Geçmişten beri sevdiğim bir müzik türü olan rap adına yeni müzisyenler arasında başarılı örnekler çok sınırlı. Özellikle de yerli rap müzik adına. Durum böyleyken ben de rotamı başka ülkelere çevirdim. Bir süre Almanca rap dinledikten sonra öyle bir isimle karşılaştım ki, kendisi Rusça rap dinlememe vesile oldu ve sizlerle şarkılarını buluşturmak istedim: Jah Khalib.

Jah Khalib | Fotoğraf: tickethunt.net

Rap küçüklüğümden beri sevdiğim bir müzik türü oldu. Ortaokul dönemim Ceza & Sagopa diss’leri (kökü dissrespect kelimesinden gelir, hicvin hiphop kültüründeki adı) ile geçti. Günümüzde ise rap yapan kişinin sesini ve müziğini iyileştirme amaçlı neredeyse her şarkının tamamına eklenen auto-tune’u (ses işleyicisi), anlamsız lirikleri (rap’te şarkı sözü anlamında) ve yapıl(a)mayan flex’leri (sözleri hızlı bir şekilde söyleme) desteklediğimi söyleyemeyeceğim.

Trap müziği normalde sevmeme rağmen, rap ile birlikte kullanıldığında başarılı örneğin çok az olması ise artık daha fazla uğraşmayın dedirtiyor. Kullanılan her auto-tune, rap’in trap müzik içerdiğine işaret etmiyor tabii ki ama auto-tune’un efektif kullanımı yerine çok fazla kullanılması kulak tırmalıyor hem de kolaya kaçıyormuş gibi bir izlenim bırakıyor. Velhasıl yeni nesil rap yapan isimlerden dinlediğim şarkı yok denecek kadar az.

Tarz olarak rap jargonunda söylenen old school rap bana daha çok hitap ediyor. Bu yüzden şu anda ülkemizde yapılmakta olan rap ile pek alakam yok, maalesef rock müziğin eskiye göre hantallaşmasından ötürü artan rap popülaritesi ile birlikte gitgide kalitesiz işler ortaya çıkmaya başladı ve ben de rotamı başka ülkelere çevirdim. Bir süre Almanca rap dinledikten sonra öyle bir isimle karşılaştım ki, kendisi Rusça rap dinlememe vesile oldu ve sizlerle şarkılarını buluşturmak istedim…

Jah Khalib Kimdir?

Jah Khalib
Jah Khalib| Fotoğraf: festivaly.eu

Jah Khalib, Azerbaycan asıllı ve 1993 Kazakistan doğumlu bir müzisyen. Gerçek adı Bahtiyar Mammadov. Çocukluğundan beri rap müziğe ilgi duymuş ve saksafon eğitimi almış. Kurmangazy Kazak Ulusal Konservatuarı Müzikoloji ve İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli Kazak rapçilerle beatmaker (altyapıları hazırlayan kişi) ve ses yapımcısı olarak çalışmış. Ardından ”Jah Khalib” adını alarak solo kariyerine başlamış.

Müziklerinde kullandığı altyapı gayet sağlam ve ses tonu müzikle uyum içinde. Ki rap müzikte lirikler ön planda olmasına rağmen sözleri anlamadan dinlemek hiç rahatsız etmiyor. Genellikle şarkıların İngilizce çevirilerine ulaşmak kolayken aynısını Rusça için söylemek pek mümkün değil. Fakat şunu kesinlikle eklemem gerekir ki, Rusça’nın fonetiği rap’e çok yakışıyor. Rap’in ihtiyaç duyduğu agresiflik Rusça’da fazlasıyla var. Hatta spor yaparken motive olup gaza gelmek isterseniz bilhassa Rusça rap dinlemenizi tavsiye ederim. Fakat Jah Khalib şarkıları bu amaç için sakin kalıyor, bunun için başka isimlere bakabilirsiniz.

youtube play youtube play

Beat’in (arka planda çalan ritmik müzikal altyapı) üzerine yaptığı tonlamalarla ve bazı şarkılarında eşlik eden kadın vokallerin sesiyle sanatçının yaptığı işler daha hoş bir hal alıyor. Rap sevmeseniz bile Jah Khalib şarkılarının hoşunuza gitme ihtimali yüksek. Güzel şarkı yapmanın yolunu bulmuş gibi görünüyor ve şarkıları müzikal anlamda doyurucu. Rapte flexlerden keyif alan biriyim ama bu şarkılar da çok hoşuma gitti. Jah Khalib, Rusya ve Ukrayna’da oldukça popüler. Henüz ülkemizde konser vermedi fakat özellikle son zamanlarda ismi bayağı yayıldı ve hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi var. Youtube yorumlarından anladığım kadarıyla bizde en çok ”Leila” adlı parçayla biliniyor. Hemen aşağıya eklediğim ”All About You’‘ ise yeni çıkardığı single (tekli)den önceki ep’e (extended play: albümden kısa genelde 4,5 şarkı içeren kayıtlar) ait. 

youtube play youtube play

Jah Khalib şarkılarına neredeyse bütün müzik platformlarından ulaşabilirsiniz. Soundcloud hesabından da şarkıların tamamını yayınlıyor. 6 Ağustos’ta yeni bir single yayınladı, fikir vermesi açısından oradan da bir şarkı ekliyorum. Bu şarkıda rap’ten biraz uzaklaşarak eski albümlerindeki düetleri aratmayacak bir sound yakalamış. 

youtube play youtube play

Jah Khalib, Instagram hesabından Rusça rap yapan bazı isimleri paylaşarak başka müzisyenlere de destek oluyor. Benim de bu sayede bazı isimleri keşfetme şansım oldu. Son olarak Jah Khalib’in adını duyurduğu Akha‘dan bir şarkı ile sizlere veda ediyorum ve Rusça rap’e bir şans vermenizi temenni ediyorum. İyi dinlemeler!

youtube play youtube play

Kapak Fotoğrafı: Wikipedia

İlginizi çekebilir: Eser Altınkaya’dan #Susamam