Çay tutkunu ressam bir anne ile onun hem sinema hem felsefe hem müzecilik eğitimi almış kızı bir araya gelirse ne olur? Karşıyaka’nın merkezinde, 50’den fazla çay çeşidine yer veren zengin menüsü ve sanat atölyelerini aratmayan şık konseptiyle son derece özel bir mekandan (Kafe Bengisu) bahsetmek istiyorum sizlere. 

Konum

Yıllarca İstanbul’da yaşayan anne-kız, şehrin yoğun temposundan kaçıp memleketleri İzmir’e yerleşince burada, anneanneleriyle aynı adı taşıyan, üstelik onun manevi babasının da adı olan Fazıl Bey Caddesi üzerinde, dünyanın her yerinden çayların demlendiği, sanat, kültür ve tarih kokan bir mekanla onun anısını yaşatmaya karar vermişler. Büyük dedeleri TBMM 2. Dönem milletvekillerinden İhsan Pehlivanlı’nın torununa sade bir dil anlayışı içinde, pek çok kitap tarayarak özenle seçip verdiği bir isim Bengisu. Böylelikle, Ab-ı Hayat, yani Hayat Veren Su anlamına gelen bu ismi, muhabbet kadar sevdikleri çayla birleştirmiş ve “Biz çayınızı demleyelim, siz hayallerinizi” diyerek yola çıkmışlar. 

İçinde dünya çaylarının her çeşidini ve bunların değişik demleme usullerini bulabilmenizin yanında pandemi öncesine kadar da birçok sinema, tarih ve felsefe etkinliği, sanat ve tasarım atölye çalışmaları düzenlemiş bir mekan olan Kafe Bengisu yeni sezonda da etkinliklerine devam edeceğini söylüyor. Ayrıca her daim kendiniz veya sevdiklerinize hediye etmek için bulabileceğiniz şık, tasarım ürünlere de yer veriyorlar.

Daha içeri girdiğiniz anda son derece hoşsohbet bir yer hissi yaratan mekanda sizi güler yüzlü sahipleri, duvarlarda kendi yaptıkları yağlı boya resimleri, kenarda her zaman kullanılmaya hazır bir duvar piyanosu, köşede kendi halinde çalan pikap ile zevkli plak seçkisi, insanı 80’lerde bir şairin evinde hissettiren okuma köşesi, üst katında yer alan ve her daim yeni işler görebileceğiniz sergi alanı karşılıyor sizi ve arkadan yeşillikler arasında göze çarpan tiril tiril bir bahçesi insana göz kırpıyor. 

Çayları, hafif ve doyurucu atıştırmalıkları, enfes tatlıları, zevkli müzikleri ve huzurlu atmosferiyle ister bilgisayarıyla çalışmak isteyenler, ister sevdikleriyle kaliteli vakit geçirmek isteyenler için güzel bir yaşam alanı sunuyor Kafe Bengisu. Özellikle şu yaz günlerinde özenle hazırlanmış soğuk çaylarının tadına bakmadan ve kendi paketledikleri çaylardan alıp götürmeden geçmeyin derim ben.

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/@kafebengisu

İlginizi çekebilir: Kadriye Arıcı’dan Beta Tea House