apples. Yunan Yeni Dalgası’nın bu son harikası, bir hafıza kaybı salgını sırasında, hafızalarını yitirmiş insanları yeniden topluma kazandırmayı amaçlayan bir programla ve bu programa seçilen Aris’in hafıza ve yasla olan ilişkisiyle ilgili. Filmler, belirtilen tarih aralıklarında kayıt olarak ücretsiz izleyebiliyorsunuz.

Detaylı bilgi…

youtube play youtube play

İstanbul Modern Sinema’da, sergilerin kavramsal çerçevesine paralel olarak planlanan gösterimler, konuk festivaller ve dünya sinemasının farklı bölgelerine odaklanan programların yanı sıra yıllardır süren, gelenekselleşmiş birkaç seri de benim favorimlerim arasında: Benim için bunlardan en ilgi çekicisi, yılın ilk aylarındaki Oscar’ın Yabancıları programı – Oscar adaylarının açıklandığı dönemde, birçok ülkenin o yıl En İyi Uluslararası Film kategorisi için seçtiği filmlerden bir seçki gösteriliyor ve aralarında bu kategori için kısa listeye kalmış hemen hemen tüm filmlerin yanı sıra, daha önce Türkiye’de gösterimi yapılmamış birçok film de bulunuyor. İstanbul Modern Sinema’nın diğer serileri ise şöyle: Dünya sinemasının yönetmenlerinin tüm filmlerini bir araya toplayan Hakkında Her Şey, Türkiye’den bir yönetmenin tüm filmlerini ve yönetmenle bir söyleşiyi kapsayan Yönetmenlerle Buluşma ve Türkiye sinemasının en güncel örneklerini bir arada sunan Biz de Varız!.

Detaylı bilgi…

Pera Film

Pera Müzesi de 2008’den bu yana Pera Film‘in programlarıyla İstanbul’daki film gösterim programları arasına neredeyse her ay bir yenisini ekliyor. Sergilerin kavramsal çerçeveleri ve müzenin kalıcı koleksiyonundan yola çıkarak hazırlanmış film programlarının yanı sıra Pera Film, deneysel sinema ve video sanatını da oldukça destekliyor. Örneğin geçmişte birkaç kez tekrarlanan Kendin Çek Kendin Göster etkinliği, Türkiye’de deneysel sinemayla ilgilenen genç yönetmenleri buluşturan, esprili bir etkinlik olarak müzeyi bir geceliğine farklı bir paylaşım ortamına dönüştürmüş akılda kalıcı bir etkinlik serisiydi. İstanbul Film Festivali‘ni de düzenli olarak konuk eden Pera Film, gösterim programlarını pandemi döneminde çevrim içine taşıdı.

Pera Film‘in şu sıralar güncel bir programı bulunmuyor; en son, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde farkındalık yaratmak için başlattıkları ve her yıl düzenledikleri Buradayım! programının bu yılki odağı olarak, Visual AIDS’in Yayılımlar seçkisini yayınlamışlardı.

Kundura Sinema

Beykoz Kundura Fabrikası, bildiğiniz gibi erişimi pek de kolay olmayan lokasyonuna rağmen sanatın farklı dallarını yakından takip eden İstanbulluları kendine çekmeyi başaran, özellikle atmosferiyle büyüleyen bir yer. Kundura Sinema da bu atmosferi özenle hazırlanmış film programlarıyla zenginleştiriyor. Sinema tarihinden mutlaka izlenmesi gereken filmlerin özel gösterimlerinin yanı sıra farklı kavramsal çerçevelerdeki tematik programlar da tüm yıla yayılıyor.

Makara (Prantik Narayan Basu, 2013)

Kundura Sinema da pandemi döneminde çevrim içi platformu aracılığıyla bizi sinemasız bırakmamak için çabalayan kurumlardan biri. Kundura Sinema’nın şu an güncel bir programı bulunmuyor; en son, Zamansız Masallar ile, deneysel belgeselleriyle Berlin ve Rotterdam gibi festivallerin keşif yönetmenlerinden birine dönüşen Hindistanlı sinemacı Prantik Narayan Basu‘nun filmlerine yer vermişlerdi.

Detaylı bilgi…

Akbank Sanat Film Gösterimleri

Türkiye’nin en önemli kısa film festivallerinden birini, Akbank Kısa Film Festivali‘ni düzenleyen Akbank Sanat da yıl boyunca, özellikle belli coğrafyalara odaklanan film gösterimleri ve programlarıyla dikkat çekiyor. İstanbul’daki çeşitli ülkelerin kültürel temsilciliklerinin desteğiyle düzenlenen bu gösterimlerde farklı ülkelerden ve dillerden birçoğu daha önce Türkiye’de gösterilmemiş filmleri izleyebiliyoruz. Akbank Sanat pandemi döneminde fiziksel film gösterimlerine ara vermiş olsa da, Akbank Kısa Film Kanalı ile Akbank Kısa Film Festivali’nde yer alan kısa filmlerin çevirimiçi olarak izlenmesine olanak tanıyor. Seçkide ödüllü, yerli ve yabancı 8 kısa film yer alıyor.

Detaylı bilgi…

Perşembe Sineması

SALT‘ın Perşembe Sineması, adı üzerinde, her perşembe akşamı gerçekleşen film gösterimlerinden oluşuyor. Açıkçası her film için tek bir şans veren bu program biraz fazla planlı olmayı gerektiriyor ama belgesel ve kurmacaya eşit alan sağlayan, belli temalara ilişkili olarak özenle seçilmiş filmler için buna değiyor. SALT Beyoğlu‘ndaki Açık Sinema‘da gerçekleşen gösterimler ücretsiz ve herkesin katılımına açık. Genellikle SALT’ın sergileri ve araştırma programlarının da önemli bir parçası olan mimari, şehir yaşamı, kent hafızası ve kent tarihi gibi konular etrafında şekillenen Perşembe Sineması da pandemiyle beraber geçici ama önemli bir değişim geçirdi. 24 Eylül – 29 Kasım tarihleri arasındaki Evde başlıklı program, her perşembe SALT Online‘da ücretsiz ve çevrim içi yayınlandı. Perşembe Sineması‘nın çevrim içi gösterimlerinin yeni programlarla devam edeceğini umuyorum.

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri