Şimdi gözlerinizi kapayın ve yaz güneşinin altında, Akdeniz’in mavisine tepeden bakan yamaç yollarında keyifle otomobilinizi sürdüğünüzü, pencereden yüzünüze hafif bir rüzgar estiğini düşünün. İtalya’da yolda olmak bu demek işte! Yaklaşan yaz günlerini keşiflerle dolu muhteşem deneyimlere dönüştürmek için, turist akınına uğrayan büyük İtalyan kentlerini seçmek yerine, Alfa Romeo’nuza atlayıp bir İtalyan road-trip’ine çıkmak alacağınız en iyi kararlardan biri olacak. Liguria’dan Puglia’ya, Toskana’dan Umbria’ya, İtalya’nın dört bir yanı doğa, tarih ve sanat kokan kasabalarla dolu. İtalya’nın gizli kalmış kasabaları, size huzur ve mutluluk depolatacak!

charming-tuscany

Fotoğraf: charmingitaly.com

Tellaro, Liguria

tellaro – blog.tuscanyholidayrent.com

Fotoğraf: blog.tuscanyholidayrent.com

Liguria denince akla prestiji sevenler için İtalyan Rivierası, kalabalık şehirlerden hoşlananlar için Genova ve keşif peşindekiler için Cinque Terre geliyor. Fakat son yıllarda popülerliği gittikçe artan Cinque Terre için artık bir keşif destinasyonu demek pek de mümkün değil. Öyle ki, yerel yönetim, göz kamaştırıcı beş kasabanın olduğu bu bölgeye gün içinde sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edilmesini sağlayacak düzenlemeler için harekete geçmek zorunda kalmış. Cinque Terre kasabalarının gölgesinde kalsa da onlardan geri kalır yanı olmayan bir diğer Liguria kasabasına doğru yola çıkalım mı o zaman? Dar, arnavutkaldırımı sokaklarıyla ufak bir balıkçı kasabası olan Tellaro‘nun kayalık sahillerinden denize bakan pastel tonlara boyanmış şirin binaları ve suyun üzerinde dinlenen ufak tekneleri fotoğraflarınızda da, anılarınızda da yer edeceği kesin. Ziyaretiniz Ağustos ayına denk geliyorsa, Ahtapot Festivali‘ne denk gelebilirsiniz ama bu kasabaya bir de kışın uğramak şart: Sualtı Noeli olarak bilinen görkemli bir etkinlikle nam salmış Tellaro’da Noel zamanı dalgıçlar tarafından sudan çıkarılan bir İsa heykelinin binlerce fener ve havaifişeklerle karşılandığına tanık olabilirsiniz.

 

Spello, Umbria

spello – relaisparadisoumbria.com

Fotoğraf: relaisparadisoumbria.com

Yemyeşil tepelere serpiştirilmiş tarihi kasabalarıyla, bağları, tatları ve kokularıyla bilinen Umbria‘nın en renkli, en güzel kasabalarından biri Spello. Subasio Dağı’nın eteklerine kurulmuş bu kasaba, Assisi kentine çok yakın. Eğer road-trip‘inize ufak bir mola vermek isterseniz Ortaçağ şatolarında konaklayıp, lokal lezzetleri ve şarapları tadabileceğiniz Spello, en çok iki yanı rengârenk çiçeklerle kaplı sessiz sokaklarıyla tanınıyor. Bu çiçek sevgisi ve renk sevdası, haziran ayında zirveye çıkıyor. Çiçek festivali Infiorate di Spello sırasında, dev çiçek aranjmanları bu ufacık, tarihi kasabanın sokaklarında ve meydanlarını dolduruyor.

Pitigliano, Toscana

pitigliano – toscanainside.com

Fotoğraf: toscanainside.com

Direksiyonu Toscana’ya çevirmemek olmaz: İtalya’nın, aylarca karış karış gezilse de tadına doyum olmayacak bölgesi Toscana‘da, şarap, lezzet, doğa, sanat ve tarih beşlisinden en çok tarih kısmına hitap eden görkemli bir kasaba Pitigliano. Küçük Kudüs olarak adlandırılan bu kasaba, 16. yüzyıldan itibaren geniş bir Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapmış. Pitigliano’nun en etkileyici binaları da Holocaust nedeniyle neredeyse tamamı bir daha dönmemek üzere kasabadan giden bu topluluğun geride bıraktıkları. Restore edilmiş sinagoglardan geleneksel ekmek fırınlarına Yahudi mahallesinde gezerken tarihe tanıklık edebileceğiniz gibi, on dördüncü yüzyıldan kalma Orsini Sarayı‘nın heyebetli duvarlarından ve içindeki tarihi eserlerden, ya da Etrüsklerden kalma mağaralara giden tarihi patika Vie Cave‘yi de kaçırmamalısınız.

 

Procida, Campania

procida – erwin-doorn

Fotoğraf: Erwin Doorn

Sırada Napoli‘nin de bulunduğu, İtalya’nın güney bölgelerinden Campania‘dan bir kasaba var. Procida, Napoli körfezindeki en minik ada aslında, fakat genelde daha büyük ve daha popüler olan Capri ve Ischia’ya giden kalabalıklar, bu renkli ve şirin kasabayı görmezden geliyorlar. Otomobilinizi Napoli’de bırakıp, Procida feribotuna atlayarak dakikalar sonra varacağınız adada bazıları capcanlı, bazıları pastel renklere boyanmış ufacık binalar, mavili yeşilli sularda gidip gelen balıkçı tekneleri ve gerçek İtalyan sıcaklığı var. (En iyi manzara için, adanın en yüksek noktası Terra Murata‘ya çıkmayı unutmayın.) Dünya üzerinde görüp görebileceğiniz en renkli yerlerden biri olan Procida‘nın başta Il postino gibi, İtalya’da geçen romantik filmler için de favori lokasyonlardan olmasına şaşmamalı.

 

Ostuni, Puglia

ostuni – daniel-corneschi

Fotoğraf: Daniel Corneschi

Puglia, tıpkı Toscana gibi her köşesinde farklı bir keşif, farklı bir sürpriz vadeden bir bölge; Ostuni ise “Puglia’nın Beyaz Şehri” olarak biliniyor. “Çizmenin topuğu” Puglia’da yol alırken, bir zeytin ağacı denizinin ardında yükselen beyazlığı fark etmemeniz mümkün değil. Dar sokakları arasından zaman zaman Adriyatik’in mavisini, zaman zaman geride bıraktığınız o zeytin denizinin yeşilini görebilceğiniz kent aynı zamanda labirent gibi sokakları, merdivenleri, kemerleri ile mimari süprizler sunuyor. Bembeyaz duvarların kenarından yürürken birden canlı bir renge boyanmış kapının güzelliğiyle gülümseyeceğiniz, spontane İtalyan anlarını ve karşılaşmalarını sıklıkla yaşayacağınız sımsıcak bir kasaba burası.