Kendini bildi bileli mantıya düşkün olan ve hatta yıllar içinde değişik yeme teknikleri geliştirerek mantı severliğe yeni bir boyut katan biri olarak, Bahariye Caddesi’ndeki Pita Mantı’nın bağımlılık yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim. Tam tamına 5 yıldır canım mantı değil, Pita çekiyor.

“Pita Mantı”

Kadıköy’ü, isyana ve asilere ev sahipliği yaptığı, bir ruha sahip olduğu için oldum olası sevmişimdir. Ama son beş yıldır buraya bu kadar sık gelmemin sebebi ne yeni açılan kafeleri, ne de başkaldırının güzelliği. Benim bu güzel ilçeye sebeb-i ziyaretim en sevdiğim yemeği, en sevdiğim şekilde yiyebildiğim Pita Mantı!

523565_374433446022540_1844545524_n

Pita Mantı, sadece 7 senedir Bahariye Caddesi’ndeki yerinde olsa da, bundan önce 15 sene de Moda’da hizmet vermiş yaklaşık 22 senelik bir mantıcı. Burası, diğer mantıcılarda da görmeye alışık olduğumuz kırmızı-beyaz piti kareli örtülerin serildiği yaklaşık 8-10 masadan oluşan, sıcacık, samimi ve şirin bir mantıcı olarak gözükse de, sizi şaşırtacaktır. Çünkü burada çiğ böreğinizi ve mantınızı yiyerek karnınızı doyururken, size Leonard Cohen, Bob Dylan ya da James Taylor eşlik ediyor.

“Pita Mantı”

Çiğ börekleri, tahminimce etin soğan ve karabiber dengesinden ötürü oldukça lezzetli. Mantıları ise alıştığımız formda değil, kare şekilde kesilerek yapılıyor. Sahibinin Erzurumlu olduğunu ve bu mantının anneannesinin özel tarifi olduğunu biliyorum. Soslar günlük hazırlanıyor ve 4-5 saat kaynatılarak hazırlanan özel bir tarifle yapılıyor.

thumbnail_IMG_2790

Ben mantının suyunun, sosunun ve yoğurdunun ayrı kaplar içinde servis edilmesini tercih ediyorum. Böylelikle her bir kaşıkta lezzet dengesini kendim kurabiliyorum. Ayrıca mantı yoğurtlu bir şekilde servis edilmediğinden hem beklerken kolay yumuşamıyor, hem de çabuk soğumuyor. Her bir lokmamın tat dengesi, lezzeti ve verdiği mutluluk ayrı oluyor.

Avrupa yakasındaki favorim Aşkana Mantı olmakla beraber, Anadolu yakasının Pita’sından vazgeçebileceğimi hiç sanmıyorum. Mutlaka uğrayın ve kendinize Necmettin Bey’den yoğurdu, sosu ve suyu ayrı bir mantı sipariş edin!

Adres: Osmanağa Mah. Bahariye Cad. No: 57 Kadıköy, İstanbul