Türk kökenli halklardan biri oldukları için dili, dini, tarihi ve kültürü ortak olduğumuz Kazak ulusu 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmuş ve Kazakistan bünyesinde 170 farklı etnik unsura ev sahipliği yapan bir coğrafya. Adeta bir kültür mozaiği olan Kazakistan’da farklı kültürlere ev sahipliği yapmanın yarattığı zenginliği tüm çıplaklığıyla görebilirsiniz.

Kazakistan
Kazakistan | Fotoğraf: Kırım Haber Ajansı

Kazakistan, 29 yaşında genç bir devlet olduğu için uluslararası arenada tanınırlığı henüz istenilen seviyelere ulaşmış değil. Bu nedenle seyahat severler tarafından pek fazla tercih edilmemektedir. Aslında bu durum bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı siz karar verin. Bu yazımla birlikte ülkenin tercih edilirliğine katkı sağlayacağımı düşünüyorum. Ata toprağımız olan Kazakistan’ın eski başkenti Almatı eyaleti için Asya’nın incisi diyebiliriz. İki milyona yakın nüfusuyla coğrafyanın en renkli şehirlerinden biri. Üstelik pek çok etkinlik yapabileceğiniz bu şehir Avrupa’nın herhangi bir şehrinden farksız.

Kazakistan
Kazakistan | Fotoğraf: smotri.kg/

Ülkeyi ziyaret etmeden önce İnternete girip birtakım araştırmalar yaptığımızda güvenlik konusuyla ilgili insanların kaygısının olduğunu görüyoruz. Kendi deneyimimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki Kazakistan’da bulunduğum süre içerisinde güvenlikle ilgili hiçbir problem yaşamadım. Avrupa’nın çoğu ülkesinin bu konuda daha tehlikeli olduğunu gördüm. Yani bu bağlamda yazılanlara itibar etmemenizi öneriyorum. Elbette siz yine de her ülkede olmanız gerektiği gibi dikkatlice hareket edin.

Kazakistan’a Gitmek İçin Dört Neden

Ucuz Bir Ülke Olması

Belki de en önemli kriter fiyat-performans etkisi diyebiliriz. Günümüz kurlarını düşündüğümüzde Avrupa ve Amerika’da deneyimlemek istediğiniz pek çok şeyi çok daha ucuza gerçekleştirebileceğiniz bir ülke, hatta belki de daha fazlasını. Bu söylemimi aşağıdaki görseller üzerinden de teyit edebilirsiniz. Ek olarak Asya’nın çoğu ülkesinde olduğu gibi Kazakistan’da da trafikte gördüğünüz her araç taksi hüviyetinde ve çok ucuzdur. Ancak sıkı bir pazarlık yapmayı unutmayın.

kazakistan-2
Kazakistan | Fotoğraf: smotri.kg/

Doğa Harikaları ve Deneyimler

Kazakistan, Tanrı Dağları’nın eşşiz görüntüsü yılın 12 ayı boyunca kar görebileceğiniz bir coğrafya, Altyn emel ulusal parkı, Borabai gölü, Kolsai gölü, Kayındı ormanı gibi daha birçok eşsiz güzellik sizleri bekliyor.

Kadim bozkır kültürünün müthiş yemekleri ise Kazakistan’ın keyifli deneyimleri arasında. Eğer ağıllarını ziyaret ederseniz ve bir Kazak ailenin misafiri olursanız sofra kültürü ritüellerine tanık olabilir, at ve deve sütü gibi Anadolu topraklarında fazla yaygın olmayan besinlerin tadına bakabilirsiniz. Şehir merkezlerindeki marketlerde de kımız ve şubat bulabilirsiniz. Ancak bunları yine de doğal ve taze olarak tüketmenizi tavsiye ederim.

Dungan Kadınları
Dungan Kadınları | Fotoğraf: Wikipedia

Pek çok farklı etnik unsuru bünyesinde barındırması neticesinde Dunganlar gibi daha önce isimlerini pek duymadığınız Çinli Müslümanlar ile tanışabilir, Çin ve Müslüman kültürünün hibrit bir şekilde ortaya çıkardığı kültürü yakından gözlemleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ahıska Türkü kardeşlerimiz ile tanışabilir kendileriyle günümüz Türkçesiyle anlaşma hazzına ulaşabilirsiniz.

Baykonur Uzay Üssü ise gizemli bir keşif noktası olarak rotanızda yer alabilir. Uzun yıllar Rus tahakkümünden kalan ilgili coğrafya, pek çok ilke imza atılan dünyanın en büyük ve ilk uzay istasyonuna da ev sahipliği yapıyor. Halen aktif olarak kullanılan uzay üssünde her yıl çok sayıda ticari, askeri ve bilimsel operasyonlar gerçekleştiriliyor. Bu bağlamda hakkında hala pek çok spekülasyon bulunan Baykonur Uzay Üssü koruduğu gizemiyle keşfedilmeyi bekliyor.

Farklı Aktiviteler ve Gelenekler

Eşsiz platolarında özgürce at sürme deneyimi, kadim bir Türk geleneği olan kartal ile avcılık yapmak, yurt adı verilen göçebe çadırlarında konaklamak gibi pek çok ülkede bulamayacağınız deneyimlere de ev sahipliği yapmakta olan Kazakistan bu bağlamda müthiş fırsatlar sunuyor. Bizleri doğayla yeniden kucaklaştıran, modern dünyada unuttuğumuz değerleri hatırlatan, kent yapısı bile adeta doğayla kucaklaşmış olan bu ülkeye ne kadar teşekkür etsek az.

 Syhmbulak Kayak Merkezi
Shymbulak Kayak Merkezi | Fotoğraf: rus.azattyq-ruhy.kz

Eğer kış sporlarına ilgi duyuyorsanız dünyanın en yüksek rakımlı buz pistinde harika bir paten deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca çok yakınında bulunan ve eşsiz bir doğa manzarasında keyifli vakit geçirmeniz için Shymbulak kayak merkezine de uğrayıp konaklamanızı tavsiye ederim.

Çok ucuza tren yolculuklarıyla başka bir harika deneyimi de göz ardı etmeyin. Eğer uzun yolculukları seviyorsanız inanılmaz bir bozkır deneyimi olan tren yolculuğuyla müthiş manzaralar eşliğinde harika vakit geçirebilirsiniz.  

Vizeden Muaf Oluşumuz ve Coğrafi Konumu

İki kardeş ülke arasındaki anlaşma neticesinde 30 gün süreyle vizesiz bir şekilde seyahat etme ayrıcalığı da Kazakistan’ı tercih etmenizi sağlayabilecek önemli bir etken.

Yüzölçümünün yaklaşık olarak Türkiye coğrafyasının 4 katı büyüklüğünde olması ve pek çok ülke ile sınır komşusu olması Kazakistan’ı cazip kılan başka bir sebep. Rusya, Moğolistan, Doğu Türkistan, Özbekistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve Çin’e sınır komşusu diyebiliriz. Bu bağlamda eğer Asya’yı yakından tanımak istiyorsanız Kazakistan üzerinden diğer ülkelere de farklı ulaşım şekilleriyle ucuz bir şekilde seyahat gerçekleştirmek mümkün.

Umuyorum bu yazı bu keyifli ülkeye farklı bir bakış açısıyla yaklaşmanıza yardımcı olmuştur. Yeni rotalarda buluşmak üzere.

Kapak Fotoğrafı: Pinterest

İlginizi çekebilir: Sezen Türker’den Almati Rehberi